Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 15:42 Bu haber 1493 kez okundu
 
Açık Kapı' uygulaması Ünye Kaymakamlığı’nda da başladı
İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliği ve 112 ilçe kaymakamlıklarında başlatılan "Açık Kapı" uygulaması, Ordu Valiliğinden sonra önce Fatsa’da, ardından Ünye Kaymakamlığında da hizmete girdi.
GÜNDEM Haberi
Açık Kapı' uygulaması Ünye Kaymakamlığı’nda da başladı

Kamu hizmetlerine kolay erişimin sağlanması, vatandaş başvurularının hızlı bir şekilde sonuçlandırılması, kamu hizmetlerinin sunumunda memnuniyetin arttırılması maksadıyla İçişleri Bakanlığınca uygulamaya koyulan "Açık Kapı" projesi kapsamında Ünye Kaymakamlığının giriş katında düzenleme yapılarak, "Açık Kapı" bankosu oluşturuldu.

Ünye Kaymakamlığında oluşturulan "Açık Kapı" bürosu, 16 Mayıs 2019 tarihinden itibaren hizmet vermeye başladı.

Uygulamaya konulan proje kapsamında Ünye Kaymakamlığı Açık Kapı biriminde başvuruları almak üzere 3 personel görevlendirildi.

“Açık Kapı” birimi açılışında konuşan, “Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney açılışta, “Açık Kapı” birimleri vatandaşların talep ve dileklerinin, şikayet ve beklentilerinin en kolay-hızlı bir şekilde alınması, hizmetlerden vatandaş memnuniyetinin üst düzeye çıkartılması, kurumlar arasında koordinasyon içerisinde hizmetlerin sunulması amacıyla oluşturulmuş birimler.”dedi.

“Açık Kapı” uygulamasının 81 il ve 112 ilçede faaliyet gösterdiğini ifade eden Kaymakam Güney, “İçişleri Bakanlığımız tarafından bizzat İçişleri Bakanımızın himayelerinde yürütülen projemiz evvela 81 ilde ve 48 ilçemizde uygulamaya geçirildi. Akabinde 15 Mayıs tarihi itibariyle 112 ilçemizde daha hizmete geçirildi. Önümüzde ki süreçte de peyder pey bütün ilçelerimizde “Açık Kapı” uygulamaları hayata geçirilecektir.”dedi.

Kaymakam Güney konuşmasında, “Bilişim teknolojisinin gelişmesi ile birlikte Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de e-devlet uygulamaları yaygınlaşmaya başladı. Özellikle son yıllarda devletimizin ve hükümetimizin bu konuya vermiş olduğu önem ve yapmış olduğu çalışmalar neticesinde e-devlet uygulamaları yaygınlaşmış. Bugün bir çok vatandaşımızın kendi evinden müracaatları ile mobil başvurularla sunulmaya başlanılmış, kapı kapı dolaşan vatandaş yerine bir birine hizmet için başvurduğunda interaktif bir şekilde e- devlet uygulaması şeklinde hizmetler verilebilmeye başlamıştır.”diye konuştu.

Açık Kapı uygulaması ile ilgili bilgi veren Ünye Kaymakamı Güney, “Bizim her daim burada İçişleri Bakanlığımız tarafından hizmet içi eğitime tabi tutulan 3 tane personelimiz burada görev yapıyor. Vatandaşımızın hükümet konağına girmesiyle kolayca görebileceği ve ulaşabileceği bir noktada. Arkadaşlarımız  “Açık Kapı” uygulamaları ilkeleri noktasında gerekli eğitimi aldılar, gerekli bilgi ve donanıma sahipler. Vatandaşlarımızın Hükümet Konağı ve diğer kamu kurumlarında müracaat edeceği birimler ve hangi prosedürleri takip edileceği noktasında gerekli bilgilendirme yapılacak. Yaşlı, engelli, şehit yakını ve gazilerimiz gibi dezavantajlı vatandaşlarımıza burada ki görevli arkadaşlarımız nezaret ederek mihmandarlık yapacaklar.”dedi.

Akıllı telefonlara yüklenecek uygulama ve internet sitesi ile de Açık kapı uygulamasından faydalanabileceği ifade eden Güney şunları kaydetti,“Açık Kapı” uygulamasına sadece hükümet konağından değil akıllı telefon uygulamalarından kimlik numaraları ile her türlü talepleri kısıtlama olmadan “Açık Kapı” birimlerine iletilip,  bizzat takip edilip, sonuçlandırılıp konu vatandaşa iletilecek. Telefon uygulamalarının yanı sıra vatandaşlarımız internet web sayfalarından da müracaat edebilecekler. Yani “Açık Kapı” herkesin işini takip eden iş takipçisi olacak. Tanıdığı, bildiği olan değil devletin kurumsal çerçevesi içerisinde tüm vatandaşlarımızın dilek ve temennilerini alacak.”

 

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı’da “Açık Kapı” birimi açılışında, uygulamanın hayırlı olmasını dileyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Açık, Kapı', uygulaması, Ünye, Kaymakamlığı’nda, da, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı