Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 11:35 Bu haber 1540 kez okundu
 
Borsa tartışması da tekelin işi!
SP Ordu İl Başkanı Av. Erkan Temiz, “Fındık piyasasına hakim olmak isteyen emperyalist tekelci sermaye sahipleri, borsanın fiyat ilan görevini elinden aldıracak, piyasa tamamen bir birinden habersiz hale gelecek” dedi.
GÜNDEM Haberi
Borsa tartışması da tekelin işi!

Saadet Partisi (SP) Ordu İl Başkanı Av. Erkan Temiz, son günlerde borsaların hedefe alınmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Başkan Temiz, fındık piyasasına hakim olmak isteyen emperyalist sermayelerin, borsanın fiyat ilan görevini elinden aldırmaya çalıştığını söyledi. Böylece piyasanın birbirinden habersiz hale getirilmek istendiğini belirten Temiz’in açıklamalarından satır başları şöyle;

“Sermaye gücünü kullanan vampirler”

Fındığın serbest piyasa koşullarına yani emperyalist sermayenin tekeline devredilmesinden sonra üretici meslek odası olan ziraat odaları, üreticiyi bilinçlendirmek için gayret etmeye, üretimden kaynaklanan gücünü kullanmasını sağlamaya çalışıyor. İhtiyacınız olan kadar fındığı pazara indirin, fındığınızı emanete vermeyin diye uyarıyordu. Sermaye gücünü kullanan vampirler, fiyat konusunda organize bir şekilde hareket edip, üreticinin dayanma gücünü o sezon için kırmıştı. Belki bu süreçte zarar etmişti ama üreticide ‘fındığı pazara indirmesek de, emanete vermesek de sonuç değişmiyor, fiyat artmıyor’ algısını oluşturmuştu. Akabinde yine sermaye gücünü kullanan bu vampirler, basın yayın yoluyla yaptığı kampanya ile ziraat odalarının itibarını yerle bir etti, düşük fiyatın sorumlusu olarak ziraat odalarını hedefe koydu. Ardından iktidar yanılışı, mevcut sisteme entegre olmuş yönetimler iş başına getirildi ve o günden sonra ziraat odaları, sömürü çarkını alkışlayanlardan oluşturuldu. Geçmişte benzer bir oyun FİSKOBİRLİK üzerine oynanmış, üretici kuruluşu olan kooperatif pasifize edilmiş, etkisiz hale getirilmişti.

“Borsa ilginç bir şekilde hedefe konuldu”

FİSKOBİRLİK ve Ziraat Odaları, çiftçinin üretimden kaynaklanan gücünü kullanacağı, organize hareket etmesini sağlayacağı önemli kuruluşlardı ve bunlar bitirildi. Şu anda her ikisi de fındık piyasasının oluşumunda üretici açısında etkisiz durumda, hatta üreticinin mevcut sömürü sistemine uyum sağlamasına, köle olmasına sağlama görevini yürütmekte. Kanun ve yönetmelik gereğince fiyat belirleme yetkisi olmayan, serbest piyasada oluşan fiyatların ortalamasını tespit edip ilan eden kurum olan Ticaret Borsası, çok ilginç bir şekilde bu sezon hedefe konuldu. Fındık ticareti ile iştigal eden tacirlerin üyesi oldu. Borsa, üyelerinden aldığı bilgilere görevin icra ediyor. Buradaki temel amaç piyasanın dengelenmesini sağlamak olmalı.

“İnsanlar asgari ücretli köle haline getirilecek”

Yaşanan gelişmelerden çıkardığımız sonuç şudur ki; fındık piyasasına hakim olmak isteyen emperyalist tekelci sermaye sahipleri, borsanın fiyat ilan görevini elinden aldıracak, piyasa tamamen bir birinden habersiz hale gelecek. Kimin ne yaptığı belli olmayacak, böylece fındık piyasasında herkes fiyatın ne olduğunu Ferrero'ya soracak. Böylece fındık piyasasının tek hakimi emperyalist sermaye olacak.  Bunları ele geçirince bırakacak mı? Elbette hayır. Önce yerli sermayenin sahip olduğu entegre tesisleri, fabrikaları, sonra manavları tek tek ele geçirecek. ‘Değerli Tarım Projesi’ ile bahçeye giren bu vampir, bahçeleri önce kiralama yöntemi, akabinde satın alma yöntemi ile sahibi olacak. Bizim insanımız da asgari ücretli köleler haline getirecek. 

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Borsa, tartışması, da, tekelin, işi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı