Haber Detayı
19 Mayıs 2018 - Cumartesi 12:52 Bu haber 2554 kez okundu
 
19 Mayıs’a alternatif kutlama
19 Mayıs Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı öncesinde CHP Ünye İlçe Başkanlığı ve Ünye’deki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri alternatif kutlama yaptılar.
GÜNDEM Haberi
19 Mayıs’a alternatif kutlama

Mayıs Atatürk’ün Anma Gençlik ve Spor Bayramı öncesinde; CHP Ünye İlçe Başkanlığı, Atatürkçü Düşünce Derneği Ünye Şubesi, Türkiye Yardımseverler Derneği Ünye Şubesi ve Ünye Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtına çelenk sunarak alternatif kutlama yaptılar.

 Çelenk sunumu töreni, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla devam etti.

-“Ortak bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz”-

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, törende yaptığı konuşmada Cumhuriyet ve özgürlük ruhunun her zaman ayakta tutulacağını belirterek, ortak geleceği hep birlikte inşa edeceklerini söyledi.

Maral, şunları söyledi:

“Milli Mücadele’nin başladığı 19 Mayıs bağımsızlık, özgürlük, Cumhuriyet ve demokrasi özlemi ile yanan, işgale ve işgalcilere karşı boyun eğmeyen mazlum bir halkı yeniden ayağa kalkışıdır. Ulu Önder Atatürk 19 Mayıs da Samsun’a ayak basarak kurtuluş meşalesini yakmış, bir ülkenin makus tarihini değiştirmiştir. Ulusumuz kadını erkeği, genci yaşlısı, çocuğuyla topyekûn tarihin akışını değiştiren dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele vermiştir. Ancak son yıllarda ulusumuzun içeride egemenliğinin, dışarıda bağımsızlığının simgesi olan Cumhuriyet değerleri, milli bayramlarımız ile beraber sistematik bir şekilde belleklerden silinmeye, unutturulmaya, içi boşaltılamaya çalışılmaktadır. Cumhuriyetin, demokrasinin ve hukuk devletinin karşısındaki en büyük tehdit sözde milli irade adı altında, siyaseti ve devleti tekeli altına almak isteyen mevcut iktidardır. Özgürlükçü ve çoğulcu demokrasiyi tehdit eden siyasi iktidar, başkanlık sistemi adı altında tek adamlık yönetiminin getirmek istemektedir. Mevcut iktidarın yasallık görüntüsü adı altında hukuksuzluğu, devleti yönetme görüntüsü altında keyfiliği, kalkınma görüntüsü altında rant paylaşımını topluma dayatan bir düzen kurmuştur. Ülkemizde baskıcı bir rejime karşı güçler ayrılığını çoğulcu ve barış içinde bir arada yaşama kültürünü savunacak yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç vardır. Ülkemizde büyük dönüşümleri sağlayan, Cumhuriyeti kuran ve egemenliği halka veren Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu ortamdan tarihi sorumluluğunun farkındadır. Cumhuriyet meşalesini ilelebet yaşatacak, özgürlük, adalet, refah ve barış içinde ortak bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz.”

-“Ulusal ve demokratik devrimlerin başlangıç tarihidir 19 Mayıs”-

Sivil toplum kuruluşları temsilcileri adına konuşan Avukat Gökhan Atay, 19 Mayıs 1919 tarihinin tam bağımsızlık anlayışı ile ulusal kurtuluş mücadelesinde yola koyulan tarih olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Mustafa Kemal ve arkadaşları yiğit orduya ve örgütlü halk gücüne dayanarak, teokratik monarşi yerine halkın kendi kendini yönetmesi ilkesine bağlı cumhuriyeti kurmuştur. Büyük bir askeri zafer ile beraber ulusal ve demokratik devrimlerin başlangıç tarihidir 19 Mayıs. Tam bağımsızlık anlayışı ile ulusal kurtuluş mücadelesinde yola koyulan tarihtir 19 Mayıs. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu kutsal kavganın başından sonuna kadar her konuya tam bağımsızlık tutkusu ile bakmış Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet vatan olabilmesinin ana koşulu olarak yine tam bağımsızlığı işaret etmiştir.”

Alternatif kutlama konuşmaların ardından sona erdi. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 19, Mayıs’a, alternatif, kutlama,
Yorumlar
Haber Yazılımı