Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 00:46 Bu haber 894 kez okundu
 
Fiyat düşürülmek isteniyor
Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kürsüsünden ABD’de açıklanan 815 bin tonluk fındık rekoltesi rakamına tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
Fiyat düşürülmek isteniyor

Fındık rekoltesinin son beş yıldır 600-650 bin tonu geçmediğini ifade eden Enginyurt, bu açıklamanın fındık fiyatını aşağı çekmek için yapıldığını söyledi.

Enginyurt; Fındık çok denilerek, rekolte yüksek denilerek bir yerlere mesaj verilmeye çalışılmaktadır. Böylelikle fiyatın aşağı çekilmesi planlanmaktadır.”dedi.

2 Milyar dolar gelir getiren milli ve stratejik bir ürün üzerinde oynanan oyunlara karşı uyanık olunması gerektiğini belirten Cemal Enginyurt, fındık fiyatının Haziran ayı içinde açıklanması gerektiğini söyledi.

MHP Ordu Milletvekili Enginyurt  TBMM Kürsüsünden yaptığı konuşmada, “Fındık rekoltesi maalesef 815 bin ton olarak ilan edildi. Son 5 yılda fındık rekoltesi ortalama 600-650 binin üstüne hiç çıkmamış olmasına rağmen maalesef ABD’de yapılan toplantıda fındık rekoltesi 815 bin ton olarak kasıtlı olarak ilan edildi. Fındık çok denilerek, rekolte yüksek denilerek bir yerlere mesaj verilmeye çalışılmaktadır. Böylelikle fiyatın aşağı çekilmesi planlanmaktadır.”dedi.

 

Enginyurt açıklamasında şunları kaydetti, “2 milyar dolar ihracat yapan bir ürün.  Ama çok ilginçtir ki sadece çikolata olarak kullandığınız, evinizde kahvaltılarda ekmeğin üzerine sürdüğünüz çikolatası 36 milyar dolar gelir getiriyor. 2 milyar dolar fındık ihracat rakamı varken bunun sadece ezmesinden 36 milyar dolar gelir elde edilirken bu fındığı halen düşürmek isteyenlere Tarım Bakanlığı müdahale etmelidir.”

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Fiyat, düşürülmek, isteniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı