Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:30 Bu haber 1192 kez okundu
 
Dilencinin üzerinden çıkan para şoke etti!
RAMAZAN ayının da gelmesini fırsat bilerek duygu sömürüsüyle kolay yoldan para kazanmak için cadde ve sokakları mesken tutan dilencilere, Türkiye'nin hemen her yerinde rastlamak mümkün. Peki üzerinden 11 bin lira çıkan dilenciye ne demeli? İşte ayrıntılar...
YAŞAM Haberi
Dilencinin üzerinden çıkan para şoke etti!

Dilencilik artık geçimini bu yolla sağlamayı huy edinenlerin resme mesleği oldu çıktı. Özellikle duygu sömürüsüyle insanların Ramazan ayını da fırsat bilerek iyi niyetlerini sömüren dilencilere Türkiye'nin hemen hemen her yerinde rastlamak mümkün.

Kimisi gözünde gözlükle, kimisi elinde bastonla, kimisi sırtında çıkınıyla, kimisi kucağında veya elinde çocuğuyla özellikle dini duyguların yoğun olduğu Ramazan ayında vatandaşları bir bir kandırıyor. Belediye zabıtalarının sık sık yaptığı operasyonlar da dilenciliğin önünü kesmiyor çünkü kesilen ceza miktarı, dilencilerin günlük kazandıklarının yanında adeta çerez parası kalıyor. Bu kez adres Sakarya'nın Serdivan ilçesi. 

Sosyal hayatın çok yoğun ve hareketli geçtiği, halk arasında da Kafeler Caddesi olarak bilinen Bağlar Caddesi'nde zabıta ekipleri dilenci avına çıktı. Zabıtayı gören bazı dilenciler kaçmaya çalışırken, bebeğiyle birlikte dilenen ve zabıta tarafından gözaltına alınan bir dilencinin üzerinden çıkan para ise herkesi şoke etti. 

"DİLENCİNİN ÜZERİNDEN 11 BİN 430 LİRA ÇIKTI!"

Gözaltına alınan bebekli bir dilencinin yapılan üst aramasında üzerinden tam 11 bin 430 lira nakit para çıktı. 11 bin 430 lira paranın dilenci kadının 1 günlük hasılatı olduğu öğrenildi. 

"DİLENMENİN CEZASI 50 TL"  

Zabıta ekipleri, yakaladıkları bebekli dilencinin üzerinden çıkan 11 bin 430 lira paraya kamu adına el koydu. Ayrıca 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 33'ncü maddesi gereğince de, 50 TL idari para cezası kesti. Ayrıca dilenci kadının bebekle bu işe yapmasından dolayı da İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yasal işlem yapıldı. 

YETKİLİLER UYARIYOR! KANMAYIN...

Her sene Ramazan ayında veya Cuma namazı çıkışlarında yaşanan bu tür dilencilik olaylarına karşı yetkililerse her defasında vatandaşları uyarıyor. Dini gün ve duyguları istismar ederek kendilerinden para veya yardım talep edenlere, özellikle de bu işi çocukları kullanarak yapan kişilere asla inanmayın, asla kanmayın. Herhangi bir yardımda da bulunmayın.  

Kaynak: (Net Ordu) - Net Ordu Editör:
Etiketler: Dilencinin, üzerinden, çıkan, para, şoke, etti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı