Haber Detayı
19 Nisan 2019 - Cuma 20:46 Bu haber 725 kez okundu
 
Fındığın Kabuğu Da Çok Değerli
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Bir gıda ürünü olmasına ilaveten fındık, kimya sektöründe de değerlendirilebilir. Fındığın yarısı kabuktan oluşmakta ve bu kabuk çok kıymetli bir kimyasal olarak kullanılabilmektedir.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Fındığın Kabuğu Da Çok Değerli

O KABUKTA BÜYÜK FIRSATLAR VAR

11-12 Nisan 2019 tarihleri arasında süren “Ulusal Fındık Çalıştayı”nı değerlendiren Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Fındık gibi temel bir konumuz enine boyuna görüşüldü. Ben burada özellikle bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Fındığın yarısı kabuktan oluşmakta ve bu kabuk çok kıymetli bir kimyasal olarak kullanılabilmektedir. Dolayısıyla fındığın sadece içerisinin değil kabuğunun da kullanılabilir olduğuna dikkat çekmek istiyorum.” diye konuştu.

KİMYASAL ÇALIŞMALAR DEĞERİNİ ARTIRACAKTIR

Fındığın kabuğundan yapılacak birçok kimyasal bulunduğunu aktaran Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, “Belki ileride fındık yalnızca bir gıda maddesi olarak değil bir kimyasal ürün olarak da anılabilir.  Bunlarla ilgili başta aktif karbon olmak üzere çeşitli üretimler gerçekleştirilebilir. Mesela aktif karbondan iyi filtre malzemeleri üretilebilir. Bunun gibi çeşitli çalışmalar yapılarak üretim gerçekleştirildiğinde fındığın değeri de artırılmış olacaktır" şeklinde konuştu.

 

FİYATTA ÜRETİCİ SÖZ SAHİBİ OLMALI

Fındığın fiyatına da değinen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler, "Fiyatını değerlendirdiğimizde ise pazardaki ürünün fiyatı üreten tarafından belirlenir. Fındığa baktığımızda ise fiyatlar yurt dışında tespit ediliyor. Burada bu kadar emek verilen bir ürünün fiyatının tespitinde de bu emekçilerimizin söz sahibi olması gerekir diye düşünüyorum. İnşallah bu çalıştay muhteşem önerileriyle fındığımızın değerine değer katacak bir hale gelecektir.” dedi.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Fındığın, Kabuğu, Da, Çok, Değerli,
Yorumlar
Haber Yazılımı