Haber Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 22:49 Bu haber 639 kez okundu
 
5 partili renkli Meclis...
31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Belediye Meclisi’ne uzun yıllar sonra 5 partiden temsilci girerek renkli bir meclis oluştu.
SİYASET Haberi
5 partili renkli Meclis...

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Ünye Belediye Başkanlığını kazanan AK Parti, Belediye Meclisi'nde üstünlüğü de yine aynı oranda fark atarak korurken, Belediye Meclisi’ne uzun yıllar sonra 5 partiden temsilci girerek renkli bir meclis oluştu.

AK Parti,  belediye meclisindeki 31 sandalyeden 21'iyle temsil edilirken, 3 MHP, 5 Saadet, 1 CHP ve 1 İYİ Parti temsilcisi partisini Meclis'te temsil etme hakkı kazandı.

Saadet Partisi Ünye’de aldığı yüzde 22,25 oy oranıyla uzun yıllardır parti tabanının özlem duyduğu bir oy oranını yakalarken, aynı zamanda 15 yılın ardından Belediye Meclisi’nde temsil etme fırsatını da yakalamış oldu.

Ünye’de 31 Mart 2019 Yerel Seçim sonuçlarına göre çok partili bir Belediye Meclisi oluştu.

Ünye Belediye Meclisinde 31 meclis üyeliğinin dağılımında AK Parti 3 kontenjanla birlikte 21,  Saadet Partisi 5, MHP 3, CHP ve İYİ Parti 1’er meclis üyesi görev yapacak. 

-21 AK Parti+ 3 MHP –

AK Parti ve MHP’nin Cumhur İttifakı adıyla girdiği seçimde Ünye Belediye Meclisi’ne 21 AK Partili, 3 MHP olmak üzere 24 üye girdi.  

2014 yerel seçimlerinde Ak Parti 22 ve 3 kontenjanla birlikte sahip olduğu 25 üye sayısını bu seçimde düşürdü.

AK Parti’den belediye meclisine giren ismiler şöyle:

Adem Atik, Nevzat Ege, Ahmet Şahin, Yeliz Ürer Araz, Mehmet Arslan, Arif Safa Sarı, Zeynep Yazıcı, Yılmaz Turan, Rıfat Köylü, Mustafa Darıoğlu, Ercan Yıldırım, Recep Güdek, Mustafa Fidan, Suna Yerlikaya, Yılmaz Gürkan, Samet Tecer, Hasan Çarkacı ve Sema Kurt.

Artı 3 kontenjandan mecliste yer bulan isimler ise;  Ethem Rasim Uysal, Orhan Gürel ve Deniz Benli oldu.

-MHP’’den 3 temsilci Meclis'te  -

2009 seçimlerinde Ünye Belediyesi’nde 7 meclis üyesi olan MHP’de, 30 Mart 2014 seçimlerinde bu sayı 3’e düşmüştü. 31 Mart 2019 seçimlerinde Milliyetçi Hareket'in Belediye Meclisi'ndeki temsilinde bir değişiklik olmadı.

AK Parti ile Cumhur İttifakı çatısı altında seçime giren MHP; Ahmet Dikici, Bedri Kesimoğlu ve Hüseyin Kemaloğlu ile mecliste temsil edilecek.

-Saadet Partisi 5 isimle Meclis'te yer buldu –

Saadet Partisi Belediye Başkan adayı Veysel İlhan’la Ünye’de aldığı yüzde 22,25 oy oranıyla uzun yıllardır parti tabanının özlem duyduğu bir oy oranını yakalarken, aynı zamanda 2004 yılından bu yana 15 yılın ardından Belediye Meclisi’nde temsil etme fırsatını da yakalamış oldu.

Saadet Partisi’nden Belediye Meclisi'ne giren isimler; Kerim Ateş, Mustafa Altun, Kadir Gümüş, Şevki Ocak ve Arslan Güdek oldu.

-CHP +İYİ Parti İttifakı 2 kişi ile temsil ediliyor –

CHP ve İYİ Parti’nin Millet İttifakı adı altında Belediye meclis üyesi adaylarından Kemal Maral (CHP), İYİ Parti Murat Çıraklı (İYİ Parti) Meclis'e girdi.

  • CHP’nin üye sayısı 1’e düştü -

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Ünye Belediye Meclisi’nde aldığı oy oranıyla 3 temsilcisi olan Cumhuriyet Halk Partisi, 31 Mart seçimlerinde İYİ Parti ile girdiği ittifak sonucu 1 üye ile Meclis'te temsil edilecek.

20 yıl Yeşilkent Beldesi'nde Belediye Başkanlığı yapan Kemal Maral 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde girdiği Ünye Belediye Meclisi’nde, 31 Mart 2019 seçimlerinde de listenin birinci sırasında yer alarak partisini temsil etme hakkı kazandı.

Millet İttifakı’nın ortağı İYİ Parti, bir önceki dönem Murat Çıraklı ile temsil edildiği Belediye meclisi'nde yine Çıraklı ile temsil edilme hakkını kazanmış oldu. 

- Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçilenler-

Bir önceki Meclis'ten Ordu Büyükşehir Meclisi'ne giden 6 Meclis Üyesi'nin tamamı AK Partili iken, yeni seçilen Meclis'ten Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliğine AK Parti'den 6 üye,  Saadet Partisi'nden 1 üye seçildi.

 

AK Parti’den Hüseyin Tavlı, Ethem Rasim Uysal, Adem Atik, Nevzat Ege, Ahmet Şahin, Yeliz Ürer Araz OBB Meclisi'ne gitme hakkı kazanırken, Saadet Partisi’nden ise Kerim Ateş OBB Meclisi'ne gitme hakkı kazandı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 5, partili, renkli, Meclis...,
Yorumlar
Haber Yazılımı