Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 00:44 Bu haber 932 kez okundu
 
Dünya Çevre Günü 1 hafta erken kutlandı...
Ünye Belediyesi tarafından düzenlenen “5 Haziran Dünya Çevre Günü” 5 Haziran tarihinin Ramazan Bayramı’na denk gelmesi dolayısı ile 1 hafta önce kutlandı.
GÜNDEM Haberi
Dünya Çevre Günü 1 hafta erken kutlandı...

Ünye Belediyesi tarafından düzenlenen 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri bayram dolayısıyla bu yıl bir hafta önce yapıldı. Etkinlik kapsamında öğrenciler, çevre konusunda duyarlılık oluşturulması adına ellerindeki döviz ve pankartlarla Ünye Şehir Stadı mevkisinden Cumhuriyet Meydanına yürüdüler. Ünye’nin Dünkü Çocuklarının da katıldığı yürüyüşte renkli görüntüler oluşturdu. 

Yürüyüşün ardından Ünye Cumhuriyet Meydanında devam eden program öğrencilerin şiir, dans, müzik dinletisi ve işaret dili gösterileri ile devam etti.

En önemli faktör insan...

Programın açılış konuşmasında Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Dünya  Çevre Günü kutlaması dolayısıyla çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir  çevre ve daha temiz bir Ünye için çabalamaya herkesi davet ederek "Herkesin Dünya Çevre Gününü kutluyorum. Doğal kaynaklar hızla tükenirken üretim ve tüketimden kaynaklanan atıkları önlem alınmadan doğaya atılması çevre kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Çevre kirliliğini en önemli sebepleri arasında hızlı nüfus artışı ve doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması vardır. Çevre kirliliğini en önemli faktörü insandır ve çevrenin korunmasında da en önemli faktör insandır.”dedi.

Geri dönüşüm konusunda duyarlıyız

Bugüne kadar 310 ton atığı geri dönüşüme kazandırdıklarını ifade eden Tavlı şunları kaydetti, “Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yönetilen “Sıfır Atık” konusunda Ünye Belediyesi olarak bizler evsel atıklardan atık pillere, elektronik atıklardan karton ve plastik atıklara kadar toplam 310 ton atığı geri dönüşüme kazandırdık. Geri dönüşüm konusunda duyarlıyız. Tüm katılımcılarımızın Dünya Çevre Gününü kutlarken daha temiz bir çevre anlayışıyla doğal ve tarihi güzellikleriyle, havasıyla, suyuyla, yeşili ve mavisiyle bu şehrimize herkesin sahip çıkmasını temenni ederim.”

Çevrenin alternatifi yoktur...

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise programda, “Çevre bizim alternatifini henüz oluşturamadığımız, içinde yaşamaya mecbur olduğumuz, yaşarken de ona saygılı, ölçülü davranmamız gereken bir yerdir.  Geri dönüşüme destek vermeliyiz, çünkü dünya bu gidişe dur demek için düşünmeye ve tedbirler almaya başlamıştır. Teknolojinin hazır nimetlerinden, teknolojiden kolay etkilenerek çevreye en büyük zararı veren naylon poşetleri kullanmayı bir marifet bildik. Hele şükür ki bundan dönüldü ve inşallah bunun çevreye olumlu katkılarının hep beraber göreceğiz.”dedi.

Düzenlenen programın ardından Okullar arası TÜBİSAD elektronik atık biriktirme kampanyasında en çok elektronik atık toplayan ve ayrıca Göze Geri Dönüşüm ambalaj atıkları biriktirme kampanyasında 1. olan Şehit Fatih Efiloğlu İlkokuluna laptop ve fotokopi makinesi armağan edildi.

Ayrıca, Okullararası TAB’ın atık pil biriktirme kampanyasında Ordu ilinde 1.grupta en çok atık pil toplayan ve 1. olan Anafarta İlkokulu’na masa tenisi ve plaket verildi.

 

Düzenlenen ödül töreninde ambalaj atıklarında gösterdikleri katkılardan dolayı Cumhuriyet İlkokulu’na, TOKİ Ömer Çam Ortaokulu’na, Yaşar Gazioğlu İlkokulu’na, İnönü İlkokulu’na ve Şehit Taner Kart Ortaokulu’na plaket verildi.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Dünya, Çevre, Günü, 1, hafta, erken, kutlandı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı