Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 14:21 Bu haber 1103 kez okundu
 
19 Mayıs Ünye’de Coşkuyla Kutlandı
Ünye’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı
YAŞAM Haberi
19 Mayıs Ünye’de Coşkuyla Kutlandı

Ünye Cumhuriyet Meydanın’da gerçekleştirilen 19 Mayıs kutlamaları Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Aydın Kuyumcu’nun Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Büstüne çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Aydın Kuyumcu günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları ifade etti;

“Bugün Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesini Anadolu da elden ele gönülden gönle dolaşmasının 100. Yıl dönümü. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan özgürlük ateşi, TBMM’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Bugünde vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluk içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti siz gençlere emanettir. Sizler yakın gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet’in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anarken, saygıdeğer halkımızın ve sevgili gençlerimizin bayramını kutlarım.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Açılış konuşmasının ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Ünye Gençlik Merkezi üye öğrencileri tarafından Halk Oyunları Gösterisi, Ünye Gönül Dostları Grubunun işaret diliyle İstiklal Marşı okunması, Ünye Gençlik Merkezi Üyeleri Aslan Yeşilyurt tarafından “Bin Canla Seviyorum Türkiye’mi” ve Enes Şen tarafından “Kurtuluş Destanı” adlı şiir okuması ile devam etti.

Gösterilerin ardından ulusal ve uluslararası alanda dereceye giren sporcular ile şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Garnizon Komutanı Bünyamin Dönmez, Başsavcısı Soner Aygün, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz ve Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürü Aydın Kuyumcu tarafından takdim edildi.

Ödül töreni akabinde program Ünye Elele Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin Kick-Boks spor gösterisi, Ünye Anadolu Lisesi öğrencileri müzik dinletisi, Ünye Gönül Dostları Grubu tarafından hazırlanan semazen gösterisi ve şarkı dinletisi, Ünye Çevre Eğitim Spor ve İzcilik Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından hazırlanan bilek güreşi gösterisi, Avrupa Şampiyonu Milli Sporcuların Wushu gösterisi, Ünye’nin Dünkü Çocukları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Folklor Gösterileri ile devam ederek, Ünye’nin Dünkü Çocukları Grubunun  Bando Yürüyüşü ile son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 19, Mayıs, Ünye’de, Coşkuyla, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı