Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 22:09 Bu haber 651 kez okundu
 
Bi Pancarımız vardı !!!
Karadeniz sofralarını süsleyen ve çorbaların vazgeçilmezi olan karalâhananın da genetiği değiştirildi.
GÜNDEM Haberi
Bi Pancarımız vardı !!!

Marketlerde ve pazar tezgahlarında satılan GDO’lu karalahanalar, halkın sağlığıyla oynuyor.

Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy bu durumu üretimin azalmasına bağlarken, tüketicilere ise GDO’lu ürünler tüketmemesi uyarısında bulundu.

Bölgede pancar olarak bilinen karalâhanaların yerini Genetiği Değiştirilmiş Organizmalı (GDO) ürünler aldı. Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, bu durumun üretim alanındaki sıkıntının sahaya yansıması olduğunu söyledi.  Dev boyutta karalâhanaların pazara çıkmasını değerlendiren Şensoy, “Kırsalda üretim olmayınca boşluğu endüstrileşmiş tarım ürünleri dolduruyor. Üretim kültürü bittiği için sıkıntılar olmaya başladı. Vatandaş köyde oturuyor ama etini, sütünü, yumurtasını maydanozunu çarşıdan pazardan ya da alışveriş merkezinden karşılıyor” dedi. 

Tüketim modelinin acısını hep birlikte çekiyoruz

 

Şensoy, tüketimden üretim modeline geçilmesi gerektiğini belirterek,“Yıllardır bir genetiği değiştirilmiş gıda meselesi var. 50-100 kişiye tek tek yumurta vererek, tavuk vermek kesin bir çözüm sağlamaz. Ülkenin ekonomik modeli nedir, tüketim vergi, faiz… Üretim modeline geçilmesi lazımdır. Tüketim modelinde durumu biz gördük hep beraber tecrübe ettik. Köydeki oturan vatandaş bile ihtiyacını marketten karşılıyor. Köyde oturuyor ama patatesini, maydanozunu, soğanını vatandaş marketten alıp köye gidiyor” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Bi, Pancarımız, vardı, !!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı