Haber Detayı
15 Ağustos 2018 - Çarşamba 08:51 Bu haber 6632 kez okundu
 
“Fındığın yüzde 30'u sele gitti”
Bölgemizde geçen hafta 1 kişinin yaşamını yitirdiği, 8 kişinin de yaralandığı sel ve heyelanla ilgili hasar tespit çalışmaları sürüyor.
EKONOMİ Haberi
“Fındığın yüzde 30'u sele gitti”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan, selden etkilenen ilçelerde fındık rekoltesinin yüzde 30'unun sele gittiğini söyledi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan, fındık üreticisinin zararının büyük olduğunu söyledi.

-“Ek bir nakdi destek ödenmesi lazım”-

Selden etkilenen ilçelerde fındık rekoltesinin yüzde 30'unun sele gittiğini belirten Soydan,, "Alanları görüyoruz, denizdeki, derelerdeki fındıklar belli. Selden etkilenen ilçelerdeki üreticilerimize ek bir nakdi destek ödenmesi lazım. Tarım ve Orman Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüğü ile TZOB tarafından fındık bahçelerinde hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Kentte bu yıl beklenen tahmini 200 bin ton fındık rekoltesinin 3'te 1'i selden etkilendi. Fındık sel sularıyla beraber derelere ve denize gitti.” dedi.

-“Bahçeler zarar gördü”-

Fındığın selle dere ve denize gitmesinin yanı sıra bahçelerde de çok büyük çapta zararlar meydana geldiğini ifade eden Soydan, "Selle birlikte ne varsa gitti, arazilerde de zararlar var. Bu seneye telafi olabilecek bir şey değil. Belki birkaç sene uzun yıllar verimden düşecek, üretici verim alamayacak. Bize göre, zarar gören ilçelerimizde, alanlarda, tahmini rekoltenin yüzde 30'u gitmiştir. Bu ilçelerdeki alanlarda yüzde 30 zarar vardır. Çünkü alanları görüyoruz, gerçekten denizdeki fındıklar belli, derelerdeki fındıklar belli. Sadece denizde görülenleri sular bir yere toplamış. O az fındıkla toplanmaz. Derelerde, toprağın altında kalanlar, denizde kumun altında kalanlar, bahçede toprağın altında kalanların gerçekten rakamları çok yüksek. Bunu da zaten görüyoruz. Bu alanlardaki bahçelerde zarar görenler, yüzde 30 rekolteyi direkt etkiler." diye konuştu.

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: “Fındığın, yüzde, 30'u, sele, gitti”,
Yorumlar
Haber Yazılımı