Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 09:28 Bu haber 3488 kez okundu
 
3 gün 3 gece dolu dolu festival...
Ünye Belediyesi'nin tasarruf tedbirleri kapsamında bu yıl festival düzenlemeyeceği söylentilerinin aksine Ünye'de üç gün üç gece dolu dolu festival düzenlendi.
YAŞAM Haberi
3 gün 3 gece dolu dolu festival...

Gündüz-gece ard arda etkinliklerin düzenlendiği festival süresince akşam konserlerinde coşku dolu anlar yaşandı.

 

20. Ünye Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali Ünye Belediyesi ve Ünye Kaymakamlığı’nın işbirliği ile 19 Temmuz Cuma günü yağlı güreş müsabakasıyla başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yağlı pehlivan güreşleri kıran kırana geçti. Güreşlerin finalinde rakibi Recep Kara’yı yenen İsmail Balaban, başpehlivan olurken, güreş ağası 52 bin liraya işadamı Cemal Arslan oldu. Güreşlerde dereceye giren pehlivanlara ödülleri Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Festival yürüyüşüne katılım yoğun oldu

Festival etkinlikleri, 19 Temmuz Cuma akşamı Yüzüncüyı-Cumhuriyet Meydanı'na yapılan kortej yürüyüşü ile devam etti. Korteje çok sayıda Ünyeli katıldı. Yürüyüşün ardından etkinlikler Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Sokak Basketbolu Final maçı ile devam etti. Müsabaka sonunda dereceye giren takımlara protokol tarafından kupa ve madalyaları verildi.

Ünyeli Sanatçı Arif Deryal büyük beğeni topladı

Festivalin ilk konseri Ünyeli saz sanatçısı Arif Deryal tarafından verildi. Arif Deryal birbirinden güzel türkülerle kendini dinleyenler tarafından büyük beğeni topladı.

1. gece program Halk oyunları gösterisi ile sürdü.

Gençler pop sanatçısı Emre Aydın'la coştu

Gecenin sonunda pop sanatçısı Emre Aydın’ın sahne alarak şarkılarını Ünyeliler ile birlikte seslendirdi.

Konserin sonunda Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin Sanatçı Aydın’a çiçek ve plaket takdim etti.

Festival etkinliklerini Kaymakam Ümit Hüseyin Güney,  Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, MHP İlçe Başkanı Hacı Demir, protokol üyeleri ve vatandaşlar festival etkinliklerini takip etti.

2. güne Ünye'nin Dünkü çocukları damgasını vurdu

Festivalin ikinci günü etkinlikleri kapsamında Ünye Dünkü Çocukları Derneği'nin Ünye Orta Cami avlusunda unutulmaya yüz tutan yöresel çocuk oyunları yarışları kıyasıya mücadeleye sahne oldu. Yediden yetmişe Ünyeliler tentürük, çuval yarışı, ip atlama, çember çevirme, halat çekme, kaşıkta yumurta taşıma oyunları oynayarak eski çocuk oyunlarını yaşattı.

Geleneksel sünnet şöleni yapıldı

2. Gün Festival etkinlikleri Yunus Emre Çaybahçesi'nde düzenlenen toplu sünnet şöleni ile devam etti. 42 çocuğun erkekliğe ilk adımlarını attığı sünnet şöleninde, sünnet çocuklarına çeşitli hediyeler verildi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, festival etkinliklerinin birinin sünnet şöleni olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Ülkemize, vatanımıza hayırlı evlat ve nesil olmayı nasip eylesin

"Geleceğimiz olan bu evlatlarımızın böyle bir merasim ve şölen içerisinde sünnet merasimini gerçekleştirmek ve adamlığa atılan ilk adımın da tamamlanmasına hep birlikte vesile oluyoruz. Bizler hep beraber bu olaya şahitlik ediyoruz. Bu çocuklarımızın Cenab-ı Allah geleceklerini hayırlı eylesin. Ülkemize, vatanımıza hayırlı evlat ve nesil olmayı nasip eylesin. Ayrıca bu çocuklarımızın ailelerine de diğer mürüvvetlerini görmeyi nasip etsin diyorum.”

Şölende çocuklar palyaço gösterisi ve müzik eşliğinde eğlendi.

Su spor ve oyunları ilgiyle izlendi

2. gün etkinlikleri kapsamında Ünye Su Sporları Derneği’nin düzenlediği su yarışları düzenlendi. Su sporu, su topu, yüzme yarışı, kano yarışı, ördek yakalama yarışı, yağlı direk yarışları yapılırken; yarışmalara su içerisinde katılanlar hem eğlendi hem de zor anlar yaşadı.

Geçmişten geleceğe Ünye söyleşisi

Festivalin ikinci günü etkinlikleri kapsamında Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müze’sinde Ünye Yerel Tarih Araştırma Grubu tarafından Geçmişten Geleceğe Ünye Söyleşisi düzenlenerek geçmiş değerler gelecek kuşaklara aktarıldı. 
Festivalin ikinci günü Yalı Mevkii'nde plajda oynana voleybol final müsabakasının ardından, Türkiye Milli Takım Veteranlar ile Ünye Veteranlar kum futbol gösteri maçıyla tamamlandı.

Şehit haberi nedeniyle 2. gün akşam konseri iptal edildi

Festivalin ikinci akşamında yerel sanatçılar ve Sevcan Orhan konseri, Samsun'a gelen şehit haberi üzerine iptal edildi. Sahne alacak sanatçı Hülya Polat'ın konseri 3. akşama kaydırıldı.

At yarışları heyecanla izlendi

 

Festivalin son gün etkinlikleri 21 Temmuz Pazar günü Ünye Belediyesi Binicilik Tesislerinde yapılan rahvan at yarışlarıyla başladı. Vatandaşlar ata sporu at yarışlarına büyük ilgi gösterirken dereceye girenlere ödülleri Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Gürel, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Bakanı Hüseyin Tavlı ve protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Türkiye Milli Takım Veteranlar Ünye Veteranlar karşılaştı

Festival kapsamında ayrıca, Türkiye Milli Takım Veteranlar ile Ünye Veteranlar, Ünye Şehir Stadı'nda gösteri maçı yaptı. 

Ünye Veteranlar Takımı ilk onbirde Deniz Benli, Savaş Felek, İmdat Musa Yıldırır, Sedat Yeşilyurt, Metin Kır, Mehmet Dönmez, Cihan Özal, Volkan Bozkurt, Murat Sözkesen, İsa Zöngüller, Mehmet Ceylan'dan oluştu. Yedekte ise Adem Pilav, Ünal Şahin, Harun Ocakdan, Fahri Gülay, İbrahim Karayiğit oldu.

Türkiye Milli Takım Veteranlar Futbol Ligi Milli Karma ilk onbiri Emre Alev, Kenan Çalışkan, Mustafa Kara, Oğuzhan Ay, Süleyman Köse, İbrahim Arıkan, Serdar Meteler, Engin Altın, Murat Ülgen, Musa Ertekin, Ferhat Bıçakçı'dan oluştu. Yedeklerde ise Niyazi Hüseyinoğlu, Birol Cenikli, Arda Acar, Fatih Öztürk, Ferdi Şahin, Engin Güllü yer aldı.

Gösteri maçı Milli Takım'ın 2-1'lik galibiyetiyle sona erdi.

Plaj Futbolu Şampiyonu Önder Büfe...

Gösteri maçının ardından Ünye Yalı mevkiinde plaj futbolu final müsabakası oynandı. Final maçında Önder Büfe 4-2'lik skorla Sarah Moda Evi'ni yenerek plaj futbolunu kazandı. Şampiyon takım Önder Büfe olurken, şampiyon takıma Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı plaket verdi. Turnuvanın ikincisi Sarah Moda Evi, üçüncüsü de Loca Kafe oldu.

Festivalin son günü akşamı Cumhuriyet Meydanı'nda yerel sanatçıların ve şarkıcı Hülya Polat ve ardından finalde Sevcan Orhan sahne aldı. Şarkılarını Ünyelilerle birlikte söyleyen sanatçılara Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.

-“Ünye, her şeyin en güzeline layık”-

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, festivalin finalinde yaptığı konuşmada, festival etkinliklerinin geniş katılımlarla dolu dolu geçtiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Yedisinden yetmişine her şeyin en iyisine ve en güzeline layık olan vatandaşlarımız için organize ettiğimiz 20. Ünye Uluslararası Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nin sonuna geldik. 3 gün boyunca düzenlenen etkinliklere katılan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Festivalin düzenlenmesinde maddi ve manevi destekte bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Hilmi Güler’e, işadamlarımıza ve festivalin hazırlanmasında emeği geçen ekip arkadaşlarımıza teşekkürler ediyorum. Ünye, her şeyin en güzeline layık. Gelecek yıl İnşallah 21.'sini düzenleyeceğimiz Ünye Uluslararası Kültür, Sanat ve Turizm Festivali'nde görüşmek üzere.”

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: 3, gün, 3, gece, dolu, dolu, festival...,
Yorumlar
Haber Yazılımı