Haber Detayı
27 Ocak 2021 - Çarşamba 15:16 Bu haber 703 kez okundu
 
Anız Ateşi Yangına Davetiye Çıkarıyor
Ordu’da son 3 ayda 836 yangın meydana geldi. Yangınların çoğuna ise bahçelerde temizlik amacıyla yakılan anız ateşleri sebep oldu. Mevsim normallerinin üstünde seyreden yüksek sıcaklık, kuvvetli rüzgârın da etkisiyle yangınlara davetiye çıkararak canlı yaşamını olumsuz etkiledi.
GÜNDEM Haberi
Anız Ateşi Yangına Davetiye Çıkarıyor

 

 

Bahçelerde temizlik amacıyla yakılan ateşin kontrol edilememesi sonucu yangınların meydana geldiğine dikkat çeken Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Meteoroloji ve AFAD tarafından yapılan uyarıların takip edilerek dikkate alınması ve bu noktada gerekli önlemlerin alınmasının hassasiyet içerdiğini belirtti.

 

“BAHÇE TEMİZLİĞİ YAPARKEN YAKILAN ATEŞE DİKKAT EDİN”

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Yusuf Çınkıl, vatandaşlar tarafından fındık bahçelerinde yakılan ateşin rüzgârın da etkisiyle kısa bir sürede geniş bir alana yayılabildiğini söyledi.

 

Daire Başkanı Çınkıl, “Bahçelerde temizlik amaçlı yakılan ateş, rüzgârın da etkisiyle gelişerek orman yangınlarına dönüşebiliyor. Orman yangınları neticesinde de bitki örtüsünde geri dönülemez tahribatlar oluştuğu gibi canlıların ölümüyle sonuçlanan birçok durumla da karşılaşabiliyoruz. Vatandaşlarımız bunu kontrollü olarak yakmak için çaba gösterse de küçük bir rüzgârda kontrolden çıkan anız yangınları, insanların canı ve malını tehdit edebiliyor. Bu nedenle ateş yakan herkes sorumlu davranmalı ve az da olsa rüzgârın olduğu havalarda bahçe temizliğinden kaçınmalı.”

 

“ESKİYEN ELEKTRİK TESİSATINI YENİLEYİN”

 

Öte yandan ev yangınlarına karşı da uyarıda bulunan Daire Başkanı Çınkıl, “Ev yangınlarının kaynağını genellikle eskimiş ve deforme olmuş elektrik tesisatları oluşturuyor. Bu nedenle elektrik tesisatlarının yenilenmesi ve bakımlarının yaptırılması, elektrik kaynaklı olan yangınların önüne geçmekte önem arz ediyor. Ayrıca bazı vatandaşlar hayvanları ısıtma amacıyla ahırlara ısıtıcılar yerleştiriyor. Bunlar da yangınlara davetiye çıkarıyor. Yine temizlenmeyen bacalar, ev yangınlarında başı çeken faktörlerden birisi. Vatandaşlarımız düzenli olarak bacalarını temizletmeli ve tehlikenin önüne geçmelidir” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anız, Ateşi, Yangına, Davetiye, Çıkarıyor,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Anız Ateşi Yangına Davetiye Çıkarıyor
Anız Ateşi Yangına Davetiye Çıkarıyor
Anız Ateşi Yangına Davetiye Çıkarıyor
Anız Ateşi Yangına Davetiye Çıkarıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X