Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 23:05 Bu haber 440 kez okundu
 
Fındıkta ‘örnek’ uygulama!
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Kasım ayından bugüne yoğun bir çalışma içerisinde olan timlerimiz şuana kadar 700'ün üzerinde örnek bahçe oluşturdular” dedi.
GÜNDEM Haberi
Fındıkta ‘örnek’ uygulama!

Ordu Valiliği’nin desteği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odaları işbirliğinde Ordu’da hayata geçirilen ‘Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi’ sahada başarıyla uygulanmaya devam ediyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık timleri tarafından Altınordu’da yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek proje hakkında bilgi aldı. Yılmaz, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, dünya fındık üretiminin yüzde 25’inin, ülke fındık üretiminin ise yüzde 35’inin Ordu tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Fındıkta, lider ülkeye yakışır verim ve kaliteyi ulaşmak amacıyla 2014 yılından bugüne önemli projeler uyguladıklarına dikkat çeken Yılmaz, “2019 yılında da önceki uyguladığımız projelerimizin üzerine koyarak kapsam olarak çok daha geniş bir proje olan  ‘Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi’ni hayata geçirdik. Valiliğimizin desteğiyle İl Müdürlüğümüz ve Ziraat Odalarımız işbirliğinde Kasım ayında ilimizde uygulamaya başladığımız projemiz sahada başarıyla uygulanmaya devam ediyor. Bende ilçelerimizi ziyaret etmek suretiyle yapılan çalışmaları yakından takip ediyorum. Bugünde fındık timlerimiz tarafından Altınordu İlçemizde yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek proje hakkında bilgi aldık” diye konuştu.

700’ün üzerinde örnek fındık bahçesi oluşturuldu

Çok kısa sürede fındık budama timleri tarafından 700'ün üzerinde örnek bahçe oluşturulduğunun altını çizen Yılmaz, “Fındık budama timlerimiz kasım ayı itibariyle sahaya inerek çalışmalara başlamışlardı.  Kasım ayından bugüne yoğun bir çalışma içerisinde olan timlerimiz şuana kadar 700'ün üzerinde örnek bahçe oluşturdular. Ordu ili olarak ana ürünümüz fındıkta verim ve kaliteyi artırma noktasında emin adımlarla ilerliyoruz. Projemizin ilimiz genelinde yansımaları da çok güzel.  Yaptığım ilçe ziyaretlerinde gördüğüm kadarıyla üreticilerimizde çok güzel bahçeler oluşturmaya başladılar. Projemizin amacına ulaştığını görmek bizleri ayrıca mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Fındıkta, ‘örnek’, uygulama!,
Yorumlar
Haber Yazılımı