Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 14:03 Bu haber 938 kez okundu
 
5 İl Hızlı Tren için Birleşti
Aralarında Ordu’nun da olduğu 5 ilin Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanları, Karadeniz'in kurtuluşunun tren yolu hatlarına bağlı olduğunu söylerlerken, “Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle göç veren değil, göç alan iller sınıfına da dahil olunacaktır.” dediler.
GÜNDEM Haberi
5 İl Hızlı Tren için Birleşti

Karadeniz hızlı tren için birleşti. Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birlikleri yaptıkları ortak basın açıklamasında, Samsun ile Sarp arasında demir yolunun bölgeye kazandırılmasını istedi.

 

Karadeniz'in kurtuluşunun tren yolu hatlarına bağlı olduğu belirtilen açıklamada tren yolu hatlarının bir an önce hayata geçirilmesinin hem bölge hem de ülke için çok önemli katkılar sağlayacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

"Bölgeye gerek demir yolu gerekse hızlı tren yolu taşımacılığı başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir ivme kazandıracaktır. Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle göç veren değil, göç alan iller sınıfına da dahil olunacaktır. Bu durumda da ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel açıdan oluşan basınçlar da azalacaktır. Meydana gelen bu oluşum tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme yatırım dağılımı, yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır."

 

Açıklamada, Türkiye'nin 100'üncü kuruluş yılındaki yüz büyük proje içinde olan Karadeniz-Tiflis-Bakü Tren Yolu projesinin geliştirilerek dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'e ulaşması halinde Türk ekonomisi için çok büyük bir avantaj yaratacağı ifade edildi.

 

Türkiye'nin geleceği açısından demir yolu ağı olmayan Doğu Karadeniz bölgesine projenin uygulanması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Proje ihalesi yapılmış Erzincan-Trabzon tren yolu hattı ile ÇED raporu tamamlanan Gümüşhane-Tirebolu demir yolunu tamamlayacak olan Samsun-Sarp hızlı tren yolu olmalıdır. Bu anlamda önemli olan uluslararası nitelikli Samsun-Sarp demir yolunun bölgemize kazandırılmasıdır." değerlendirmesine yer verildi.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: 5, İl, Hızlı, Tren, için, Birleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı