Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 21:50 Bu haber 2068 kez okundu
 
Erasmus+ Projeleri Tanıtım Toplantısı ve Sertifika Teslim Töreni Gerçekleşti
Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından bugün, Erasmus+ projeleri tanıtım toplantısı ve sertifika teslim töreni gerçekleşti.
EĞİTİM Haberi
Erasmus+ Projeleri Tanıtım Toplantısı ve Sertifika Teslim Töreni Gerçekleşti

Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Esat Can Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz ve şube müdürleri, Okul Müdürü Ahmet Türköz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Erasmus+ projeleri tanıtım toplantısında yapılan konuşmaların ardından, protokol üyeleri tarafından öğrencilere sertifikaları teslim edildi.

Okul Müdürü Ahmet Türköz yaptığı konuşmasında,

Ülkemiz ekonomisinde önemli rolü olan ve ülkemizin zengin potansiyalinin olduğu Turizm alanında ilgi alan ve 5 dalda eğitim öğretim yapan okulumuz bilişim, iletişim ve etkileşimin geliştiği değişimin çok hız kazandığı günümüz şartlarında alandaki gelişmeleri takip etmek amacıyla yurt içi ve yurt dışı paydaşlarıyla Avrupa Birliği Erasmus Plus projelerine katılmaktadır.

2016-2017 öğretim yılında öğreticiler Avrupa mutfağına ait lezzetlerin peşinden 2017-2018  öğretim yılında “Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa’da” adlı projelerini gerçekleştirmiştir. 2018-2019 öğretim yılında Turizm eğitimcileri Avrupa Turizmini keşfediyor. Projesini gerçekleştirecektir. Bu projeleri gerçekleştirdiğimiz zaman Entegrasyon belgesi almaya hak kazanacağız.“ dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz;

Erasmus Programı eğitim kurumlarının birbirleri ile iş birliği yapmaya teşvik etmeye yönelik bir Avrupa programıdır. Eğitim kurumlarının birbirleriyle ortak projeler üretip hayata geçirmeleri ve kısa süreli  öğrenci ve personel değişikliği yapabilmeleri için karşılıksız maliyet sağlanmaktadır. Bilindiği gibi mesleki ve teknik eğitimde nitelikli iş gücü ihtiyacı her geçen gün önemini arttırmaktadır. Bu projeler sayesinde öğrenci ve öğretmenlerimiz yurt dışı deneyimi yaşamakta ve farklı yaşam ve kültür tarzlarını tanıma ve öğrenme imkanı bulmaktadırlar. Böylelikle öğrencilerimin hayata bakış açısı değişmekte ve alanlarında ufukları genişlemekte sorumluluk duyguları artmaktadır. ” diye konuştu.

İlçe Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney; Bir amaç bir hedef bir heyecanla yola çıktınız. Eksiklerini gidermek, eğitimdeki hedeflerimi gerçekleştirmek bizden daha iyi uygulamaları öğrenerek onları taklit etiniz, kendinizi geliştirdiniz. Buradaki arkadaşlarınıza, meslektaşlarınıza bu anlamda katkı sağlayacaksınız. Erasmus projeleri 10 yıla yakın ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanılıyor. Avrupa’nın inşa ettiği medeniyete baktığımızda, Avrupa’nın ortaya koyduğu standartlara baktığımızda ki bunla ilgili bakış açısı da belli bir birikime sahip olduğumuz zaman ancak bazı şeyleri değerlendirebiliyoruz.” dedi.

2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde uygulanan “Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa’da” adlı Erasmus Plus Mesleki Eğitim Öğrenici Hareketliliği Projemiz ile ilgili sunumunu yapan Okul Müdür Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Mehmet Güngör Can ise;” Erasmus plus programı organizasyon ve içeriği Avrupa birliği ve diğer ülkelerin sorumluluğunda olan ve Avrupa birliği ne üye adayların eğitim gençlik ve spor alanında politikalarını desteklemek ve geliştirmek için 2014-2020 yıllarında gerçekleştirilen bir programdır. Erasmus Plus projesi yine yaş ve eğitimlerine bakılmaksızın  yeni beceriler kazanılması onların kişisel gelişimlerini güçlendirmesi ve istihdam olanakları amaçlanmaktadır. Erasmus Plus Mesleki Eğitim Öğrenici personel Hareketliliği Projesi ise, mesleki eğitimde öğretmen öğrenci ve yeni mezunların belirli bir süre ile Avrupa birliği devletinde Mesleki faaliyetlerde bulunmaları için mali bir kaynak sağlayan bir programdır.” diye konuştu.

12/A sınıf öğrencisi Batuhan Keskin; “Bu projede yer almamın sebebi öncelikle mesleki eğitime katkı sağlamak, yabancı dil seviyemi ilerletmek ve farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmaktı. Proje öncesinde yabancı dil endişelerim vardı. Fakat bu endişeler proje kapsamında aldığımız yüz yüze online dediğimiz eğitim kursları sayesinde yerimi özgüvene bıraktım. Artık yapabileceğime dair kendime güveniyorum.” dedi.

Program sonunda Ünyeli Genç Turizmciler Staj İçin Avrupa’da” adlı projenin İtalya akışına katılan öğretmen ve öğrencilerine, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında 16. İstanbul Uluslararası Gastronomi Festivali’nin de bireysel ve ekip olarak yiyecek içecek hizmetleri alanında dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri verildi.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Erasmus+, Projeleri, Tanıtım, Toplantısı, ve, Sertifika, Teslim, Töreni, Gerçekleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı