Haber Detayı
29 Nisan 2018 - Pazar 14:48 Bu haber 3610 kez okundu
 
Belediye Konuk Evi’nde isim karmaşası!
Ünye Belediyesi’nin “Kültür Yolu Projesi” kapsamında restorasyonunu sürdürdüğü ve Belediye Konuk evi olarak kullanılacak olan Feyzullah Efendi adı ile tanıtılan konağın adının yanlış olduğu iddiası ortaya atıldı
GÜNDEM Haberi
Belediye Konuk Evi’nde isim karmaşası!

2018 yılı haziran ayında açılması planlanan konuk evinin isminin Sabri Kadı olduğunu iddia eden ailenin akrabalarından Fatma Asuman Güdek, ismin düzeltilmesi konusunda dilekçe hazırlayarak Ünye Belediyesi’ne başvuru yaptı.

Güdek, “Çok anısı olan yerler buralar. Restorasyonlardan çok mutluyuz ama özellikle yapılan restorasyonların geniş kapsamlı araştırılması yapılarak gerçek isimlerine ulaşılması ve gerçek sahiplerinin isimleri ile anılmasının sağlanmasını talep ediyorum.” dedi.

Konağı yaptıran Sabri Kadı’nın yakınları şimdilerde konağa gerçek isminin verilerek tarihi kayıtlara geçirilmesini heyecanla bekliyor.

Ünye Belediyesi’nin Belediye Konuk Evi olarak kullanmak üzere Kültür Yolu Projesi kapsamında Kadılar Yokuşu’nda Feyzullah Kadı Konağı adıyla restorasyonunu yaptırdığı konağın isminin Sabri Kadı olduğu iddia edildi.

-“Çocukluğum bu evde çok geçti”-

Fatma Asuman Güdek, çocukluğunun bu konakta geçtiğini belirterek, “Ali Rıza Efendi’nin Sabri Kadı, Sırrı Efendi, Hakkı Hoca ve Fehmi Efendi olmak üzere dört oğlu vardı. Benim annemin dedesi Sırrı Efendi (Çoldur), Ali Rıza Efendi’nin dört oğlundan biri, bu evin sahibi olan Sabri Kadı’nin da kardeşi. Bu mahallenin çocuğu olduğum için çocukluğum bu evde çok geçti. Bahçesinde evin içerisinde, komşuluk ve akrabalık ilişkilerinden dolayı çok gidip geldiğimiz bir evdi.”dedi.

-“Sabri Kadı’nın bizzat yaptırıp yaşadığı bir ev”-

Ünye Belediyesi Konuk Evi olarak restore edilen eve verilen Feyzullah Kadı Konağı’nın isminin yanlış olduğunu açıklayan Güdek, konağın Sabri Kadı tarafından yaptırıp, yaşadığını ve Sabri Kadı’nın ailesiyle yakınları tarafından konağın kullanıldığını söyledi.

Konağın Ünye Belediyesi tarafından restorasyon yaptırılıp Ünye tarihine yeniden kazandırılacak olmasından mutlu olduğunu, ancak duyduğu Feyzullah Kadı Konağı ismine de şaşırarak yanlışın düzeltilmesi için girişimde bulunduğunu belirten Fatma Asuman Güdek, şu açıklamayı yaptı:

“Ünye Belediyesi’nin kültürel çalışmalarını takip ediyorum. Sosyal medyada bu evin restorasyona dâhil edildiğini öğrendiğimde çok sevindim. Çünkü konak yıkılma durumuna gelmişti. Fakat akabinde restorasyon ve peyzaj çalışmaları yapılmış, temsili resimleri aksettirilip Feyzullah Kadı Konağı denince şaşırdım. Bizim akrabalarımızdan Feyzullah adında hiç kimsenin olmadığını biliyorum. Çünkü rahmetli annem hayatta iken, ona anlattırarak soy ağacı şeklinde basit bir çizelge çıkarttırmıştım. O çizelgede hiç Feyzullah adında biri yok. Bu sefer ben bunu kimden öğrenebilirim diye düşündüm. Annemin halasının kızı 90 yaşındaki Prof. Dr. Güner Abal’a sordum. Burası aslında Fazile Hanımın evi diye anılır. Mahallede kime sorsanız burada Fazile Hanım yaşadı der. Fazile Hanım, bu evin gelini. Yani konağı yaptıran Sabri Kadı’nın oğlu Kadri Bey’in hanımı. Güner Hanım’a ‘Sana güzel bir haberim var. Fazile Hanım’ın evi restore ediliyor, devlet konuk evi olarak kullanılacak. Fakat ismi Feyzullah Kadı Konağı olarak geçiyor. Böyle bir kişiyi biliyor musun?’ diye sordum. Güner Hanım ise ‘Kesinlikle hiç alakası yok. Orası Sabri Kadı’nın bizzat yaptırıp, yaşadığı bir ev. Sabri Kadı’dan sonra da oğlu Kadri Bey, eşi Fazile Hanım ile yaşadı o evde. Onların ardından da Kadri Bey’in oğlu ve eşi yaşadı. Fazile Hanım’da ölmeden önce evi kız kardeşine bağışladı ve onlara intikal etti’ dedi. Benden de bu konuyu belediyeye iletmemi istedi.”

-“Ha Feyzullah, ha Sabri Kadı, değiştirilir’”-

Konuyla ilgili olarak belediyeye önce sözlü, ardından ise yazılı dilekçe ile müracaat ettiğini söyleyen Fatma Asuman Güdek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Belediye’den Mimar Sibel Cerrahoğlu’nun ve Başkan Yardımcılarından Emrah Yılmaz Bey’in bu konu ile alakalı olduğunu öğrendim. Her ikisine de müracaat ile olayı baştan sona anlattım. Tamam deyip Başkan Bey’e ileteceklerini söylediler. Dilekçe vereyim dedim, ‘Gerek yok, biz Başkan Beye anlatırız’ dediler. Bende tamam deyip ayrıldım. Ta ki geçen günlerde Kadınlar Lokali’nde bir belediyenin kültür hizmetlerini tanıttığı bir dergi elime geçti. Onu karıştırırken baktığımda konağın eski resimleri ve yeni peyzajı yapıldıktan sonraki durumu ve ismi karşıma çıktı. Yine ismi ‘Feyzullah Kadı Konağı’ diye anılıyor. Derginin tarihini araştırdım, fakat ulaşamadım. Sibel Cerrahoğlu’na geri döndüm. Bu dergide Feyzullah Kadı ismi geçiyor, bu dergi neyin nesidir? Ben size şifa-i olarak söyledim, dikkate alınmadı mı acaba diye sorduğumda. Sibel Hanım o derginin 1 yıl evvel basıldığını, ismin o yüzden o şekilde devam ettiğini söyledi. Bunu eğer değiştirme niyetleri varsa dergilerin toplattırılması gerekir. Demek ki iş yükünden dolayı o kadar hassas davranamıyorlar diye düşündüm, fakat çok endişe ettim. Bu seferde dilekçe ile beyan etmek istedim. Benim buradan herhangi bir menfaatim yok. Bir tarih ayağa kalksın istiyorum. Başka bir derdim yok. Sadece tarihi gerçeğinin yaşatılmasını istiyorum. Bunun üzerine bir dilekçe yazarak belediyeye sundum. Belediyeden Sibel Hanım geri dönüş yaptı. ‘Dilekçenizi aldık, Başkan Beye sundum, Başkan Bey’de biz Feyzullah ismi üzerinde çok fazla da durmadık. Herhangi birisi önerdi. Ünye’nin bir uleması olduğu için onun isminin yaşatılmasını önerdi. Bizde gerçek ismine ulaşamamıştık. Gerçek ismini bilen varsa ha Feyzullah, ha Sabri Kadı değiştirilir’ diyerek Başkanın konuşmasını Sibel Cerrahoğlu bu şekilde bana açıkladı. 3 Mayıs tarihinde Atatürk Parkı’nda yapılacak olan toplantıda bu isim üzerinde konuşulacak. Sabri Kadı Konağı olarak değiştirilmesini bekliyorum. Benim dilekçeme yazılı olarak geri dönüp de, ‘isim değiştirilecektir’  denmediği için emin olamadım. ‘Eğer gerçeği Sabri Kadı ise bizim için fark etmez. Ha Feyzullah Kadı, ha Sabri Kadı’ dediği için bu bana çok müspet bir cevap gelmedi. O yüzden üzerinde duruyorum. Medyanın konuyu takip etmesini istiyorum. ”

-“Geniş kapsamlı araştırma yapılmalı”-

Fatma Asuman Güdek, Ünye Belediyesi’nin kültür ve sosyal belediyecilik kapsamında yaptığı çalışmaların beğeni aldığını, fakat restorasyon çalışması öncesi araştırmaların derinlemesine yapılması gerektiği tavsiyesinde bulunarak, “Belediyemizin restorasyon çalışmalarından memnunuz. Çok güzel işler yapıyorlar, Kadılar Yokuşu’nun canlandırılması başlı başına bir olay. Sahil görüntüsünün düzeltilmesi, Kadılar Yokuşu’nun restorasyonu, kalenin restorasyonu, heyecanla da Saray Hamamı’nın restorasyonunu bekliyoruz. Çok anısı olan yerler buralar. Restorasyonlardan çok mutluyuz ama özellikle yapılan restorasyonların geniş kapsamlı araştırılması yapılarak gerçek isimlerine ulaşılması ve gerçek sahiplerinin isimleri ile anılmasının sağlanmasını talep ediyorum.” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, Konuk, Evi’nde, isim, karmaşası!,
Yorumlar
Haber Yazılımı