Haber Detayı
28 Nisan 2019 - Pazar 18:08 Bu haber 996 kez okundu
 
Fındıkta külleme mücadelesi başladı
Beş yıldan bu yana fındıkta yol açtığı tahribatla ürün verimliliği ve kalitesi üzerinde olumsuz etki yapan külleme hastalığına karşı mücadele başladı.
GÜNDEM Haberi
Fındıkta külleme mücadelesi başladı

Ünye Ziraat Odası tarafından yapılan açıklamada, fındıkta külleme hastalığı mücadele etme dönemine girildiği, üreticilerin ürün verimliliği ve kalite açısından bu mücadeleyi mutlaka yapmaları gerektiği belirtildi.

Hastalığın sebebi mantar...

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi;

"Son yıllarda ilçemizde fındıkta külleme hastalığı ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Külleme hastalığının nedeni bir mantardır. Bu mantar kışı yere dökülen hastalıklı yapraklarda geçirir. İlkbaharda nem ve sıcaklıkla beraber fındık yaprağı, sap zuruf ve meyvelerde kendini göstermeye başlar.
Külleme hastalığı fındıkta hem ürün miktarını düşürür hem de kaliteyi bozar. Hatta ürünün depo ömrünü de olumsuz etkileyebilmektedir.
Hastalık fındık yapraklarının alt ve üst yüzlerinde görülmektedir. Fındık yapraklarına beyaz pudra, un, ve odun külü dökülmüş gibi şekilde kendini belli eder.
Mücadele çok önemli

Hastalıktan en az zarar görmek için; ocaklar arası mesafenin en az 4 m, ocaktaki dal sayısının 6 adet olması hastalığın seyrini azaltır. Yine ocaklardaki dip ve kök sürgünleri ile yabancı otlar ile mücadele edilerek hastalığın zararı en aza indirilebilmektedir. Hastalığın zararını en aza indirmek için bahçede iyi bir hava sirkülasyonun sağlanması gerekmektedir.
Yaklaşık beş yıldır etkili olan hastalığa karşı mücadele için belirtiler görülmeden meyve çotanak bağlama dönemi olan nisan ayının ikinci yarısında önerilen bitki koruma ürünleriyle kimyasal uygulamaya geçilmelidir. Bu dönemde kükürt içerikli bitki koruma ürünlerinin kullanılması durumunda yine başka bir sorun olan fındık kozalak akarını da kontrol edecektir. İyi bir mücadele iki ya da üç kez uygulamayla başarılı olacaktır. Ruhsatlı bitki koruma ürünleriyle 10-15 gün aralıklarla üç uygulama yapılarak hastalık kolayca kontrol edilebilmektedir.
Üreticilerimizin bu hastalığa karşı duyarlı olmalarını hastalıkla ilgili daha detaylı bir bilgi ve nasıl mücadele edebilecekleri konusunda İlçe Müdürlüğümüze başvurabilirler."

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Fındıkta, külleme, mücadelesi, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı