Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 20:51 Bu haber 471 kez okundu
 
Boztepe İçin Kritik Rapor
Türk Hava Kurumu'ndan gelen bilirkişi heyeti Boztepe'den uçuş yaparak bir rapor hazırladı. Rapora göre Boztepe'den uçuş yapılmasına izin verilecek ya da halihazırdaki uçuş yasağı devam edecek
GÜNDEM Haberi
Boztepe İçin Kritik Rapor

Geçtiğimiz günlerde Altınordu'da  tandem uçuşu sırasında paraşütün teleferik tellerine takılması sonucu düşen paraşüt eğitmeni Hüseyin İlhan'ın yaşamını yitirmesinden dolayı bir süredir Boztepe'de uçuş yapılmıyordu ve ikinci bir emre kadar Boztepe'den uçuşların yasaklandığı biliniyordu. Haftalar sonra Ordu semalarında uçuş yapan yamaç paraşütçülerini görenler ise uçuş yasağının kalktığını düşündü. Konu hakkında konuştuğumuz Ordu Sportif Havacılık Başkanı Tarık Yıldırım; ''Altınordu Kaymakamlığı'nın Türk Hava Kurumu (THK)'dan talep etmesi üzerine Erzincan'dan gelen bilirkişi heyeti Boztepe'den uçuş yapıyor. Yani şu an Boztepe'de uçan kişiler özel olarak il dışından gelen bir ekip. Boztepe'nin uçuşa uygun olup olmadığı yönünde bir rapor hazırlayacaklar. Ve bu raporun sonucuna göre Boztepe'de uçuş yapılabilecek ya da hazırlanan rapor olumsuz olursa Boztepe'den uçuş yapılamayacak. Ordu'da uzun yıllardır yamaç paraşütü ve uçuş yapılıyor. Bu açıdan burada uçuşların kısıtlanması birçok kişi için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bir ay önce verdiğimiz dilekçede 18 Nisan'da Denizli'de yapılacak olan Spring Cup yarışmasında 4 pilotla Ordu'yu temsil edeceğiz, antrenman yapmamız gerekiyor dedik. Bırakın izin almayı, bir cevap bile alamadık maalesef. Ve şu an antrenmansız bir şekilde yarışmaya katılacağız. Şu an sergilenen tavır ister istemez akıllara Ordu'da yamaç paraşütünün tamamen bitirilmek istendiğini getiriyor. Umarım bilirkişi heyetinin sunacağı rapor olumlu olur ve eskisi gibi uçuşlar yeniden serbest olur. Yamaç paraşütü Ordu'da turizm açısından da önemli bir spor. Ve bu sporu seven kişilerin sayısı oldukça fazla, hatta şehir dışından bile Ordu'ya yamaç paraşütü yapmaya gelenler oluyordu. Bu açıdan temennimiz olumlu bir karar çıkması yönünde'' dedi. 
 
''Sayımız giderek artıyor''
45 üyemizle birlikte yamaç paraşütünü Ordu'da temsil ediyoruz diyen Yıldırım, Yamaç paraşütünü Ordu'da geliştirmeye, gençlere sevdirmeye çalıştıklarını ifade etti. Ordu Sportif Havacılık Derneğimizi 2014 senesinde kurduk diyen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti; ''Bizden önce Ordu'da bu işi 7-8 kişi yapıyordu ancak şu an bu sayı 45-50 civarında. Yamaç paraşütü yapmak isteyen kişiler öncelikle Türk Hava Kurumu'nun belgelendirdiği yani yetki verdiği öğreticilerden eğitim alması gerekiyor. Bu eğitimler ise yaklaşık 15-20 gün sürüyor. Yer eğitimi, sınıf ortamında teorik eğitim, alçak tepe uçuş eğitimi ve son olarak yüksek tepe eğitimi var. Yüksek tepe eğitimini Boztepe'de yapıyorduk. Yani 15 gün eğitim almış bir insanı doğrudan Boztepe'ye çıkarmıyorduk. Önce alçak tepe dediğimiz 100 metrelik bir tepeden uçması gerekiyor.Ama  bir süredir Boztepe'de uçuşlar yasaklandığı için şu an hiçbir şey yapamıyoruz'' dedi.
 
''Teleferiğin bize zararı yok''
Yıldırım; ''Teleferik sabit duran bir sistem olduğu için bizlere bir zararı yok. Eğer teleferik hareketli bir sistem olsaydı o zaman paraşütçüler için tehlike arz edebilirdi. Ama dediğim gibi sabit bir sistem olduğu için bize bir zararı yok. Zaten pilotlar da bunu bilir, teleferik bizim kırmızı çizgimizdir'' dedi.
Kaynak: (Ordu Afişrdu Afiş) - Ordu Afiş Editör:
Etiketler: Boztepe, İçin, Kritik, Rapor,
Yorumlar
Haber Yazılımı