Haber Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 23:09 Bu haber 5585 kez okundu
 
Bakan Demircan'dan binlerce sağlık çalışanına müjde
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, çocuk programlarında gıda reklamlarında kısıtlama olacağını dile getiri. Bakan Demircan sağlık çalışanlarına yıpranmanın önümüzdeki hafta Meclis'e gelecek düzenlemede olacağını açıkladı
SAĞLIK Haberi
Bakan Demircan'dan binlerce sağlık çalışanına müjde

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sağlık çalışanlarına yıpranma hakkına ilişkin, "Yasa paketi hazır, Bakanlar Kurulu'ndaki ilk sunumu yaptık ve önümüzdeki ilk günlerde Meclis'e gelecek. Son şekli Meclis'te sunulacak metinde görülecek ama şu kadarını söyleyeyim, yıpranma yer alacak." dedi.

Demircan, CNN Türk canlı yayınında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı

Yayımlanan RTÜK Yönetmeliği'nde çocuk programları ve çocuk kanallarında bazı gıdalara yönelik uygulanacak reklam yasağının anımsatılarak, Sağlık Bakanlığınca bu gıdaların yer alacağı kırmızı, turuncu ve yeşil listelerin hazırlanıp hazırlanmadığının sorulması üzerine Demircan, listelerin tamamlandığını bildirdi. Demircan, "Listeler hazırlandı ve RTÜK'e gönderildi. RTÜK bu uygulamaları takip edecek." yanıtını verdi.

Listelerin içeriği hakkında bilgi veren Demircan, "Listede, 5 kalem için gıda yasakları var. Bunlar, çikolata, şeker ve şekerlemeler, bisküvi, kekler, cipsler, meyve suları, gazlı içecekler ve enerji içecekleri ile yenilebilir buzlar. Kesinlikle bunların reklamı çocuk programlarında yapılamayacak ve erişkinler için kuşaklarda yapılıyorsa bile alt yazıyla bunlar hakkında uyarı olacak." diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Demircan'dan, binlerce, sağlık, çalışanına, müjde,
Yorumlar
Haber Yazılımı