Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 13:23 Bu haber 452 kez okundu
 
57 Gaziye, Milli Mücadele Madalyası Verildi
Ordu’da 57 Gaziye, Milli Mücadele Madalyası ve beratı Verildi
GÜNDEM Haberi
57 Gaziye, Milli Mücadele Madalyası Verildi

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Vali Seddar Yavuz tarafından şehit aileleri, gazi ve aileleri onuruna yemek programı düzenlendi.

Altınordu İlçesi’nde bir otelde  gerçekleştirilen yemek programına, Vali Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekilleri Dr. Şenel Yediyıldız, Ergün Taşçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Vali Yardımcıları Ekrem Ballı, Adem Öztürk, Ahmet Arık, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Ordu Askerlik Şube Başkanı Binbaşı Ahmet Meydan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, şehit aileleri, gaziler ve aileleri katıldı.

Vali Sedda Yavuz, eşi Selda Yavuz ile birlikte yemek öncesi 600’e yakın şehit aileleri ve gazilerin yer aldığı masaları tek tek dolaşarak, şehit aileleri ve gaziler ile bir süre sohbet etti, hatırlarını sordu. Diğer protokol mensupları da şehit ve gazilerin masasına oturarak, onlarla sohbette bulundu.

Altınordu Müftülüğü  Murakıbı Osman  Çelik’in  Kuranı-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Vali Seddar Yavuz bir konuşma yaptı.

“Hepinizin bildiği gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde din kisvesine bürünmüş hain FETÖ terör örgütü tarafindan bir kalkışma, bir darbe girişimi, hatta bir işgal girişiminde bulunulmuştur” diyen  Vali Seddar Yavuz, ”15 Temmuz tarihini hatırladığımızda, her aklımıza geldiğinde, Türkiye’nin işgal edilmek istendiğini unutmamalıyız. Elbette tarihi şan ve şerefle dolu Türk Milleti; kendisine yönelen her türlü tehdit karşısında birlik, beraberlik, kardeşlik duygularını pekiştiren bir anlayışla, tarihimizde çok büyük acıları yaşamakla birlikte her zaman hür ve bağımsız yasamayı başarabilmiş, dünyadaki en büyük miletlerden birtanesidir. Biz, dünyada son evrensel ve emperyal bir imparatorluğun sahibi büyük bir milletiz. Bizim medeniyet ve insanlığa söyleyebileceğimiz  sözümüz var. Biz hakkı, hukuku haykıran, mağdurun her dönemde yanında olan bir milletiz. Biz sadece müslümanlar için değil, gayrimüslümler  için de sığınacak bir kapıyız. Balkanlarda, Kafkaslarda kardeş ve akraba topluluklarını  değil, bizim gibi inanmayan, bizim gibi düşünmeyenlere de  her zaman sıcak bir çorba ve gölge olmuş bir milletin kutlu evlatlarıyız” şeklinde konuştu.

Programda daha sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele  Madalyaları tüzüğü kapsamında 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gaziler için hazırlanan “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih” törenine geçildi.

57 gaziye, Vali Seddar Yavuz tarafından “Milli Mücadele Madalyası ve Beratı” verildi.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle hazırlanan program, Altınordu Müftülüğü  Murakıbı Osman  Çelik’in  dua yaptırması, Vali Seddar Yavuz’un şehit aileleri ve gazilerle hatıra fotoğrafı çektirmesinin  ardından sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 57, Gaziye,, Milli, Mücadele, Madalyası, Verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı