Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 00:54 Bu haber 408 kez okundu
 
Çekirgeler Yem Olarak Kullanaılabilir!
ODÜ Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili, tarım arazilerine zarar veren çekirgelerin toplanarak yem olarak kullanılabileceğini açıkladı. Prof. Dr. Sevgili, “Balık ve tavuk yemi olarak kullanılması konusu da değerlendirilebilir” dedi.
GÜNDEM Haberi
Çekirgeler Yem Olarak Kullanaılabilir!

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sevgili, çekirge mücadelesinde genellikle pestisitin kullanıldığını söyledi. Doğada çekirgelerden beslenen kuş ve sürüngen hayvanların olduğunu belirten Prof. Dr. Sevgili, “Pestisitle bu hayvanlarla mücadele etmek son çare olarak düşünülebilir ama popülasyonlarının öncelikle izlenmesi gerekir. Bunlarla asıl mücadele yapılacaksa yavru döneminde yapmak lazım. Çünkü ergin dönemde toprağa yumurtladıysa bir sonraki yılın yumurtaları ve bireyleridir onlar. Eğer iklim ve yağmur şartları onun için uygun giderse önümüzdeki yıl tekrar gözlemlenmesi lazım. Her şey uygun olursa belki daha büyük popülasyonlar halinde de tekrar çok sayıda üreyebilir ve zarar oluşturabilirler” diye konuştu.

“Pestisitleme biyolojik çeşitliliğe de zarar verebilir”

Prof. Dr. Hasan Sevgili, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pestisit kullanımı tarımsal alanlarda son çare olarak düşünülebilir ancak genel bir pestisitleme biyolojik çeşitliliğe de zarar verebilir. Buna dikkat etmek lazım. Sadece oradaki diğer yararlı böcek türleri sürüngen, kuşları açısından değil, bizim doğal gen kaynaklarımız, doğal biyoçeşitlilik kaynaklarımız açısından da zarar oluşturabilir. Özellikle yumurta döneminde popülasyonların daha henüz salgın oluşturmadan izlenip, ona göre önlem alınması gerekiyor. Buradan da şunu anlıyoruz ki, bu salgın yapan türlerin doğal düşmanları olan kertenkele, kuş türleri, sürüngenler bu hayvanlar üzerinde baskı kuruyorlar ve doğada çoğalmalarını önlüyorlar. Dolayısıyla pestisit kullanırken bu yararlı türlerin de yok olmasına yol açılabileceği için çok fazla önerilmez. Çok mecbur kalınmadıkça kullanılmamalı. Önemli olan izlenmeleri”

“Çekirgeler balık ve tavuk yemi olarak kullanılabilir”

Prof. Dr. Sevgili, çekirgelerin balık ve tavuk yemi olarak kullanılabileceğine de dikkat çekerek, “Ayrıca bu türler pestisitlerle yok edilmek yerine zarar yaptığı alanlardan toplanıp uygun bir yatırımla ve işlemden geçirilerek balık ve tavuk yemi olarak kullanılması konusu da değerlendirilebilir. Çünkü çekirgelerin yaklaşık yüzde 80’i proteindir” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Çekirgeler, Yem, Olarak, Kullanaılabilir!,
Yorumlar
Haber Yazılımı