Haber Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 22:50 Bu haber 2629 kez okundu
 
Cevizdere İptal!
Cevizdere Platformu Avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu, Ordu İdare Mahkemesinin, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Cevizdere’ye yapmayı planladığı ve çalışmalarını başlattığı çöp ayrıştırma tesisiyle ilgili iptal kararı verdiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Cevizdere İptal!

Av. İrfan Yıldız Beşlioğlu, mahkemenin Ünye ve Cevizdere lehine karar verdiğini ifade ederek, “Ordu İdare Mahkemesi’ne açtığımız dava sonunda mahkeme, Cevizdere ve Ünye lehine karar vermiş ve Cevizdere sahasında çöp toplama, depolama ve ayrıştırma tesisi kurulmasına dair kararı iptal etmiştir. Bu konuda izin veren Mahalli İdareler Çevre Kurulunun yetkisiz olduğunu tespit etmiştir ve netice itibariyle artık bugünden itibaren Ordu Büyükşehir Belediyesi orada en küçük bir çalışma yapamaz, bu tesise devam edemez. Bu yargı kararına bir ay içerisinde derhal uymak zorundadır. İdare Mahkemesi kararına uymayan yetkilileri, sorumlular suç işlemiş olurlar.” dedi.

-“Herkes yargı kararına uysun”-

Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne yargı kararına uyması çağrısında bulunan Beşlioğlu, “Bundan sonra ki süreçte Cevizdere’de yapacakları her çalışma için Cumhuriyet savcılığına şikâyet edeceğiz. Herkes yargı kararına uysun. Büyükşehir Belediyesinin Ordu İdare Mahkemesi kararı karşısında artık Cevizdere’de çöp tesisine devam etme şansı yoktur. İdare mahkemesi çöpü iptal etmiştir. Bu karar tedbir kararı değil, nihai karardır. Tabi ki tarafların Danıştay’a başvurma, karara itiraz etme hakkı var.” diye konuştu.

-“Ünyeli olarak çok sevinçliyiz”-

Ünyeli olarak karadan dolayı sevinçli olduklarını söyleyen Beşlioğlu, “Şuanda Ünyeli olarak çok sevinçliyiz. Bu kararı insanlara söylediğimizde nasıl sevinç çığlıkları attıklarını, gözyaşı döktüklerini, gördüm. Ünye’mize müjdeler olsun. 120 binin üzerinde insanın yaşadığı Ünyelinin hayatını tehlikeye atmak belediyelerin yetkisi de görevi de değil. Bunu yapmak suçtur. Umarım bundan sonra herkes aklını başına alır ve Ünyeliyi yaşatmak, Ünye’yi yaşatmak, Ünyelinin geçmişi ve geleceğini kurmak için hareket eder.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cevizdere, İptal!,
Yorumlar
Haber Yazılımı