Haber Detayı
19 Mayıs 2019 - Pazar 13:15 Bu haber 779 kez okundu
 
19 Mayıs milletimizin topyekün harekete geçtiği gündür
Ordu Valisi Seddar Yavuz, 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışının 100. yılında bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
19 Mayıs milletimizin topyekün harekete geçtiği gündür

Mayıs 1919 Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışının 100. yılında yayınladığı mesajda, "19 Mayıs 1919; vatan sevgisiyle bir milletin topyekûn harekete geçtiği gündür" diyen Ordu Valisi Seddar Yavuz,  Anadolu'nun işgalinin ardından hiç vakit kaybetmeden vatan toprağında bir gün bile esir kalmadan yeni bir devlete giden yolda atılan ilk adım olduğuna işaret etti.

 

Vali Yavuz; mesajında; "Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yürütülen ve kahraman Mehmetçiğin en büyük zaferi olan bu mücadele sonunda, bugün üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur." dedi

 

Gençleri, milletin en büyük zenginliği olarak kabul ettiklerini ifade eden Yavuz; "Biliyoruz ki gençlerimiz, Türkiye’nin geleceği, yarınlarımızın teminatıdır." dedi.

 

Ordu Valisi Seddar Yavuz 19 Mayıs 1919'un 100. yılında bir mesaj yayınladı. Yavuz mesajında; 19 Mayıs 1919'un; vatan sevgisiyle bir milletin topyekûn harekete geçtiği gün olduğuna işaret ederek şunları söyledi;

"Asırlardır hür yaşayan Aziz Milletimizin, kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayarak yeniden şahlanışını simgeleyen 19 Mayıs’ın 100. yılını, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı, birlik ve beraberlik içinde, huzur ve refah ortamında, bu günün anlam ve önemine yakışır bir şekilde kutlamanın heyecanı ve coşkusu içerisindeyiz.

Destansı bir cesaret

19 Mayıs 1919; vatan sevgisiyle bir milletin topyekûn harekete geçtiği, işgalin ardından hiç vakit kaybetmeden vatan toprağında bir gün bile esir kalmadan yeni bir devlete giden yolda atılan adımdır. Üç kıtada adaletle hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarında; coğrafyamızı yeniden şekillendirmek düşüncesiyle, vatan topraklarımıza göz dikenlere karşı Türk Milleti, kahramanlık ve destansı bir cesaretle yeniden karşı durmuştur.

En büyük zafere giden yol

Çanakkale Zaferi'nden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşuna giden bu yolda Aziz Türk Milleti kadını-erkeği, genci-yaşlısıyla; canını ve canından çok sevdiklerini feda ederek, bu destansı mücadeleye katılmıştır. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yürütülen ve kahraman Mehmetçiğin en büyük zaferi olan bu mücadele sonunda, bugün üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Gençlerimiz milletimizin en büyük zenginliği

Bu anlamlı günün, Cumhuriyetimizin gençlerine ve spora adanan bir bayram olarak armağan edilmesi, geleceğe ışık tutacak ve aydınlatacak gençlerimiz için son derece önem arz etmektedir. Gençlerimizi, milletimizin en büyük zenginliği olarak kabul ediyor, onlara milletçe güveniyoruz. Biliyoruz ki gençlerimiz, Türkiye’nin geleceği, yarınlarımızın teminatıdır. Bizler de, gençlerimizin gelecekte sorumluluk üstlenebilecek şekilde nitelikli,  bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz.

Kutlu olsun

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Vatanımızın bölünmez bütünlüğü, Aziz Milletimizin bağımsızlığı, huzur ve refahı için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor, sevgili gençlerimizin ve tüm hemşerilerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 19, Mayıs, milletimizin, topyekün, harekete, geçtiği, gündür,
Yorumlar
Haber Yazılımı