Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 21:51 Bu haber 2295 kez okundu
 
Cevizdere yatağından korkutan detay!
Ünye’de ağustos ayında meydana gelen sel felaketiyle ilgili çalışma başlatan DSİ Genel Müdürlüğü, korkunç detayı ortaya çıkardı.
GÜNDEM Haberi
Cevizdere yatağından korkutan detay!

Irmak yatağının röntgenini çeken Genel Müdürlük, yatağın geçmiş yıllarda daha geniş olduğunu, ancak zaman içerisinde daraltılarak yapılaşmaya meydan verildiği ortaya çıkardı.

Ünye’de 8 Ağustos 2018 tarihlerinde meydana gelen aşırı yağışlarda Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan bir köprünün yıkıldığı Cevizdere Irmağı'nın etkili olduğu alanın röntgeni çekildi. Çekilen röntgen sonrasında ırmak yatağının daraltılarak yapılaşmaya izin verildiği ortaya çıktı.

-1 kişi yaşamını yitirmişti-

Ordu'da 8-9 ve 10 Ağustos tarihlerinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucunda Ünye, İkizce, Çaybaşı, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde büyük zararlar oluşmuş, selde 1 vatandaş hayatını kaybetmiş, 9 vatandaş yaralanmıştı. 356 iş yeri ve 99 konutu su bastığı, 123 elektrik trafosu ve 60 aracın hasar gördüğü, 161 mahalle grup yolunun ulaşıma kapandığı sel ve su taşkınlarında 9 köprü tamamen yıkılmış, özellikle birçok fabrikayı suların bastığı yağışlarda bini aşkın insan bulundukları yerden tahliye edilmişti.

-Cevizdere Irmağı daha geniş çıktı-

Sel felaketinde en fazla gündeme gelen alan ise 4 köprünün yıkıldığı Cevizdere Irmağı oldu. Bu köprülerden en büyüğü olan Karadeniz Devlet Sahil Yolu üzerinde ki köprünün yıkılmasıyla ulaşım aksamış ve tek şeritten verilmeye başlanmıştı. Sahil Yolu üzerindeki köprüyle birlikte yıkılan toplam 4 köprünün ardından Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü bir çalışma başlattı. İlk olarak Cevizdere Irmağı'nın denizle birleştiği noktanın röntgeni çekildi. Çekilen röntgende ırmak yatağının geçmiş yıllarda daha geniş olduğu, ancak zaman içerisinde daraltılarak yapılaşmaya meydan verildiği ortaya çıktı.

-“Doğa verdiğini bir gün mutlaka alır”-

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Aşkın, bu tabloda şaşıracak bir durum olmadığını belirterek, "Doğa verdiğini bir gün mutlaka geri alır." dedi.

 

İnsanoğlunun 'nasıl olsa toprak oluşmuş' diye eski kurumuş dere ve ırmak yataklarını değiştirdiğini hatta yapılaşmaya açtığını belirten Prof. Dr. Aşkın, "Biz doğa bilimcilerin her zaman söylediği bir söz vardır. Doğa bir gün gelir kendi dengesini kurar. Karadeniz insanı geçen nesiller içerisinde dere ve ırmak yataklarında yapılaşmaya gidiyor ama doğa zaman içerisinde 100-200 yıl önceki dengesini mutlaka geri alır." dedi.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Cevizdere, yatağından, korkutan, detay!,
Yorumlar
Haber Yazılımı