Haber Detayı
30 Aralık 2018 - Pazar 22:51 Bu haber 1134 kez okundu
 
Bu reyonlarda poşetler ücretsiz
Ünye Gıda Maddeleri Satıcılar ve Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan poşet uygulamasında bazı esneklikler getirildiğini, söyledi.
GÜNDEM Haberi
Bu reyonlarda poşetler ücretsiz

Ünye Gıda Maddeleri Satıcılar ve Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan poşet uygulamasında bazı esneklikler getirildiğini, bu esneklik kapsamında manav, şarküteri ve ekmek reyonlarında ücretsiz olacak olan poşet uygulamasının küçük esnaflar içinde geçerli olmasını istediklerini söyledi.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler, 1 Ocak 2019'dan itibaren satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücreti karşılığı verilecek.

Ünye Gıda Maddeleri Satıcılar ve Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, gazetemize yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2019 itibarıyla başlayacak plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olarak temin edilmesine ilişkin uygulamanın usul ve esaslarını açıkladı.

Güdek, aralarında meyve, kargo ve kuru temizleme poşetlerinin yer aldığı bazı poşet gruplarının ücretlendirmeye tabi olmayacağını söyledi. Harun Güdek, uygulamanın mahallelerde bulunan bakkallar içinde geçerli olmasını istedi.

-Asgari 25 kuruş olarak ücretlendirilecek-

Güdek, yılbaşında başlayacak uygulamanın usul ve esaslarına göre hangi poşet türlerinin uygulamaya tabi olacağına ilişkin, "Plastik poşetler, faaliyet türü ne olursa olsun, uzaktan satışlar da dahil olmak üzere, istisnasız tekstil, oyuncak, elektronik, gıda ve benzeri tüm satış noktalarında 1 Ocak 2019'dan itibaren asgari 25 kuruş olarak ücretlendirilecek." dedi.

-Kapsam dışı olan yerler-

Uygulamanın bazı poşet gruplarını kapsamadığının ifade eden Güdek, şunları söyledi:

"Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bırakıldı. Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketiciler uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek."

-"Her bir poşetin satışında 25 kuruş talep edilecek"-

Plastik poşetlerin, ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya da dahil edilemeyeceğini belirten Harun Güdek, "Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek ve bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracak. Kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayacak çünkü bu tutar, plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Böylece bir yandan doğayı plastiklerden arındırırken diğer yandan da çevreci projeler üretecek." diye konuştu.

-“Küçük esnafta düşünülmeli”-

Uygulamada mahalle aralarında hizmet veren bakkal ve manavların da düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Harun Güdek, “Mahalle bakkalları ve manavları zor şartlara vatandaşlara hizmet etmekte ve vatandaşların iyi gününde ve kötü gününde hep yanlarında olmaktadır. Büyük marketler için yapılan bu düzenlemenin küçük bakkalları ve manavları da kapsamasını istiyoruz.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, reyonlarda, poşetler, ücretsiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı