Haber Detayı
10 Eylül 2018 - Pazartesi 15:17 Bu haber 788 kez okundu
 
Cumhuriyet Halk Partisi 95 Yaşında
Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Teşkilatı, Cumhuriyetin kuruluşunun 95. Yıl dönümü düzenlediği tören ile Atatürk Anıtına Çelenk sundu.
SİYASET Haberi
Cumhuriyet Halk Partisi 95 Yaşında

sa Maral yaptığı basın açıklamasında, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır.1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir.” Dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşu ile ilgili bilgi veren Maral, “CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan Partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür.” Diye konuştu.

Maral konuşmasında şunları kaydetti, “1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. Bu kapsamda parlamenter demokratik rejimin kurumsallaşmasına dönük değişimleri gerçekleştirme ve temel hak ve özgürlükleri geliştirme mücadelesi vermiştir.1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırmıştır.1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliği”ni hedeflemiştir. Bu süreçte CHP, “devlet partisinden” “halkın partisine”, düzen partisinden” “değişimin partisine” dönüşmüştür.70 li yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi 12 mart faşizminin uzantıları tarafından yönlendirilen cinayet odaklarınca birçok il başkanı, milletvekili ve üyesiyle cinayetlere maruz kalmıştır.1980 12 Eylül faşist darbesi sonrası seçilmiş tüm belediye başkanları görevden alınmış, milletvekilleri tutuklanmış, genel başkanı Sayın Bülent Ecevit defalarca tutuklanıp hapis yatmıştır.”

“Darbe liderlerinin talimatıyla kapatılan Cumhuriyet Halk Partisi değişik isimlerle yeniden vücut bulmuş, Türkiye nin 12 Eylül faşizminden kurtulması için büyük mücadeleler vermiştir.Partilerin yeniden eski isimleri ile kuruluşunun önündeki engeller kalkınca Cumhuriyet Halk Partisi adıyla yeniden kurulmuştur.Özellikle 12 eylül darbe anayasasının birçok maddesinin değiştirilmesi aşamasında önemli görevler yapmıştır.”

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı tarihsel miraslarıyla, geleneğini ve temellerini en iyi şekilde temsil eden ilkelerin yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyen CHP bu çerçevede Uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Sosyalistler Partisine de katılım sağlamıştır. Çağdaş sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan “özgürlük, eşitlik, dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği ile demokratikleşme” kavramları içinde bulunduğumuz dönemde CHP’nin Türkiye’de kurumsallaştırmaya çalıştığı ve Programlarında önemle vurguladığı başlıca ilkeler arasında yer almaktadır.Cumhuriyet Halk Partisi, dünüyle, bugünüyle büyük mücadeleler vererek kazandığımız demokrasi ve çağdaşlaşma kültürünün Türkiye’deki tek teminatıdır. Kurtuluşun ve kuruluşun günü kutlu olsun. Kadrolarımız var, inancımız tam. 95 yıl önce kazandık, yine başaracağız. Geleceğin teminatı CHP iyi ki var, bizler de iyi ki CHP’liyiz. Atamızın izindeyiz.”

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Cumhuriyet, Halk, Partisi, 95, Yaşında,
Yorumlar
Haber Yazılımı