Haber Detayı
30 Aralık 2018 - Pazar 22:04 Bu haber 4160 kez okundu
 
Devlet Hastanesine Bakım Merkezi
Ordu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Aybastı Devlet Hastanesi’nde 10 yataklı Palyatif (Destekleyici) bakım merkezi hizmete açıldı.
SAĞLIK Haberi
Devlet Hastanesine Bakım Merkezi

Burada sıklıkla terminal dönem kanser hastaları, terminal dönem olmasa dahi kronik ağrısı olan kanser hastaları, beslenme yetersizliği olan hastalar, akut problemi olmayan KOAH hastaları, Nörolojik hastalıklar, ALS, MS, Parkinson hastalığı olan bakım hastaları, Trakeostomisi ya da PEG’i değişecek ya da kapatılacak hastalar, basınç yarası açılmış hastalara hizmet verecek.

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz yaptığı açıklamada; palyatif bakım hizmeti almak isteyen hastaların kendisi veya aile bireyleri tarafından bizzat palyatif bakım birimine yapılabileceği gibi aile hekimi, hastanın takip ve tedavisini yapan diğer hekimler veya evde sağlık hizmetleri ekibi tarafından yönlendirilerek de yapılabilir dedi.

Palyatif bakım nedir?

Mevcut hastalıkları nedeni ile tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastalara yardım etmeyi amaçlayan bir tıp alanıdır. Aynı zamanda “destekleyici bakım” olarak da bilinir. 

Kaynak: (Hürses) - Ordu Hürses Editör:
Etiketler: Devlet, Hastanesine, Bakım, Merkezi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı