Haber Detayı
16 Eylül 2018 - Pazar 23:25 Bu haber 2646 kez okundu
 
Ertuğrul Şehitleri Topyanı’nda Anıldı
Ünye’de bulunan Türk- Japon Dostluğu Derneği’nin düzenlemiş olduğu Ertuğrul Firkateyni şehitleri, ölümlerinin 128. yılında Topyanı’nda anıldı.
GÜNDEM Haberi
Ertuğrul Şehitleri Topyanı’nda Anıldı

1890 yılında Japonya’nın Oşima Adası açıklarında batan ve aralarında 9 Ünyelinin de bulunduğu 500 şehit, ölümlerinin yıl dönümünde unutulmadı. Ünye Türk-Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği tarafından düzenlenen törende o gün yaşananlar aktarıldı.

Programda konuşan Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği Başkanı Sait Kapıcıoğlu: “Bugün burada Türk- Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitlerini Anma Günü düzenliyoruz. Dünyanın en büyük deniz facialarından biri olan Ertuğrul kazasındaki şehit askerlerimizi anmak ve onları toplumun hafızasına kazımak istiyoruz. Ayrıca Ertuğrul gemisinin batışı sırasında Koşino ve Oşima köylülerinin askerlerimize ve gazilerimize yaptıkları yardımı asla unutmuyoruz ve onları kalbimizde tekrar yaşatmak istiyoruz. Bilindiği gibi Ertuğrul faciasının olduğu tarih Japonya’da resmi tatildir, bütün Japonya bu kazayı anmaktadır. Bizde ise 124 yıl sonra Türkiye’nin ilk anıtını Ünye’de yapan Ünyeliler her sene geminin battığı tarihi anmaktadır” dedi.

“Tabyalar Restore Edilmeli”
Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği Başkanı Sait Kapıcıoğlu,” deniz savunması yapılan bu alanın tabyaları restore edilmelidir. Çalışmalarımızda Türk-Japon Kültür Merkezi yapılması planı vardır. Turizm Bakanı bu şehrin çocuğu iken programa alınmaması ve cevap verilmemesi talihsizliktir. Şimdi bu tabya restorasyonu ve kültür merkezi yapımını Ünyeliler özlemle beklemektedir” dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut ise konuşmasına: “Sel afeti yaşayan Ünyelilere geçmiş olsun dileklerini ileterek başlarken, “1890’lardan beri Türkiye ile Japonya arasında var olan dostluğun acıda ve sevinçte paylaşılmaya devam ettiğine tanıklık ediyoruz. Ünye’nin tarihi mekanındaki bu organizasyona büyük emek veren kadim dostumuz, gururumuz Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu ve Türk Japon Dostluğu Derneği yönetimini tebrik ediyorum. Sait hoca yıllarca insanlığa hekim olarak hizmet verdi. Ankara’da Samsun’da, Trabzon’da, ordu ve Ünye’de Türkiye’ye iz bıraktı Şimdi de Türk-Japon dostluğuna yönelik yaptığı çalışmalar ve ürettiği projelerle katkı sağlıyor hem de Ordu ve Ünye’mize uluslararası kardeşlik köprüleri inşa etmeye çalışılıyor.1890’da başlayan ve 11 ay süren yolculuk, facianın sonrasındaki Japon hassasiyeti ve ortaya çıkan çok acıklı öyküler Ertuğrul faciasını da film yapılabilir” dedi.

Programın sonunda plaketler verildi. Programa ayrıca Garnizon Komutanı Binbaşı Bünyamin Dönmez, Yavuz Gemisi Komutanı Timuçin Yıldıran, gemi komutanları, daire amirleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Kaynak: (Ünye Net) - Ünye Net Haber Editör:
Etiketler: Ertuğrul, Şehitleri, Topyanı’nda, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı