Haber Detayı
04 Nisan 2018 - Çarşamba 01:01 Bu haber 3462 kez okundu
 
Belediye Meclisinde Neler Görüşüldü ?
Ünye Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar başkanlığında yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Belediye Meclisinde Neler Görüşüldü ?

 

Ünye Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı Ünye Belediyesi Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Meclis toplantısının maddeleri arasında Belediye Başkanlığı 2017 Faaliyet raporu görüşülürken, gündemin diğer maddelerinde yer alan 3 kişiden oluşan Encümen Üyelerinin seçimi, 5 kişiden oluşan Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin seçimi, 5 kişiden oluşan İmar Komisyonu Üyelerinin Seçimi, 5 kişiden oluşan Tarife Komisyon üyeleri ile 5 kişiden oluşacak İçkili Yerler Belirleme Komisyonu üyelerinin seçimi oylamaya sunularak karara bağlandı.

Toplantıda, 10 gündem maddesi görüşülürken, Belediye Meclis Üyesi Reşit Erol gündem dışı söz alarak tabakhane deresi bağlantı yolu, sanayi kavşağı, huzur evi ve fakülte çalışmaları hakkında önerilerde bulundu.

Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı öncesi bir önceki ayın değerlendirmesinde bulunan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar: “10 Mart tarihinde Ankara’da Ünyeli hemşerilerimizle bir araya geldik. 12 Mart tarihinde Ak Patimizin 5. Olağan Kongresini gerçekleştirmiş olduk. 13 Mart tarihinde Afrin’de şehit düşen Uzman Çavuş Taner Kart evladımızı uğurlamış olduk. EMİT Turizm Fuar’ındaki çalışmalarımız neticesinde birçok tur firması artık Karadeniz turlarına Ünye’yi de dahil etmeye başladılar. Taşeron personelimizin kadro sınavların gerçekleştirdik 246 işi sınava girmiş oldu. 242 kişi ise kadroya geçişi tamamlandı. Dün itibariyle de güvenlik soruşturmaları gelmeyen toplam 8 kişimiz vardı. Onların usuli eksiklikleri tamamlandıktan sonra bu süreci tamamlamış olcağız.

Havaalanına uzun süreden beri yaptığımız çalışmayla alakalı ön tahsis işlemi bitirilmişti, kesin tahsis işlemi de bitirilmiş oldu. Türk Hava Kurumundan tahsisin iptali ve üniversiteye gönderilmesi ile alakalı çok zorlu bir süreci idare etmiş olduk. Ordu Üniversitesi Rektörü ile yapmış olduğumuz görüşme de çok kısa süre içerisinde proje ihalesine çıkılacağı peşinden bu yıl içerisinde temel atmayı gerçekleştireceğini bize ifade ettiler. Buradan Ünyeli iş adamlarımıza da bir çağrıda bulunalım. Bununla ilgili başta Reşit abi ve Yaşar abi olmak üzere en başından beri faal şekilde devam eden bir derneğimiz var. Dernek üzerinden belediyemizin de katkılarıyla bir temel atmayı da biz gerçekleştirip Ünye olarak hızlı şekilde o bölgede 2018 yılında yapılaşmaya geçmemiz gerekiyor. Bu Ünye için önemli bir adım olur. 18 Mart Çanakkale Zaferimizin yıldönümünü hep beraber anmış olduk. Afrin’de görev yapan askerlerimizin ailelerine ziyarete gidiyoruz.

Turizm hamlemiz Galabuzu olarak nitelediğimiz 100.yıl’ın orası ile ilgili yürütmüş olduğumuz çalışma idi. Zor bir çalışmaydı. Anıtlardan tescil işlemimizi gerçekleştirmiş olduk. Şuanda proje çalışması devam ediyor. Akabinde projenin onayı bölümüne geçilecek. Uzun süredir Ünye’mizin beklediği Huzurevi arazimizin tapusunu Ünye Belediye’mize almış olduk. Hem bağışta bulunan aileye, hem de bu süreci başından sonuna kadar takip eden Mustafa Yurt’a teşekkür ediyorum. Yaşlılar Haftası dolayısıyla 2.Bahar Lokalimizde gençlerimizle yaşlılarımız buluşturduk. Stk’larımızla fırsat buldukça bir araya geliyoruz. 15 Temmuz ve tüm şehitlerimiz için Cumhuriyet Fidanları hatıra ormanları diktik. Ak Partimizin 6. Olağan Kongresini Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Genel başkanımızın katılımıyla gerçekleştirmiş olduk. Ünye’de doğal gaz çalışmalarıyla beraber merdivenlerimizi restore etmeye deva ediyoruz. Burunucu mahallemizin Muhtar evini tamamladık. Bu ayın üzücü olaylarından bir tanesi, Ünye 1957 Sporumuzun Masörü Şaban Akbaş’ı hakka uğurladık” dedi.

Belediye Komisyon Üyeleri Belirlendi…

2017 yılının Belediye Başkanlığı Faaliyet Raporunun görüşülmesiyle başlayan Nisan olağan meclis toplantısının 2. Maddesinde kapalı oylama sonucu Encümen Üyeliğine Ümit Baş, Osman Nuri Dolu ve Serkan Çolakoğlu seçildi.

Gündemin 3. Maddesinde görüşülen Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri ise yapılan açık oylama sonucu Özlem Aldemir Yiğit, Ufuk Balcı, Emin Yılmaz, Muharrem Çakır ve Abdullah Sarı’dan oluştu.

Nisan ayı Belediye Meclis toplantısının 5. Maddesinde açık oylama sonucu karara bağlanan İmar Komisyonu Üyeleri, AKP’li Meclis Üyesi İbrahim Eceoğlu, Zekai Baş, Abdulkadir Yıldırım, Hasan Çolakoğlu ve MHP’li Belediye Meclis üyesi Turgut Oral Oldu.

Meclis toplantısın 5. Maddesiyle görüşülen Tarife Komisyonu Üyeleri, Yahya Karaoğlan, Emine Sabire Dönmez, Talat Tuncer, Enver Çakır ve Mustafa Çakmakçı’dan oluştu.

Gündemin 6. Maddesiyle görüşülen İçkili Yerler Belirleme Komisyon Üyeliğine ise yapılan açık usul oylama sonucunda Remzi Taş, Abdullah Sarı, Sezai Kantar, Özlem Aldemir Yiğit ve Orhan Gürel getirildi.

Ünye Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı arasında protokol yapılması ve Belediye Başkanlığına yetki verilmesi talebinin kabul edildiği, meclisin 7. gündem maddesinde yer alan karara ilişkin bilgi veren Başkan Ahmet Çamyar: “Zaman, zaman vakıflarımız ve derneklerimizle bu tip protokoller imzalıyoruz. TÜGVA’da son dönemde biliyorsunuz özellikle gençliğimizin yeniden milli, manevi değerlerle buluşması noktasında bir görev üstlendi. Değişik derneklerimizle benzeri protokoller yapıyoruz, TÜGVA ile de böyle bir protokol yapmak için meclisimizden yetki istiyoruz” dedi.

Atatürk Mahallesi Bahar SK. 8’nolu adreste, 287 ada 72 parsel üzerinde bulunan yerin ‘İçkili Alan Krokisi’ içine ilave edilmesinin görüşüldüğü 8. Maddenin komisyona havale edilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

2017 mali yılı Gelir ve Giderlerine ilişkin komisyon raporu gündemin 9. Maddesiyle belediye meclisine sunuldu. Başkan Çamyar 2017 Mali yılı Gelir ve Giderlerine ilişkin yaptığı açıklamasında:“Burada altı çizilmesi gerek bir nokta baktığımızda 80 milyonluk gelir tahminimizin gerçekleşmesi 71 milyonla 88 gibi bir önceki yıla baktığımızda 49 milyonluk bütçemizi neredeyse ikiye katlamış bir Ünye Belediyesi var. Hem gelir, hem de gider tablosu anlamında buda büyüyen bir Ünye’yi, büyüyen bir Ünye Belediyesini ve denk bir bütçeyi ifade ediyor” diyerek meclis üyelerini bilgilendirdi.

Öğretmen Evi İçin Geri Sayım Başladı…

Gündemin içi 10’uncu ve son maddeyi oluşturan Mülkiyeti Ünye Belediyesine ait Nuriye Mah. 1643 Ada 4’nolu parselin Eğitim tesisi Yapılmak üzere maliye hazinesi adına bedelli veya bedelsiz olarak devrinin yapılmasına ilişkin bilgi veren Başkan Çamyar: “Burası Fevziçakmak Mahallesinde Öğretmen Evi olarak planladığımız bir yer. Bununla ilgili yatırım programına aldırmakla ilgili arsanın tahsisini veya devrini istiyorlar. Fevziçakmak mahallemizde güzel bir nokta, okula yakın bir nokta” diyerek oylamaya sundu. Yapılan açık usul oylama sonucu Öğretmen Evi için belirlenen alanın maliye hazinesi adına devri karara bağlandı.

Ünye Belediyesinin Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısında 10 madde görüşülerek karara bağlanırken, mazeretlerinden ötürü katılamayan Meclis Üyeleri Remzi Taş ve Arif Ergün’ün izin talepleri yapılan oylama sonucu kabul edildi.

Belediye Meclisinde gündem dışı söz alan Meclis Üyesi Reşit Erol: “5000’lik planlarımız bundan 2 ay önce kabul edildi ve itirazlarda değerlendirildi. TOKİ’nin arkasından geçen 20m’lik imar yolumuzda bazı temkinler yapılmamış durumda. Burada bir imar uygulaması yapmak suretiyle biz bu yolu temyize çıkarmamız gerekiyor. Belediyemiz bunu eğer kendi imkânlarıyla yapabilecekse biran önce başlamalı, yapmayacaksa dışarıda bunu yapan firmalar var. Yani bu 20m’lik yolun üzerindeki tapuların belediyeye geçmesi gerekiyor, buda imar uygulamasıyla mümkün. Bu yolumuz bizim üniversitenin arkasına kadar devam ediyor.

“Üniversite Temeli Bu Yıl Atılmalı”

Üniversiteyle ilgili kati tahsisle çok önemli bir konu aşılmış oldu. Bununla ilgilide Sn. rektörümüze gitmişsiniz ama bu biran önce fazla geciktirilmeden, Ünye’deki bütün sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte tekrar üniversiteye bir baskın yapıp bununla ilgili çalışmanın mutlaka bu sene içerisinde başlatılması gerekiyor. Bunlara zaten Ünye’yle ilgili daha önce yatırım programlarına alınmıştı. Bizim öngörümüz buraya yeni bir fakülte kazandırma aşaması, bizim atacağımız temel bunu kapsamalıdır. Mevcut şuandaki fakültenin sorunu, üniversitenin kendi sorunu istediği gibi o yapılanmayı yapacak zaten.

Tabakhanenin Niksar Bağlantısında Yer Alan Mevcut Kavşak Yeni Planda Yok…

Niksar caddesinin çıkış noktasında köprüyü geçtikten sonra köşede kavşakta bir bina var, bununla ilgili o yer sahiplerine ruhsat tazeleme noktasında ‘biz gereken yardımı yaparız’ denmiş burada. Burada bir kavşak çalışması olacaktı, o binada o kavşağa geliyor. Başka türlü tabakhane deresi etrafındaki yoldan Niksar caddesine çıkma olanağı yok. Daha önceki projede de çalışma vardı, Büyükşehir’e de sordum baktım yeni planda kavşak yok. Burada bir kavşak çalışması yapılması gerekiyor, bunu ya karayolları talep edecek yada Ünye Belediyesi olarak biz talep edeceğiz. Şuanda orada hiçbir çalışma yapılmamış mevcut talihine bağlı duruyor. İkinci olarak tabakhane deresinin karşı tarafıyla ilgili hiçbir çalışma yok mu” diye konuştu.

“Kavşak Talebimiz Ret Oldu”

Meclis Üyesi Erol’un gündem dışı sunduğu öneriler üzerine bilgi veren Başkan Çamyar: “Büyükşehirden bunu talep ettik, o kadar uğraştık, bir meclis ertelettik mecliste tekrar görüşülmek üzere. Ondan sonraki meclis yine geldi, yine ret oldu. Yani bizim kavşak talebimiz vardı ilettik ret oldu. Büyükşehir ‘ben bu plan değişikliğini onarsam buradaki binayı da benim kamulaştırmam gerekir. Bu binanın kamulaştırma maliyeti de 2.5 milyon dolayısıyla ben 2.5 milyon kamulaştırma maliyeti veremem’ plan değişikliğini bu şekliyle istemiyorum’ dedi. Peşinden karayollarına aynı talebi ilettik, bölge müdürünü Ünye’ye davet ettik, beraberce gezdik o alanda. Çevre yolu açıldıktan sonra şehir içerisindeki yol akslarının tamamını Büyükşehir’e devrediyor bölge müdürlükleri. Buradaki sahil yolunda, Niksar Caddesinde olduğu gibi, ‘normal şartlarda tabakhanenin kenarını benim yapmam gerekmez, bu binayı ben kamulaştırmam’ dedi ve oda talebimizi hem sözlü hem de yazılı ret etti. Kala kala bizim boynumuza kaldı, benimde 2.5 milyonluk kamulaştırma imkanım yok, şuan için. Fatih İlköğretim öğrencileri oraya bir kavşak yapılmasını tekrar talep ettiler, bu sefer Kaymakam beyde bu sefer kaymakamlık ve valilik üzerinden talep edelim gibi bir yol haritası var ama ben onunda kısa vadede çözüleceğini düşünmüyorum” ifadelerinde bulundu.

Görüşülen maddelerin ardından Belediye Meclisi, Mayıs ayının ilk haftasında toplanmak üzere sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, Meclisinde, Neler, Görüşüldü, ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı