Haber Detayı
02 Nisan 2020 - Perşembe 10:29 Bu haber 280 kez okundu
 
CHP'den 'bağış' genelgesine tepki
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanlığı'nın, "Belediyeler yardım toplayamaz" genelgesine tepki gösterdi, "Hepimiz birlik beraberlik içerisinde bu beladan kurtulmak için mücadele etmek zorundayız. Engellemeyin, yarın birgün bunun hesabı sorulur" dedi.
SİYASET Haberi
CHP'den 'bağış' genelgesine tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, beraberinde CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi. İçişleri Bakanlığı'nın CHP'li belediyelerin 'bağış' toplamalarının önüne geçilmesine tepki gösterdi, "Yasaları evirerek, çevirerek önümüze koyarak engellemeyin. Yarın birgün bunun hesabı sorulur size" dedi.

CHP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde Türkiye genelinde diğer CHP'li belediyelerin de Koronavirüs ile mücadelede bağış kampanyası başlattığını belirten CHP'li Torun, "Belediyelerimiz şu anda vatandaşın gönülden, kalpten yaptığı bağışları alamama sorunuyla karşı karşıya. Bildiğiniz gibi Ankara Büyükşehir Belediyemiz ile başlayan ve daha sonra İstanbul ve diğer belediyelerimiz ile devam eden bir bağış süreci oluşturuldu. Bu çalışmalar başladıktan sonra hepinizin bildiği gibi o günün akşamı Sayın Cumhurbaşkanı yeni bir kampanya başlattı ve bu kampanyayla birlikte Türk Milleti'nden Koronavirüs'üyle mücadele etmek amacıyla kaynak talebinde bulundu. Bu süreç vatandaşımız, belediyelerin gayretini görünce de bağış yapmak için talepleri oldu. Bu çalışmaları takdir edip kendisinin de birey olarak azdan, çoktan katkı sunarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılması, bu sorunun çözülmesi için katkıda bulunmak istediler. Burada ne var? Bunu yaparkan de, bu bağışı yaparken de belediye başkanlarımız yasal yetkisini kullanarak bu bağışları kabul etti" diye konuştu.

"AYRIŞMA ZAMANI DEĞİL"

5393 Sayılı Belediye ve 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri kanunu örnek gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, kanuna göre, "18 ve 23'üncü maddesine göre de açıkça tarif edilmiş. Açık ve net, hiçbir yoruma mahal bırakmamış. Belediye Başkanı bağış kabul eder diyor. Kaldı ki, bu bağışlar belediye bütçesine alınacak ve oradan ihtiyaç sahiplerine bir şekilde dağıtılacak, eksiklikler giderilecek. Hepsi denetim altında. Gerek Sayıştay'ın denetiminde, gerekse İçişleri Bakanlığı'nın denetiminde, ama siz diyorsunuz ki şimdi hayır yapamazsınız, bunu bir kişi yapar. Ona itiraz yok, ama belediyelerimiz de çözüm üretmek istiyor. Şu anda olağanüstü bir durum yaşıyoruz, çok önemli bir durum yaşıyoruz. Burada artık ayrışmanın zamanı değil" dedi. 

"BİZ DE HALKTAN GELEN TALEP ÜZERİNE TOPLADIK"

CHP'li Torun sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakın, evde kal diyoruz, ama bu evde kalın bir bedeli var. Bizim evde tutmamız lazım. Evde tutmamız için de o insanların belli ihtiyaçlarını gidermemiz lazım. Bugün toplumda bir çok kişi mağdur evlerinde. Bize de geliyor telefonlar yardım edilmesi için. Bu mağduriyetin giderilmesi bir şekilde hepimizin görevi. Yani bağış toplamak sadece Cumhurbaşkanlığı'nın görevi değil. Aynı zamanda yerel yönetimlere de bu yetki, açık net bir şekilde verilmiş, ama şimdi maalesef engelleniyor. Cumhurbaşkanı Sözcüsü Fahrettin Altun diyor ki, halktan gelen talep  üzerine topladık. Belediyelerimiz de zaten aynısını yaptı. Şimdi size gelince bu iş yasal, belediyelerimize gelince bu iş yasal değil bunu kabul etmek mümkün değildir." 

"BUNUN HESABI SORULUR"

"Hepimiz birlik beraberlik içerisinde bu beladan kurtulmak için mücadele etmek zorundayız. Yasaları evirerek, çevirerek önümüze koyarak engellemeyin. Yarın birgün bunun hesabı sorulur size. Vatandaş bu hesabı sorar. Bu eksikliği hep beraber giderelim. Ne mahsuru var?"    

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP'den, 'bağış', genelgesine, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı