Haber Detayı
08 Ağustos 2018 - Çarşamba 09:57 Bu haber 1559 kez okundu
 
Ağustos meclisi toplandı
Belediye Başkanı Ahmet Çamyar başkanlığında yapılan Ünye Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantısında 12 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. İmarla ilgili görüşülen 4 madde İmar Komisyonuna havale edildi.
GÜNDEM Haberi
Ağustos meclisi toplandı

Ünye Belediyesi’nin ağustos ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda 12 gündem maddesi karara bağlandı.

-Gocuklu ve Gölevi Mahalleleri’ndeki alanlar içkili yerler komisyonunda-

Mecliste, Gocuklu ve Gölevi Mahallerinde bulunan alanların içkili yerler krokisine dahil edilmesi konusu görüşülerek içkili yerler komisyonuna havale edildi.

-Uğurlu Mahallesi’ndeki içkili yere belediye meclisinden onay çıktı-

Meclis, Uğurlu Mahallesi Merkez Sokakta bulunan alanın içkili yerler krokisine dahil edilmesi konusunu görüşerek kabul etti.

-Nurettin Mahallesi’ndeki mezarlık alanı Büyükşehir Belediyesine devredildi-

Mülkiyeti Ünye Belediyesi’ne ait olan Nurettin Mahallesi’nde ki mezarlık alanının bedelsiz olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi konusu görüşülerek kabul edildi.

-Büfe kiralaması-

Çamurlu Mahallesi Devlet Sahil yolu üzerinde bulunan büfenin 10 yılığına kiralanması konusu görüşülerek kabul edildi.

Konuya ilişkin konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Yunus Emre Çay Bahçesi önünde bulunan büfeyle ilgili bir şekil değişikliği isteyeceğiz. O yüzden ihaleye çıkacağız.” dedi.

-Bayramca’daki okul alanının maliye hazinesine devredilmesi ertelendi-

Bayramca Mahallesi’nde bulunan, mülkiyeti Ünye Belediyesi’ne ait eğitim tesisi alanı olarak tahsisli olan ve üzerinde eğitim ve öğretime devam edilen okulun bedelsiz olarak Maliye Hazinesine devredilmesi konusu görüşülerek bir sonra ki meclise ertelendi.

-Ünye’de 21 mahallenin yerleşik alan sınırları belirlenecek-

Gündemde görüşülen bir diğer maddede, Erenyurt, Fatih, Hanyanı, İnkur, Pelitliyatak, Tekkiraz, Yenikent, Yeşilkent, Döşemedibi, Gölevi, Cevizdere, Nuriye, Göbü, Sahilköy, Kocuklu, Görecülü, Yüceler, Keş, Güzelyalı, Günpınar ve Sofutepesi Mahalleleri’nin yerleşik alan sınırlarının belirlenmesi konusu görüşülerek kabul edildi.

-İçkili yerler belirleme komisyonuna Tuncer ve Şentepe…-

Gündemde görüşülen son maddede ise, AK Parti Gurubundan içkili yerler belirleme komisyonunda olan ve işlerinin yoğunluğu nedeniyle komisyon üyeliğinden ayrılan Özlem Aldemir Yiğit’in yerine komisyona Talet Tuncer ve Mehmet Ali Şentepe seçildi.

-Çıraklı, soru sordu-

Gündem dışı söz alan İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı, “Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ünye’de ne kadar sıcak asfalt planlandı, bu zamana kadar ne kadarını yaptı. Ayrıca geçmişte Ünye Belediyesi’ne ait olan gelir kalemlerinden Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ne kadar pay verildi. Buna istinaden Ordu Büyükşehir Belediyesi Ünye’ye ne kadar pay aktarmıştır. Diğer taraftan 2014 yılında biz göreve gelene kadar geçmiş mevcut yönetim tarafından Ünye Belediyesi’ne ne kadar kredi borcu bırakılmıştır. 2014 yılından bu yana ne kadar ödenmiştir. Bizim dönemimizde ne kadar borcumuz vardır.” diye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın cevaplaması için soru sordu.

-“20 milyon geçmiş borç ödenip 14 milyon kredi kullanıldı”-

Çıraklı’nın sorusuna ilişkin Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, şu cevabı verdi:

“Ortalama olarak geçmişten gelip bizim ödediğimiz rakam 20 milyon küsur civarıydı. Kullandığımız kredi ise 14 milyon lira civarındaydı. Yani geçmiş dönemden gelen 20 milyonluk krediyi ödedik. 14 milyon lira civarı kredi kullandık. Bunlar ortalama tahmini rakamlar net rakamları önümüzdeki mecliste çıkarıp açıklayabiliriz. Bunun yanı sıra 18 milyonluk vergi borcunu sınıfladık ve vergi dairesinden 4 milyon alacaklı hale geldik. SGK ile ilgili olarak ise 23 milyonluk takas işlemimiz devam ediyor.”

-Genel sekreter eylül ayında sunum yapacak-

Büyükşehir ile ilgili sorunların ancak bir kısmını cevaplayabileceğini ifade eden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, eylül ayı olağan meclis toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri veya Sekreter Yardımcısını davet ederek direk muhatabından net rakamları almanın ve merak edilen soruların giderilmesinin daha doğru olacağını ifade etti.

Meclis, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağustos, meclisi, toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı