Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 17:10 Bu haber 1793 kez okundu
 
Büyük Zafer'in 97. yılını kutladık
30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Ünye’de de çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlandı.
GÜNDEM Haberi
Büyük Zafer'in 97. yılını kutladık

Etkinlikte ilk olarak Atatürk Anıtı’na Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Bünyamin Dönmez ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı tarafından çelenk sunuldu.

Çelenk sunumundan sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakamlık makamına geçildi. Burada Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Bünyamin Dönmez ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı tarafından bayram tebrikler kabul edildi.

Tebriklerin kabul edilmesinin ardın tören Cumhuriyet Meydanı'nda devam etti.

Törende Askerlik Şubesi Astsubayı Kıdemli Çavuş Arif Kazma, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

30 Ağustos’un bir milletin sarsılmaz azim ve inancının zaferi olduğunu ifade eden Kazma, zaferinin Türk ulusu için tarihte bir dönüm noktası olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Yeniden dirilerek bir varoluş mücadelesi sonucunda zafer...

Asil Türk milleti, kahraman Türk Ordusu ile varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 97 yıl önce bugün kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretle yeniden dirilerek bir varoluş mücadelesi sonucunda, eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk Ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu  zaferin her safhası tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir.

 

6 ayda geçilemez denileni 3 günde geçtik

Mustafa Kemal ve onun daha arkadaşları bağımsızlık mücadelesi meşalesini yakarak “Ya İstiklal ya ölüm” parolası ile aydınlığa giden yolu aralamışlarıdır. Bu aydınlık ve bağımsızlık mücadelesinin ilk hedefi son neferine kadar düşmanı aziz ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Özellikle Sakarya meydan muharebesi de hedefimize muktedir olduğumuzu, milletimizin istiklali uğruna kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır. Artık Dünya’nın en kahraman, en savaşçı milletine düşen görev düşmana son darbeyi vurmak olmuştur. Mustafa Kemal Paşa’nın Başkomutanlığı altında Türk kuvvetleridüşmana beklemediği yerden taarruza geçerek, stratejik noktada düşmanı aldatmayı başardı. Avrupalıların 5-6 ayda geçilmez dediği Afyon mevzilerini 3 günde geçerek 30 Ağustos’a gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir bölümünü imha etti. Bu büyük zafer ile düşmana son darbe de vuruldu. Ardından icra edilen takip harekatı ile de 9 Eylül tarihinde düşman İzmir’de denize döküldü."

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu, folklor ve spor gösterileri yapıldı. Kutlama programı geçiş töreninin ardından sona erdi.

Törene Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Bünyamin Dönmez ve Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Melih Aladağ, Ünye İlçe Jandarma Komutanı JÖH Yüzbaşı Ahmet Tanrısevdi, Ünye ilçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan,  MHP Ünye İlçe Başkanı Hacı Demir, CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyük, Zafer'in, 97., yılını, kutladık,
Yorumlar
Haber Yazılımı