Haber Detayı
06 Nisan 2018 - Cuma 01:13 Bu haber 2590 kez okundu
 
Ak Partiden umduklarını bulamadılar
Cevizdere Platformu, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından mahallerine yapılması planlanan katı atık ayrıştırma tesisine karşı mücadelelerini sürdürüyor.
SİYASET Haberi
Ak  Partiden umduklarını bulamadılar

Cevizdere ekibi, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı’yı çöp ayrıştırma tesisinin zararlarına ilişkin ikna etmeye çalışırken, Tavlı’da  tesisin zararlı olmadığı yönünde Cevizdere ekibini ikna etmeye çalıştı.

Cevizdere Platformu, Cevizdere Mahallesi’ne Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden katı atık ayrıştırma tesisini sona erdirmek için destek amaçlı ziyaretlerini sürdürüyor. Bu kapsamda AK Parti Ünye İlçe Teşkilatı’nı ziyaret eden platform üyeleri partiden kendilerine destek isterken, partililer de yapılacak tesisin zararlı olmadığı konusunda platform üyelerini ikna etmeye çalıştı.

Cevizdere Platformu Avukat İrfan Yıldız Beşlioğlu, Ünye halkı olarak çöp konusunda ortak kaygıları olduğunu söyledi.

Cevidere Mahallesi’ne çöp ayrıştırma tesisi kurulmasının yanlışlıklarını dile getiren Av. İrfan Yıldız Beşlioğlu, Cevizdere’nin uzun yıllar Ünye’nin su ihtiyacını karşıladığını, bu tesisin bölgedeki doğal içme sularına zarar vereceğini belirtti. 

Sürecin ve tesisin yapıldığı yerin yanlışlığına dikkat çeken Beşlioğlu, “Ordu Büyükşehir Belediyemiz Cevizdere’ye bir çöp ayrıştırma tesisi kurmak istiyor. Adı ayrıştırma tesisi ama çok miktarda çöp toplanacak. Bunun ikinci ayağında Ünye Çimento Fabrikası’nda bunun yine depolanma alanı var. Sonrasında bu Çimento’da yakılarak, geri kalan çöp Çaybaşı İlküvez’de nihai atık olarak depolanması söz konusu. Cevizdere Platformu olarak bu işlemlerin yanlış olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Beşlioğlu, Cevizdere havzasının birinci sınıf tarım toprağı olduğunu, tarım topraklarının ölmemesi için, Cevizdere Havzasında Ünye Kent Ormanı, Ünye Devlet Hastanesi, Ünye Limanı, Sabancı Çocuk Yuvası, Ünye Belediyesi Binicilik Tesisleri, KYK yurdu olduğunu, Cevizdere havzansın 22 mahalleyi bünyesinde barındırdığı için bu tesisin buraya kurulmasının yanlış olduğunu vurguladı.

Beşlioğlu, Cevizdere Mahallesine çöp ayrıştırma tesisi yapılması gündeme geldiği günden itibaren mücadelelerine başladıklarını ve sorunun Ünye sorunu olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

- “Enver Yılmaz durmayacağını beyan ediyor” -

 “Bu sorun Cevizdere Mahallesi’nin sorunu değildir. Bu sorun Cevizdere vadisinde bulunan 22 mahallenin sorunu olduğu gibi Ünye’nin sorunudur. Çünkü Cevizdere’de oluşan kirlilik gaz şekli ile bütün Ünye semalarına yayılmaktadır. Yani bütün Ünye’de hayatı olumsuz etkileyecek niteliktedir.

Ordu İdare Mahkemesi’ne açtığımız davalardan birinde, Ordu İdare Mahkemesi Cevizdere ve Ünye lehine karar vermiş ve Cevizdere sahasında çöp toplama, depolama ve ayrıştırma tesisi kurulmasına dair kararı iptal etmiştir. Bu konuda izin veren Mahalli İdareler Çevre Kurulu’nun yetkisiz olduğunu tespit etmiştir. İdare Mahkemesi kararlarına idare 1 ay içerisinde uymak zorunda. Bu 1 ayı değerlendirme telaşı içinde tesisi yapmaya devam ediyorlar. Diğer taraftan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz durmayacağını beyan ediyor.”

AK Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı ise Cevizdere havzasına yapımı süren katı atık ayrıştırma tesisinin zararlı olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Olayın hukuki anlamda iptal boyutu yaşanmışsa, bunun istişaresini gerektirecek bir durum kalmamıştır. İrfan beyin açıklamaları gerçek, bilimsel veriye dayalı değil; sadece duyguya dayalı düşünceler ifade ettiğini düşünüyorum. Çünkü bu kadar ifadenin altı bilimsel veriye dayalı olsa devletimiz buna müsaade etmez. Burada yüksek derece çöp depolanacak dediniz, 2 bin metrekarelik kapalı bir alan var. Buraya sadece araç gelecek, kapalı alanın içine girecek, tamamen ayrıştırma modelinde araçla gelen çöpler o gün içerisinde kurutması tamamlanarak Çimento Fabrikasına gidecek. Buraya gelen araçlar tamamen konteynır sisteminde bir damla dahi su akıtmadan arıtma tesisine getirecek. Oradan Çimento’ya gidecek atığı götürecek, araç orada bekleyecek, nihai atığı götürecek, araç orada bekleyecek. Yani orada herhangi bir depolama olmayacak. Ayrıca oraya gelen çöplerde o kadar hassas düşünülüyor ki; dışarıda değil içeride dahi koku olmaması için püskürtme yöntemi ile içeride ki oluşacak kokunun bile önüne geçilecek.” 

Her iki taraf ziyaret sırasında birbirini ikna etmeye çalışırken, sonuç olarak iki grup da aynı düşüncelerinde kalarak ziyareti sonlandırdı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ak, , Partiden, umduklarını, bulamadılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı