Haber Detayı
15 Mart 2020 - Pazar 00:05 Bu haber 629 kez okundu
 
Çaybaşı’nda Çöp Tepkisi Sürüyor
Ünye’de partiler, sendikalar ve dernekler bir araya gelerek Çaybaşı İlküvez halkının çöp mağduriyetlerine karşı verdikleri çadır direnişini desteklediklerini açıkladılar. Açıklamada eylem yapan bazı yöre sakinlerinin göz altına alındığı belirtilerek, “Ordu Valiliğini halkı gözaltına alması için değil, güvenliğini sağlamasını için emir vermeye çağırıyoruz” denildi.
GÜNDEM Haberi
Çaybaşı’nda Çöp Tepkisi Sürüyor

VALİ GÖZALTI DEĞİL CAN GÜVENLİĞİ EMRİ VERMELİ 

 

ORÇEV, Ordu Barosu, ADD, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ortak imzalı basın açıklamasını Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak okudu. Ünye Cumhuriyet Meydanı’ndaki basın açıklamasına direniş çadırında nöbet tutan halktan da katılım oldu.

Ortak basın açıklamasında “Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Çaybaşı İlküvez’deki çöp tesisinden pis kokular yanında hukuksuzluk kokuları yükseliyor. Üç aya yaklaşan süredir direniş çadırı kurarak, yaşam alanlarını koruyan, tesiste ÇED raporunda yazılmasına karşın eksikliklerin giderilmemiş olması çevre kirliliğine neden oldu. Sular kirlendi, orman çöple doldu; yaban yaşamı da olumsuz etkilenmeye başladı. Bizler Çaybaşı ve Ünye’de bulunan partiler, sendikalar, dernekler olarak halkımızın duyarlılığına, çadır direnişine sahip çıkıyoruz; haklı mücadelelerini destekliyoruz.” vurgusu yapıldı.

 

KAR KIŞ DEMEDİLER

 

ORÇEV yönetim kurulu üyesi Özbucak direnişin zor şartlarda sürdürüldüğünü belirterek, “Kar kış demeden kadın erkek, genç yaşlı özverili mücadeleleriyle duymayan kulaklara, görmeyen gözlere haklılıklarını kanıtladılar. Çöp bölgesine giden herkes şaşkınlıklarını, kızgınlıklarını gizleyemediler. Yani yapılmayacak yer neresi diye sorulursa, burası denecek yere çöp tesisi kuruldu. Orman kesildi, rüzgara açık tepeye bu tesisinin planlamasını yapmanın akla mantığa uygunluğu olmadığı gibi bilimselliğe, ekoloji ve çevre kurallarına uygunluğu hiç yok.” dedi.

 

GÖZALTI KABUL EDİLEMEZ

 

Yapılan açıklamanın devamında Özbucak, “Halkımızın haklı direnişi, gözdağı verilerek, gözaltına alınarak durdurulmaz. Bizler her şart altında halkımızla birlikte olacağız. Onların sesi, kürsüsü, güvencesi olacağız. Halkımız kurallara uyulmadığı, yasalar hiçe sayıldığı için yasaları, hukuku savunmaktadır. Yetkililerin yapması gerekeni halk yapıyor. Nedense yetkililer de halkı cezalandırmaya çalışıyor. Halkın sesine kulak verme yerine gözaltına alınmaları yaşam alanlarını koruma çabasını engelleyemez. 80 günü aşkın süredir direniş çadırında hem de karda kışta bu insanlar neden bekliyorlar, talepleri nedir, diye sormak gerekirken; gözaltı ile karşılaşmaları kabul edilemez.  Ordu Valiliğinden halkı gözaltına alması için değil, güvenliğini sağlamasını için emir vermeye çağırıyoruz. Halkın geleceğini, sağlığını tehdit eden tesisinin denetlenmesi, sorumlular hakkında soruşturmanın açılması gerekirken halkın gözaltına alınması kabul edilemez.” diye konuştu.

 

ARTIK BİZLER DE İLKÜVEZLİYİZ

 

Özbucak açıklamayı şu ifadeler ile sonlandırdı: Buradan sesleniyoruz: Partiler, sendikalar, dernekler olarak bugüne kadar olduğundan çok İlküvez halkının yanında olacağız. İlküvez halkına yaşatılacak mağduriyet bizlere de yaşatılmış olarak kabul edeceğiz. Her gün direnen halkın yanında olacağız. Halk, direnişleriyle birlikte yasal-hukuksak haklarını da kullanmaya başladı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çöp alanı ile ilgili imar değişikliğinin hukuksuzluğunu belirten itiraz dilekçesini Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne iletti. Şimdi sırada ÇED kurullarının yerine getirilmediğini kanıtlayan belgelerle İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne şikâyet ve suç duyurusu dilekçesi vermek için hazırlanıyorlar. Halkın yaşam alanlarına sahip çıkma çabası sürüyor, bizler de onlarla beraberiz. İlküvezlilerle kardeş olduk. Artık bizler de İlküvezliyiz. Bu nedenle yeniden haykırıyoruz: İlküvez halkının çığlığı duyun. Çöp işkencesini sonlandırın.”

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Çaybaşı’nda, Çöp, Tepkisi, Sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı