Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 11:01 Bu haber 810 kez okundu
 
3. Kez İptal mi Edilecek
Turnasuyu ırmağı üzerinde yapılmak istenen ve daha önce 2 kez mahkeme kararıyla iptal edilen HES projesinin tekrar gündeme gelmesi üzerine dün Ordu Çevre Derneği ve Gülyalı'dan bir heyet, HES istemediklerine dair 600 vatandaşın imzalarının yer aldığı dilekçeleri Ordu Valiliği'ne teslim etti.
GÜNDEM Haberi
3. Kez İptal mi Edilecek

Gülyalı Belediye Başkan Vekili Yener Aydın, CHP Meclis Üyeleri Ahmet Yüce, Refik Koyun, Saraycık Muhtarı Naim Kurnaz, Aza Adem Çicek, Turnasuyu Mahallesi Muhtarı İlhan Kılıç, Orçev Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül ve yönetim kurulu üyeleri, imzaları teslim etti.

Daha önce 2 kez Ordu İdare Mahkemesi’ne dava açarak kazanan Orçev, şirketin ısrarla HES yapmak istemesi üzerine mücadelesine devam etme kararı aldı.

"Yine engelleyeceğiz"

Orçev Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, daha önce iki kez engelledikleri HES projesine yeniden engel olmak için çalıştıklarını söyleyerek; "Ordu İdare Mahkemesi HES'in iptali konusunda bizi haklı buldu ve HES için verilen ÇED olumlu kararını bozdu. ikincisinde şirket projede küçük değişiklik yaparak yeniden ÇED olumlu kararı aldı. Yine dava açtık ve yine kazandık. Şirket ısrarla Turnasuyu'na HES yapmak istiyor. Hem biz hem de Turnasuyu Mahallesi sakinleri, HES istemiyor. Biz de bu kapsamda Gülyalı'dan HES istemeyen vatandaşlardan 600 imza toplayarak Ordu Valiliği'ne getirip teslim ettik. Eğer Turnasuyu Irmağı'na HES yapılırsa, yapısı bozulacak, sular akmayacak. Yapılması planlanan HES Projesine üçüncü kez engel olacağız." dedi.

Heyelan riski de var

Gönül, son olarak HES yapılacak olan bölgede heyelan riski de olduğunu aktararak; "HES işletmeleri, taş ocakları çalışmaları sırasında heyelanlar oluşacak. Ordu’nun bir çok ilçesinde heyelanların artığını biliyoruz. Birçok yer bu nedenle afet bölgesi ilan edildi. Aybastı ve Fatsa Aslancami bölgelerindeki heyelanlar nedeniyle mahalleler taşınıyor. Turnasuyu’nda HES yapılacak yerdeki evlerin 150- 160-275-350-500 metre mesafede olduğunu düşünürsek tehlikenin boyutu çok daha fazla." diye konuştu.

 

 

 
Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: 3., Kez, İptal, mi, Edilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı