Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 17:22 Bu haber 893 kez okundu
 
Fındık fiyatı geriliyor
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, serbest piyasada fındık fiyatlarının düştüğünü belirterek, “Fındığın fiyatı sizin elinizde. Mahsulünüzü kademeli olarak pazara indirin” dedi.
GÜNDEM Haberi
Fındık fiyatı geriliyor

Fındıkta turfanda dönemine girildi. Serbest piyasada fındık fiyatları da fındığın pazara inmesiyle gerilemeye başladı. Serbest piyasa, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 16 lira 75 kuruşluk fiyatının altında kaldı. Geçtiğimiz hafta serbest piyasada fındıklar 16 liradan alınırken, bu hafta tüccarlar 15 lira 50 kuruştan alım gerçekleştirdi. Pazartesi gününden itibaren ise fiyatların 15 lira seviyesine düşmesinin beklendiği ifade edildi. Tüccarlara göre fiyattaki bu düşüş, pazara hızlı ürün indirilmesinden kaynaklanıyor. TMO’nun peşin ödeme yapmaması nedeniyle üreticilerin serbest piyasa şartlarını tercih ettiğini belirten tüccarlar, pazara fındık inişinin azalmasıyla fiyatların yükselebileceğini ifade ediyor.

Üreticilere uyarı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındığın pazara hızlı bir şekilde indirilmesi nedeniyle ürecilere uyarılarda bulundu. Talep fazlası inen fındıklar nedeniyle fındık fiyatlarının düştüğüne işaret eden Soydan, “Bugünlerde serbest piyasada ‘turfanda’ dediğimiz dönem kapanmaya başladığı için fiyatlarda gerileme var. Bugün piyasa şartlarında fındık 15.50 civarında işlem görüyor. Başlangıçta 16.00 civarında başlamıştı yaklaşık 50 kuruşluk gibi bir düşüş yaşandı. Arz önemli… Üretici eskiden pazara fındığını çuval çuval indirirdi. Yani ihtiyacı kadar indirir, ihtiyacı kadar satardı ama son zamanlarda ürün pazara çok hızlı arz edilmeye başlandı. Dolayısıyla fiyatlardaki düşme eğiliminin temel sebeplerinden birini de orada aramak gerekir. Dolayısıyla üreticilerin fındığı pazara indirirken biraz daha hassasiyet göstermesini istiyoruz. Fındık Karadenizli için bir fiyattan ibaret değildir, fındık bir hayaldir her hayali fındık üzerinedir. Evliliği fındık üzerine hayal eder hatta ‘fındık veresiye’ kız istenir. Araba alacaksa, ev alacaksa fındık üzerine hayal kurar dolayısıyla fındığın olmaması, fındığın fiyatının olumsuz olması hayallerin yıkılmasıdır. Karadeniz’deki göçün sosyolojik temelinde hayallerini bulamayan insanların ili terk ettiklerini görüyoruz. Dolayısıyla bizim fındık hayalleri karşılayacak noktaya taşımamız lazım. Bu nedenle üreticilerimiz mahsullerini kademe kademe pazara indirsinler” diye konuştu.

İhtiyacınız kadarını satın

Üreticilerin fındığını emanete bırakmadan ihtiyaçları kadar bozdurması gerektiğine dikkat çeken Soydan, “Şu anda üreticilerimizi ellerinde bir imkan var. Hem TMO’ya hem de serbest piyasa fındıklarını satma imkanı var. Üreticilerimizin bunu en iyi şekilde değerlendirmeleri lazım. Bunu değerlendirirken de biz her zaman ziraat odaları ziraat odaları birliğimiz olarak üreticilerin yanındayız. Emanete fındık vermeyelim. Emanete fındık verdiğimiz zaman arz ve talebin dengesini bozduğu için emanete fındık vermemek gerekiyor. Elimizde olan fındığın da ihtiyacımız kadarını pazara indirelim. Çünkü eğer ihtiyacımız varsa satıp ihtiyaçlarımızı giderelim. Bu şekilde yapıldığı zaman belki de TMO’nun fiyatının üzerinde bir serbest piyasa fiyatlarının oluşmasını sağlarız. Şu anda üreticilerimizin her iki tarafa da satma imkanı var. Bunu en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Fındık, fiyatı, geriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı