Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 12:37 Bu haber 566 kez okundu
 
Büyükşehir koyun yünlerini değerlendiriyor
Koyun yünlerinin ziyan olmaması ve ekonomiye kazandırılması için çalışma başlattıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, "Bu proje aynı zamanda yeni bir iş sahası da oluşturmuş olacak.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir koyun yünlerini değerlendiriyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu ilindeki koyun yünlerinin değerlendirilmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi, Altınordu Halk Eğitim Merkezi ve Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen “İplik Boyama Teknikleri” kursunu ziyaret etti.

30 kadın kursiyerin katılımıyla gerçekleştirilen bu kursta kursiyerler koyun yününün yıkanması, taranması, eğirilerek ip haline getirilmesi, eğirilen iplerin boyanması becerilerini kazanıyor; yünden atkı, bere, eldiven, hamam kesesi, şal, duvar süsü, çanta, çanta ipi, kemer, mesh, çocuklar için patik, çorap gibi birçok ürün yapıp satarak ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

“Bu projeyle yeni iş sahası oluşturuyoruz”

Gerçekleştirilen projeyle yeni iş sahasının oluşturulacağını ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Bu işe ilk olarak damızlık koyun dağıtmak ile başladık. Koyun yünlerinin ziyan olmaması ve vatandaşlarımızın da ekonomisine katkı sağlaması adına böyle bir çalışma başlattık. Bu işi en iyi yapacak kişileri bir araya getirdik. Hocalarımızın eşliğinde kursiyerlerimiz,koyun yünlerini burada işleyerek ürenler ortaya çıkarıyor. Eski zamanlarda kullanılan bu tekniği günümüze tekrar kazandırıyoruz. Bu proje aynı zamanda yeni bir iş sahası da oluşturmuş olacak. Proje içerisinde bulunan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Büyükşehir, koyun, yünlerini, değerlendiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı