Haber Detayı
19 Ocak 2020 - Pazar 23:12 Bu haber 756 kez okundu
 
"Bu Atamada Liyakat Var Mı?"
CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın İmam Hatip Lisesi kardeşinin üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı iddiasını Meclis'e taşıdı. CHP'li Adıgüzel, Bakan Selçuk'a '' Görevli olduğu camiden kadrosu ve liyakati olmamasına rağmen yapılan atama doğru mudur?'' diye sordu.
SİYASET Haberi

Adıgüzel, şaibeli atamayı Meclis'e taşıdı:

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kardeşi Metin Erbaş’ın "İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu, görevli olduğu camiden kadrosu ve liyakati olmamasına rağmen üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı' iddia edildi. Ordu Üniversitesi tarafından yapılacak olan öğretim görevlisi alımı için son başvuru tarihi gelmeden kimi listelerle alınacak kişilerin önceden belirlendiği iddialarını CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a verdiği soru önergesi ile gündeme getirdi.

“Atama doğru mudur?”

Ellerinde bu konuda kimi evraklar olduğunu belirten Adıgüzel, ayrıca, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kardeşi Metin Erbaş’ın "İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu, görevli olduğu camiden; kadrosu ve liyakati olmamasına rağmen üniversitede araştırmacı kadrosuna atandığı" iddialarına da açıklık getirilmesini istedi.  İddiayı Meclis gündemine taşıyan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Bakan Selçuk'a "Atama doğru mudur? Şahsın bu görevle ilgili eğitimi ve liyakati ne kadar uygundur?" sorusunu yöneltti.

“ATANACAK KİŞİLER ÖNCEDEN BELLİ İSE…”

Mustafa Adıgüzel, Bakan Selçuk'tan şu sorulara yanıt istedi: 

-Üniversitelerde araştırmacı kadrosu atamaları devam etmekte midir? Bu konuda en güncel mevzuat nedir? Ordu Üniversitesi dışında diğer üniversitelerde bu durumun benzer örnekleri var mıdır

-Metin Erbaş isimli şahsın Ordu Üniversitesi’nde araştırma kadrosuna atandığı doğru mudur? Araştırmacı olarak belirtilen görevin detayları nelerdir? Söz konusu şahsın bu görevle ilgili eğitimi ve liyakati ne kadar uygundur?

Öğretim üyeleri için ilan edilen kadrolara daha başvuru süresi dolmadan atanacak isimlerin önceden belirlenmiş olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Atanacak kişiler önceden belli ise, bu kadrolara başvuru yapılması için süre verilmesi sadece formaliteden ibaret değil midir?

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: "Bu, Atamada, Liyakat, Var, Mı?",
Yorumlar
Haber Yazılımı