Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 23:30 Bu haber 479 kez okundu
 
Çöp vurgununu Başkan Tören engelledi!
ALTINORDU Belediye Başkanı Aşkın Tören, son günlerde kamuoyunda çokça konuşulan çöp ve temizlik işlerine ilişkin iddialara yanıt verdi. Eski Başkan Engin Tekintaş'ın kuruculuğunu yaptığı Altınordu Belediyesi'nde gelir ve gider dengesini 6 ayda zor kurduklarını belirten Başkan Tören, "1 milyon 900 bin liralık çöp toplama işini 900 bin liraya mal ettik. Belediyemiz bu işte yıllık 12 milyon, 5 senede ise 60 Milyon TL kar edecek" ifadelerini kullandı. "Ben tarih yazmaya geldim, borç ödemeye gelmedim" diyerek adeta haykıran Başkan Tören, "Bu mu deve kuşu olmak, bu mu tezgah, bu mu yandaşçılık? Yorumunu vicdanlarınıza bırakıyorum" diyerek iddia sahiplerine de gerekli yanıtı vermiş oldu.
SİYASET Haberi
Çöp vurgununu Başkan Tören engelledi!

31 Mart 2014 yerel seçimlerinde AK Parti'den Engin Tekintaş'ın seçilmesiyle resmen faaliyetlerine başlayan Altınordu Belediyesi'nin seçilmiş ikinci Başkanı Aşkın Tören, 31 Mart 2019'dan itibaren adeta 6 aylık öfkesini kustu.

Engin Tekintaş'ın başkanlığı sonrasında Altınordu Belediyesi'nde gelir-gider dengesini 6 ayda sağladıklarını belirten Başkan Aşkın Tören, "6 aylık gelirimiz yaklaşık 52 milyon TL iken, giderimiz ise 52 milyon oldu. Daha çiçeği burnunda bir yönetim olarak gelir-gider dengemizi 6 ayda sağlamayı başardık, hem de bir önceki yıllara ve aylara göre gelirlerimiz düşmüşken bunu yaptık. Bu arada gelirlerimize dokunmadan tamamen verimlilik esaslı çalışma ve tasarrufla 40 Milyon TL'ye yakın borç ödedik" diye konuştu.  

"BAŞKAN TÖREN ÇÖPTE BÜYÜK VURGUNU ÖNLEDİ"

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, adeta dudak uçuklatan  açıklamalarını Belediye Meclis Toplantısı'nda dile getirdi. Tören, "30 Eylül'de sona erecek mevcut anlaşma dolayısıyla 'Kent Temizliği İşlerinde Kullanılmak Üzere Yakıt Dahil Araç Kiralama İşi' ihalesini yapmaya karar verdik. Bu süreç içinde sözde 10 ayrı firma, Valiliğe, Kaymakamlığa, Belediyemize ve Belediyemizin değişik birimlerine 30'a yakın ihaleye davet dilekçesi gönderdiler. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 21. Maddesi pazarlık usulü ile alım yöntemi, idarelere istediği, yeterliliği olan en az 3 firma davet edebilme takdir hakkını vermiş olmasına rağmen belediyemize intikal eden davet isteklerine olumlu cevap verilmesi kararlaştırılmıştır. Ancak davet talebi dilekçeleri incelendiğinde, bazı farklı firmaların dilekçe metinlerinin aynı olduğu, hatta farklı firma dilekçelerinin yazı karakterleri ve zarf özellikleri itibariyle tek bir kalemden çıktığı kuşkusu güçlü bir şekilde anlaşılmıştır. Biz de kuşkulara mahal vermemek ve kamu yararı adına gerekli tedbirleri aldık ve gözettik. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ve Türk Ceza Kanunu Hükümleri'ne göre İhaleye Fesat Karıştırmaya Teşebbüs olarak nitelendirilen ve belediyemizi baskı altına alan bu girişim karşısında hukuki hakkımızı kullandık" dedi. 

"BELEDİYEYİ AYDA 1 MİLYON TL KARA SOKTU"

Yapılan ihale sonucunda temizlik işlerinde önemli bir kar elde edileceğini belirten Başkan Tören, "Reel maliyetlere ulaşabilmek adına ALBEL A.Ş aylardır yoğun bir piyasa araştırması yürüttü. Türkiye'de bu işi yapan hemen her firmadan fiyatlar aldı. Birçok firmanın 1 milyonun altında rakamlar verdiğini tespit etti. İhale esnasında ise 900 bin rakamının altında fiyatlara inebileceğini öngördü. Bu doğrultuda 900 Bin TL gibi bir fiyatla belediyemizden ihaleyi aldı. Belediyemizin Temizlik İşleri'nin personel tarafını yürüten ALBEL A.Ş. yaptığı araştırma ve hazırlıkları neticesinde temizlik aracı kiralaması işinin daha uygun maliyetlerle daha ucuza yapılacağını ispatladı. Bu doğrultuda belediyemiz normal şartlarda dönemsel 1 milyon 900 bin TL'ye varan fiyatlarla yaptıracağı bu işi ALBEL yarı fiyatına, hem de kar ederek yapmaya başlamıştır. Belediyemizin bu işte tahmini yıllık 12 milyon TL, 5 senede ise 60 Milyon TL kar ve tasarruf elde etmesi beklenmektedir. Arkadaşlar, göreve geldiğimiz andan bu güne, gece gündüz demeden, hak için, hukuk için, tüyü bitmemiş yetimlerimiz için usulsüz hiçbir işe müsaade etmeden alın teri dökerek; 25 milyon TL faaliyetlerimizden ve 60 milyon çöp temizlik hizmetlerinden yani toplamda 85 milyon TL tasarruf sağlayacağız. Bu mu deve kuşu olmak, bu mu tezgah, bu mu yandaşçılık? Yorumunu vicdanlarınıza bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

"UCUZ VE KİRLİ SAVAŞ"
"BEN TARİH YAZMAYA GELDİM, BORÇ ÖDEMEYE DEĞİL"

Başkan Tören şu ifadeleri kullandı: "Bir çöp sektörü diye bir sektörle karşılaştık. Bugüne kadar bilmem. Hiçbir çöp sektöründen bugüne kadar kimseyle tanışıklığım olmamıştır. Bu süre içerisinde sektörde yer alabilecek kaç tane firma varsa söz konusu sektördeki ucuz, kirli savaşın, rekabetin bir sonucu olarak bizim bu süreçte alabileceğimiz kararlar, içeriden dışarıdan niyet okumayla, öngörülebilirlilik yaklaşımlarıyla önümüz kesilmeye ve buradaki bir tekele mecbur edilmeye çalışılan bir belediyenin kamu yararına karşılık ortaya koyduğu şahsiyetli tavırdan ibarettir tüm yaşananlar. 1 milyon 250 bin liraya ihale edilmiş, ama belli bir saat sonrası fark ödeyerek ortalama yıllık 1,5 milyona tekabül eden bir ödememiz var. Yaz aylarında 2 milyona yakın bir ödemem var. Ben esnafımın parasını ödeyemiyorum. Ben spor komisyonunun ihtiyacı olan çalışmaları yapamıyorum. Ben tarih yazmaya geldim, borç ödemeye gelmedim. Dolayısıyla ben bir kaynak yaratmak zorundayım."

Kaynak: (Net Ordu) - Net Ordu Editör:
Etiketler: Çöp, vurgununu, Başkan, Tören, engelledi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı