Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 22:37 Bu haber 456 kez okundu
 
Fındık'ta Don Tehlikesi
Fındık üreticilerine don uyarısı. Fındıkta don riskinin yaşandığı en kritik aylar Şubat ve Mart olduğunu hatırlatan ve sigorta yapılmasını isteyen TARSİM, “Bu aylarda yağacak olan kar, dona sebebiyet vererek fındık için büyük bir risk oluşturmaktadır”
GÜNDEM Haberi
Fındık'ta Don Tehlikesi

Tarım Sigortaları Havuzu'ndan (TARSİM) yapılan açıklamada, Türkiye genelinde fındık ürünü için poliçe tanzimlerinin 10 Mart tarihinde sona ereceği hatırlatılarak, üreticilere yüzde 67'ye varan Devlet desteğinden faydalanmaları ve Tarım Sigortaları'nı yaptırmaları konusunda uyarıda bulunuldu.

 

Üreticilerin ‘Fındık' ürünü için son günü beklemeden, bir an önce sigorta yaptırmalarının vurgulandığı açıklamada, öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıt olunması ya da kaydın güncellenmesi gerektiği, sonrasında ise Tarım Sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla, sigortanın kolaylıkla yaptırılabileceği bildirildi.

 

Don sigortasının ihmal edilmemesi gerektiğini duyuran TARSİM, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle, doğal afetlerin ve çeşitli risklerin frekansı ve şiddeti her geçen gün artmaktadır. Bilindiği üzere fındık ürününde zirai don riskinin yaşandığı en kritik aylar Şubat ve Mart aylarıdır. Bu aylarda yağacak olan kar, dona sebebiyet vererek fındık için büyük bir risk oluşturmaktadır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; tarımsal üretimin kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi ve gelir kayıpları yaşanmaması için tarım sigortası ihmal edilmemelidir.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (Orducu) - Orducu Editör:
Etiketler: Fındık'ta, Don, Tehlikesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı