Haber Detayı
07 Ekim 2018 - Pazar 00:40 Bu haber 2808 kez okundu
 
Bu yazıları gören şaşırıyor!
Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Cumhuriyet Meydanı’na ve otogar yanına tanıtım amaçlı “Ünye” yazıları yerleştirdi.
GÜNDEM Haberi
Bu yazıları gören şaşırıyor!

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi de uygulamanın yerinin ve şeklinin yanlış olduğunu belirterek, “Doğru bulmuyorum” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Cumhuriyet Meydanı ile Ünye Otogar yanına “Ünye” yazıları yerleştirdi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, gazetemize özel yaptığı açıklamada, yazıların koyulduğu yerleri eleştirerek, bu tür uygulamalarda şehrin nabzının tutulması gerektiğini söyledi.

-“600 ila 700 yıllık bir çınarın dibinde olması da doğru değil”-

Sobi, bu tür yazıların şehri tanıtmak için birçok ilde kullanıldığını, ancak Ünye’de doğru yer tercihi yapılmadığını belirterek, yer seçiminin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Tarihi bir çınarın dibine bu tanıtım yazısının yerleştirilmesinin yanlış olduğunu belirten Adnan Sobi, “700 yıllık tarihi bir çınarın dibinde bu tabelasının olması doğru değil. Çınarın dokusunu da bozuyor.”dedi.

Ünye’nin tanıtımı için, insanları Ünye’ye getirmek için şehrin noktalarına bu tarz tanıtım tabelalarının koyulması gerektiğini belirten Adnan Sobi, şunları söyledi:

“Ünye’de yerleştirilen yazıların üzerinde Ordu Büyükşehir logosu var. Ordu Büyükşehir Belediyesi logosunun öne çıkarılmasını da ben doğru bulmuyorum. Dernek olarak yıllardır verdiğimiz mücadelede, şehrin tanıtımı için doğu ve batı girişlerindeki sarmal kavşaklara tanıtım yazıları konulması gerekirdi. Yani ilçenin içine girmiş biri zaten Ünye’de olduğunu bilir. Ünye, diğer şehirler gibi bir geçiş güzergahı değil, Ünye’yi bilen, gezmek isteyen zaten direk geliyor. Ünye’yi bilmeyenleri şehrin giriş noktalarından Ünye’ye girdirmek lazım. Şehrin doğu girişine; yani otogar kavşağına değil, tam çevreyolunun giriş noktasına koyulmalı. Diğeri de batı girişinde, çevreyolundan Ünye’ye giriş noktasına yerleştirilmeli ki Ünye’ye dönüldüğü görülsün. Bizim dernek olarak da, turizm sektörü olarak da öncelikli amacımız Ünye’ye girişin sağlanması için kolaylık sağlanması. Bunların koyulması gereken noktanın doğu batı girişlerine birde Akkuş kavşağı olmalı.”

-“Bu tür vitrinsel dokunuşlarda mutlaka şehrin nabzı tutulmalı”-

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Ordu ilinin renk kimliğinin olması gerektiğini, Ünye tanıtım yazısında seçilen kırmızı rengin bu kimlik bütünlüğünü bozduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Burada renk kimliği de olmadığı ortaya çıkıyor. Ordu’nun hem sporda, hem de genelde kullandığı ana rengi mor beyaz. Ordu ilinin ana girişinde mor beyaz, Ünye ve Fatsa gibi yerlerde de yeşil beyaz ya da mavi beyaz uygulanması daha ideal olurdu. Çünkü doğaya ve dokuya uygun olmuş olurdu. Hep bütünlük sağlanmak istiyorsa mor beyaz Ordu’nun rengi olmalıydı. Buna Ünye ve Fatsa olarak bakmadan Ordu’nun renk kimliği olarak bakılmalı. Ordu’nun renk kimliği açısından mor beyaz daha ideal, farklı ve göz alıcı renk olurdu.”

 

Sobi, ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye’de şehir dokusunda yaptığı çalışmalar için ne turizmcilerden, ne de Ünye Kent Konseyi’nden fikir almadığını; fikir alındığı takdirde verilen önerilerden en sağlıklı sonuçların çıkmış olacağını sözlerine ekleyerek, “Büyükşehir bu tür vitrinsel dokunuşlarda mutlaka şehrin nabzını tutmalı.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, yazıları, gören, şaşırıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı