Haber Detayı
06 Nisan 2019 - Cumartesi 23:37 Bu haber 510 kez okundu
 
Belediye Meclisi'nde örnek demokrasi...
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde göreve gelen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve Meclis Üyeleri ilk Belediye Meclis toplantısını gerçekleştirdiler.
GÜNDEM Haberi
Belediye Meclisi'nde örnek demokrasi...

Toplantının açılışında konuşan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye'de yaşayan 127 bin Ünyelinin yanı sıra gurbette yaşayan Ünyelilere de hizmet edeceklerini belirterek; "Hep birlikte hayırlı hizmetlere imza atmayı temenni ediyorum. Allah bizi mahcup eylemesin." dedi.

Tavlı yönetim şekline ilişkin olarak; "Sahada nasıl istişareye önem vererek çalıştıysak burada da istişareye önem vererek 5 yıllık süreci birlik ve beraberlik içinde iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan tamamlamayı düşünüyoruz." ifadelerinde bulundu.

Başkan Tavlı Belediye Meclis komisyonları seçimi ile ilgili olarak “İstiyorum ki bu komisyonlarda muhalefet partilerimizin de temsilcisi olsun. Bu nedenle bu sayıyı 5 üye olarak belirlememiz daha doğru olacaktır” diyerek demokrasi örneği sergiledi.

Başkan Tavlı'nın önerisi üzerine Meclis'teki AK Parti, MHP, SP, CHP'li üyeler komisyonlarda birlikte görev aldı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde  Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Tavlı ve Meclis Üyeleri ilk Meclis toplantısını gerçekleştirdiler. Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Başkanlığında, Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

11 gündem ve 1 gündem dışı maddesinin görüşüldüğü Meclis Toplantısına, Arslan Güdek, Suna Yerlikaya ve Samet Tecer izinli olarak katılmadı.

İktidar muhalefet ayrımı yapmadan çalışacağız

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Meclis Toplantısının açılış konuşmasında 127 bin Ünyelinin yanı sıra gurbette yaşayan Ünyelilere de hizmet edeceğini vurgulayarak, “31 Mart 2019 yerel seçimlerinin Ünye’mize, Ordu’muza, Türkiye’mize hayırlı olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Ünye’mizde hep birlikte hayırlı hizmetlere imza atmayı temenni ediyorum. Allah bizi mahcup eylemesin. Sahada nasıl istişareye önem vererek çalıştıysak burada da istişareye önem vererek hep birlikte 5 yıllık süreci birlik ve beraberlik içinde iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan tamamlamayı düşünüyoruz. Biz 127 bin nüfuslu Ünye’de yaşayan hemşerimizin yanı sıra Ünye dışında yaşayan hemşerilerimizle birlikte Ünye’ye hizmet edeceğimizi vurgulamak istiyorum” dedi.

Arslan, Yıldırım ve Sarı Encümen Üyesi..

Gündem gereği Ünye Belediye  Meclisinde görev alacak komisyon ve encümen üyelerinin seçimleri yapıldı.

Ünye Belediyesi Encümen üyeliğine kapalı oylama ile “Mehmet Arslan, Ercan Yıldırım, Arif Safa Sarı” seçildi.

Divan Katibi Üyeliğine yine kapalı oylama ile “Arif Safa Sarı ve Sema Kurt asil üye olarak seçilirken Samet Tecer ile Ethem Rasim Uysal yedek üye olarak seçildi.

Başkanvekilleri; Nevzat Ege, Zeynep Yazıcı..

Meclis Başkanvekilliğine  ise “1. Başkanvekili olarak Nevzat Ege, 2. Başkanvekili olarak Zeynep Yazıcı” seçildi.

Komisyonlara muhalefetten de üye..

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı komisyonların en az 3, en fazla 5 kişiden oluşması gerektiğini belirterek,  “İstiyorum ki bu komisyonlarda muhalefet partilerimizin de temsilcisi olsun. Bu nedenle bu sayıyı 5 üye olarak belirlememiz gerekiyor” dedi.

Yapılan seçimde İmar Komisyonu üyeliklerine, “Deniz Benli, Turan Yılmaz, Hüseyin Kemaloğlu, Recep Güdek, Kadir Gümüş” seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliklerine, “Mustafa Fidan, Hasan Çarkacı, Bedri Kesimoğlu, Suna Yerlikaya, Kerim Ateş” seçildi.

İçkili Yerler Belirleme Komisyonu Üyeliklerine, “Hasan Çarkacı, Samet Tecer, Ahmet Dikici, Zeynep Yazıcı, Kemal Maral” seçildi.

Tarife Komisyonu Üyeliklerine, “Yılmaz Gürkan, Sema Kurt, Mustafa Darıoğlu, Rıfat Köylü, Arslan Güdek” seçildi.

OSB Müteşebbis Heyeti'ne Tavlı, Uysal..

Ordu-Ünye Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti'ne, “Başkan Hüseyin Tavlı ve Ethem Rasim Uysal” asil olarak seçilerek 4 yıl süre ile Müteşebbis Heyetinde Belediyeyi temsil edecekler. OSB Müteşebbis Heyeti'ne Hasan Çarkacı ve Yılmaz Turan yedek üye olarak seçi.

Tarihi Kentler Birliği Meclisi'ne Başkan Hüseyin Tavlı asil olarak seçilirken Zeynep Yazıcı yedek üye olarak seçildi.

Seçimlerin ardından gündem maddeleri arasında yer alan “5018 sayılı Kamu Malı Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile 5393 sayılı Belediye Kanunu gereği hazırlanan 2018 yılı Faaliyet Raporu” görüşüldü.

Meclis Denetim Komisyonu'nca hazırlanan 2018 yılı denetim raporu Belediye Meclisi'nde görüşülerek kabul edildi.

Eski yönetim ödeme yapacak..

Gündem dışı görüşülen maddede ise ,“İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerinin yaptığı teftiş ile  tespit edilen kamu zararlarına ilişkin Tazmin Raporu görüşüldü. Buna göre Meclis, müfettişlerin 3 madde halinde toplam 441 Bin 348 TL kamu zararının olduğu kanaatine varması üzerine bu zararın eski yönetimden  tahsil edilmesi kararı alındı.

 

Ayrıca Kamu zararı ile ilgili raporun Mayıs Ayı Olağan Belediye Meclis Toplantısında bütün meclis üyelerine rapor halinde sunulacağı ifade edildi

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Belediye, Meclisi'nde, örnek, demokrasi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı