Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 17:08 Bu haber 1577 kez okundu
 
Akkuş Fasulyesi'ni 10'a katlayacağız"
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, "Bu fasulyenin yıllık üretimini 10’a katlamayı düşünüyoruz." dedi.
GÜNDEM Haberi
Akkuş Fasulyesi'ni 10'a katlayacağız

Akkuş fasulyesinin son derece lezzetli, dünyaca meşhur ve çabuk pişen bir fasulye özelliği ile öne çıktığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, "Bu fasulyenin yıllık üretimini 10’a katlamayı düşünüyoruz." dedi.

Fasulye üretiminde sulamanın önemine dikkat çeken Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, bunun için çalışmalarını başlattıkları gölet projesinin bittiğini, ihaleye çıkılacağını söyledi.

Tarım ve hayvancılık konusunda somut projeleri hayata geçirerek ekonomiye katkı sağlayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Akkuş ilçesi ziyaretinde bu kapsamda incelemelerde bulundu.

Başkan Güler, “Sosyal kalkınmayı kırsal kalkınmayla birleştirip Akkuş’un aynı zamanda bu anlamda üretim merkezi olması yönündeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Akkuş Fasulyesinin miktarını 10’a katlayacağız”

Seracılık faaliyetinin daha geniş bölgelere yaygınlaştırılacağını dile getiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Seracılık alanında incelemeler yaptık. Akkuş fasulyesi son derece lezzetli, dünyaca meşhur ve çabuk pişen bir fasulyedir. Bu fasulyenin miktarını 10’a katlamayı düşünüyoruz. Tarım şirketimizde paketleme tesisleri oluşturduk. Ayrıca domates, salatalık gibi diğer sebzelerin seracılıkla nasıl yetiştirileceğini gördük. Bunu da yaygınlaştırmak istiyorum. Buranın zaten yollarını, içme suyunu büyük bir süratle bitiriyoruz. Manda yetiştiriciliğinde de buranın ayrıca önemli bir çekim merkezi olması için çalışmalar yapıyoruz. Böylece sosyal kalkınmayı kırsal kalkınmayla birleştirip buranın aynı zamanda üretim merkezi üzerine çalışmalarımız sürüyor. Düşünen, Üreten Yarışan Ordu çalışmasını burada gerçekleştirmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Demirci; patenti alınmış bir ürün

 

Bu projeyle fasulyenin bölgemizin ve ilimizin önemli bir ürünü olacağını söyleyen Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, “Fasulyenin yetiştiği alan belirli bir alan her yerde bu lezzet ile fasulye olmuyor. Bölgede üretimi arttırmak amacıyla DSİ ve Ordu Büyükşehir Belediyemizin ortaklaşa yaptığı bir çalışma neticesinde şuanda sulama göleti çalışması projelendirme aşmasında.Önümüzdeki yıl ihalesini bekliyoruz. Sulamayı çözdüğümüz zaman üretim 4-5’e katlanır diye inanıyoruz. Bu anlamda ciddi bir çalışma var. Patenti alınmış bir ürün. Dolayısıyla pazar sıkıntısı olmayan bir ürün. Sayın başkanımızın da bahsettiği gibi dünyaca ünlü bir ürün. Üretimi arttırırsak hem ekonomik anlamda çiftçimizin cebine girdi olacak hem de bölgemizin ve ilimizin önemli bir ürünü olmuş olacak. Akkuş’ta seracılığa başkanımız çok önem veriyor. Seracılık yapılacak belirli bölgelerimiz var. Yapacak arkadaşlarımız da var.” diye ifade etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akkuş, Fasulyesi'ni, 10'a, katlayacağız",
Yorumlar
Haber Yazılımı