Haber Detayı
03 Temmuz 2018 - Salı 15:55 Bu haber 5784 kez okundu
 
Fındık 10 TL’nin üzerinde olacak
Trabzon Ticaret Borsası TTB Meclis Başkanı Sebahattin Aslantürk, düşük rekolte göründüğünü belirterek fındık fiyatının piyasada 10 Liranın üzerinde olacağı TMO’nun ise 11,5 Liranın üzerinde bir fiyat açıklamasını ön gördüğünü söyledi.
EKONOMİ Haberi
Fındık 10 TL’nin üzerinde olacak

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı Sebahattin Aslantürk rekolte tahmin çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Bu yıl geçen yıla oranda daha düşük bir rekolte bekliyoruz.  2017 yılı mahsulü 750 bin ton civarında bir rekolte gerçekleşmesi olacak gibi duruyor. Bu yıl rekolte çalışmaları başladı. Çalışmalarını bitiren gruplar var ama Tarım Bakanlığının çalışmaları önümüzdeki hafta içinde bitecek. Ondan sonra Tarım Bakanlığı kendi rekolte tahminini açıklayacak. Onun dışında gerek Özel Sektör gerekse STK’ların yaptığı çalışmalar var.  İlk öngörülere göre 600 – 650 bin tonun üzerinde bir rekoltenin geleceği görülmekte. Tabi önümüzde 2 aylık süreç var. Arada olumlu veya olumsuz gelişmeler olabilir.  Ama genel rekolte fena sayılmayacak bir rekolte.  Türkiye’de 700 bin hektarlık üretim alanına göre düşündüğümüz zaman 600 bin tonluk rekolte verim bakımından değerlendirdiğimizde dünya ortalamasının çok altında olan rekolte.” dedi.

FİYAT 10 TL’NİN ÜZERİNDE OLACAKTIR

Rekoltenin geçen yıla oranla düşük kalması bu yıl fiyatları nasıl etkileyeceği sorulduğunda ise Aslantürk, “Her yıl sezon öncesinde üreticimize uyarıda bulunuyoruz; “emanete ürün vermeyin, fındığınızı ihtiyacınıza göre satın.”  Bu yıl da aynı şeyleri söyleyeceğiz. Tabi ki üreticimizin eline geçecek gelirin her zaman daha yukarda olmasını arzu ediyoruz. Burada da bu yıl geçen yıla oranla düşündüğümüz zaman fiyatın daha iyi olacağını ön görüyoruz. Her hangi bir fiyat veremeyiz ama mutlaka 10 liranın üzerinde fiyat oluşacaktır. Bu daha da iyi noktalara gidebilir. Rekolte 650 bin ton tamamı rahatlıkla satılabilir rekolte. Bu yıl geçen yıla göre gelir kısmımız bir miktar daha artacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu. 

İHRACAT 2 MİLYON DOLAR

İhracatın bu yıl 2 milyar dolar civarında olacağını tahmin ettiklerini kaydeden Aslantürk, “Bizim ihracat rakamımız yine miktar olarak bakınca bu yıl ki gibi bir şey olur. Öyle baktığımızda ihracattan 2 milyar dolar civarında bir gelir elde etmemiz mümkün dolacak. Bu yıl 1.8 milyar dolar civarında gerçekleşti” şeklinde konuştu. 

 TMO PİYASADA OLUR

Aslantürk, TMO’nun bu yılda piyasada olmasını beklediklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü “Bir önce ki sezon sonu piyasaya girdi. Geçen yıl 47 bin ton civarında bir ürün alımı gerçekleştirdi. Bu yıl da ben TMO’nun yine piyasalarda olacağını ön görüyorum. Rekoltenin az olması TMO’nun piyasada olsa bile fiyatın TMO’nun vereceği fiyatlara paralel hareket edeceğinden TMO’nun bu sezon piyasadan çok fazla bir ürün almasını ön görmüyorum. Bu da piyasa fiyatının TMO’nun açıklayacağı fiyat paralelinde gelişeceğini düşünüyoruz.”

 TMO FİYATI 11,5 TL’NİN ÜZERİNE ÇIKAR

TMO’nu alım fiyatını da değerlendiren  Aslantürk sözlerini şöyle bitirdi: “Geçen yıl Tarım Bakanının açıklamasında fiyatı 10 lira açıkladıkları zaman yeni mahsul fiyatının da ne olabileceği yönünde bir ön görüde bulunmuşlardı. En az enflasyon oranı kadar. Çayı da burada örnek verebiliriz. Çayda açıklanan fiyat fındıkta TMO’nun vereceği fiyat için bir gösterge olabilir. Enflasyon oranı baz alırsak en az 11,5 ve üzeri olarak ön görebiliriz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fındık, 10, TL’nin, üzerinde, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı