Haber Detayı
06 Mayıs 2018 - Pazar 22:39 Bu haber 3606 kez okundu
 
“Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız”
Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ünye’de bir dernek bünyesinde hizmet veren “Kitap Kafe”nin açılışını yaptı
SİYASET Haberi
“Çocuklarımıza sahip çıkmalıyız”

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ünye’de bir derneğin oluşturduğu “Kitap Kafe”nin açılışında yaptığı konuşmada, “Küçük yaştan itibaren çocuklarımız sigaranın, uyuşturucunun ve bir sürü kötü alışkanlıkların pençesine düşebiliyor. Kendilerine kurdukları karanlıklara devam etmek isteyen kara vicdanlı insanlar var. Maalesef Anadolu’muzun bazı semtlerinde de ciddi bir şekilde çocuklar küçük yaştan itibaren kötü alışkanlıklara müptela hale getiriliyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen çocuklarımızı korumalıyız.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ünye’de bir dernek bünyesinde hizmet veren “Kitap Kafe”nin açılışını yaptı.

Açılışta konuşan Bakan Kurtulmuş, bağımlılığa ve kötü insanlara karşı çocukların korunması gerektiğini vurguladı.

-“Çocuklar, küçük yaştan itibaren kötü alışkanlıklara müptela hale getiriliyor”-

Çocukların küçük yaşlardan itibaren kötü alışkanlıklara müptela haline getirildiğine dikkat çeken Kurtulmuş, çocuklara sahip çıkılması konusunda uyarılarda bulunarak şunları söyledi:

“Toplumları ayakta tutan birkaç tane temel müessese var. Hele ki bizim gibi tarih boyunca getirmiş olduğu kültürel değerlerine hala çok canlı bir şekilde ayakta tutan hala dünyada diğer ülkelerle kıyaslandığında bu değerleri üzerinden ayakta durmayı başarabilen, bu değerleri ile birlikte var olmayı başarabilen, toplumlarda bu kurumların değeri giderek daha fazla artıyor. Bunlardan biri aile kurumudur, biri de mahalle ve mahalle kültürüdür. İnsanları maalesef artık eskisi gibi ailesi, okulu ve çevresinin eğitmesinin ötesinde araya giren bazı parazitler özellikle gençlerimizi kötü bir şekilde yönlendirebiliyor. Mahallenin içerisinde kültür, dayanışma, yardımlaşmayı, yoksulu, fakiri ve fukarayı gözetmeyi, büyüğe saygılı olmayı, küçüğe karşı sevgi kanatlarını germeyi hep mahalle kültürü içerisinde öğrenir ve böylece birbirine daha sıkı bağları olan topluluklar oluruz. Son yıllarda maalesef bunların azalmaya başladığını ve bir şekilde bu üç önemli müessesemizin arasına giren bazı asalakların olduğunu görüyoruz. Bunlardan bir tanesi ve en önemli tehditlerden bir tanesi gencecik yavrularımızın çok kötü bir şekilde küçük yaşlardan itibaren kötü alışkanlıklarla karşı karşıya kalmalarıdır. Buna bağımlılık diyoruz, aslında bağımlılığın ötesinde tutsaklık da denebilir. Küçük yaştan itibaren çocuklarımız sigaranın, uyuşturucunun ve bir sürü kötü alışkanlıkların pençesine düşebiliyor. Bunun üzerinden kendilerine kurdukları karanlıkları devam ettirmek isteyen kara vicdanlı insanlar var. Maalesef Anadolu’muzun bazı semtlerinde de ciddi bir şekilde çocuklar küçük yaştan itibaren kötü alışkanlıklara müptela hale getiriliyor.”

-“Çocuklarımızın boş zamanlarının iyi değerlendirilmesi lazım”-

Nimet olarak görülen bilgisayarın ve sanal ortamında çocuklarda bağımlılık yaptığını vurgulayan Kurtulmuş, çocukların, boş zamanları iyi değerlendirmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bir başka önemli bağımlılık ise çocuklarımızın aslında bir nimet olarak kullanılması gerekirken, bir bağımlılığa dönüştürülen bilgisayar bağımlılığı ve sanal ortam bağımlılığıdır. Böylece elindeki imkanlarla hatta cep telefonları vasıtası ile de gencecik çocuklarımız saatlerini, sanal ortam içerisinde tutsak ederek geçirebiliyor. İşte bütün bunların önüne geçebilmek için mahallenin dayanışma içerisinde olması lazım. Sadece mahalle içerisinde müptela kişilere dadanan bir takım torbacılar ile mücadele etmek değil, bir takım kara ruhlu adamlarla mücadele etmek değil, onların kendilerine müsait ortam bulmalarını engellemek için mücadele etmek durumundayız. O ortamı nasıl ortadan kaldıracağız? Çocuklarımızın boş zamanlarının iyi değerlendirilmesi lazım. Özellikle imkanı olmayan çocuklarımızın bazı imkanlarla karşılaşmasını temin etmemiz gerekiyor. İşte buda mahalle dayanışmasının en önemli unsurlarından birisidir. Ben bu ve buna benzer toplumsal çalışmaları bu anlamda mahalle kültürünü dirilten ve gençlerimizin boş vakitlerini anlamlı bir şekilde geçirmesini sağlayan önemli sosyal kurumlar olarak görüyorum. Bununda mutlaka geliştirilmesi yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Mahallemizin çocuklarına sahip çıkmanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Kendi çocuğumuza evde sahip çıktığımız kadar, mahalledeki komşumuzun çocuğuna da mahalle dayanışması ve ruhu içerisinde sahip çıkmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Onun için çocuklarımıza imkan sağlayacağız. Fiziki imkânlarımız çok ciddi bir şekilde iyileştiriliyor. Okullarımızın sınıflardaki sayıları, öğrenci başına düşen hoca oranının artması. Okulların fiziki imkânlarının düzelmesi çok güzel bir şeydir, ama tek başına yetmez. Çocuklarımızın okul dışında spor yapabilecekleri, vakitlerini iyi bir şekilde geçirebilecekleri, büyüklerinden aynı zamanda bir usta çırak ilişkisi içerisinde terbiye görebilecekleri mekânların oluşması da son derece önemlidir. Çocukların bu boş vakitlerinde kitap okuyarak, bir takım güzel sanatlara yönlendirerek, el becerilerini geliştirilerek hayata daha sıkı ve daha keyifli tutunmalarını sağlamak bu tür sosyal çalışmalar ile olur. Sosyal kurumların en az okul kadar bu çocukların gelişimine olumlu katkı sağlayacak müesseselerdir. Böylece devlet millet el ele vererek, bütün imkanlarımızı seferber ederek gençlerimizin daha iyi yetişmesini temin etmek durumundayız.”

-“Diploma ve iyi bir işle, iyi insan olunmaz”-

İnsanların iyi bir insan olabilmesi için insanlara faydalı olmayı öğrenmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, diploma ve iyi bir işler iyi insan olunmayacağını belirterek şunları söyledi:

“Kişilerin sadece bir diplomaya sahip olması, ya da iyi bir meslek sahibi olması onların iyi insanlar olduğu anlamına gelmez. Diploma ya da meslek sahibi olmak işin sadece bir kısmıdır. İnsanın topluma faydalı olabilmesi için iyi alışkanlıklar edinebilmesi, en az diploma kadar önemlidir. İnsanın iyi bir insan olabilmesi için, insanlara faydalı olmayı öğrenmesi de en önemli geliştirici unsurlardan birisidir. Ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar çok bilgili olursa olsun, ne kadar çok diploması olursa olsun bir insan eğer topluma faydalı olmuyor, olmayı aklından geçirmiyorsa o insanın faydalı bir insan olduğundan bahsetmek mümkün değildir. Bu tür kurumlar aynı zamanda topluma nasıl faydalı olunurun da antrenmanını yapıldığı yerlerdi. Gençlerimiz kendilerine faydalı ve örnek olan, kendilerinin ellerinden tutan büyükleri gördükçe, kendileri de büyüdüklerinde sonraki nesillere aynı şekilde faydalı olmayı buralarda öğreneceklerdir. Onun için bu müesseseyi sadece bir binadan ibaret görmeyin. Buraya gelen gençlerin günün belli saatlerinde kitap okudukları, satranç oynadıkları, el becerilerini geliştirdikleri, diyaloglarını geliştirdikleri bir fiziki mekan olarak görmeyiniz. Buraları insanların iyi insan olmayı öğrendikleri, dayanışmayı öğrendikleri, mahalle ruhunu diri tutmayı öğrendikleri bir öğrenim alanı olarak görün ve bu kurumlara destek vermeyi sürdürmeye devam edin. Bu ve benzeri kurumlarımızın Ünye’mizde, Ordu’muzda bütün Türkiye’de örnek kurumlar olarak toplumsal kurumlar olarak toplumsal hayatın içerisinde varlıkları artarak devam eder. Böylece şimdiye kadar sahip olduğumuz iyi hasletlerin tamamını hem koruyarak hem de geliştirerek sonraki nesillere aktarmamız da mümkün olur.” 

Açılışın akabinde Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde Ünye Basını ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, şehit ailesi ziyaretinin ardından Ünye’den ayrıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Çocuklarımıza, sahip, çıkmalıyız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı