Haber Detayı
12 Ocak 2021 - Salı 23:01 Bu haber 1104 kez okundu
 
Gönül Rahatlığı İçinde Balık Tüketebilirsiniz
Balıkta ağır metal olduğu için tüketilmemeli ya da az tüketilmeli şeklindeki yorumları değerlendiren Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Karadeniz’deki balıkların şu an için ağır metal taşıma riski bulunmadığını belirterek balık tüketiminden kaçınmanın tam aksine Türkiye’de düşük olan balık tüketim oranının artırılması gerektiğini söyledi.
YAŞAM Haberi
Gönül Rahatlığı İçinde Balık Tüketebilirsiniz

Karadeniz’de Ağır Metal Riski Şimdilik Yok’

 

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Son günlerde ulusal basında üniversite hocalarının çıkıp “balıklarda ağır metaller var”, barbun, mezgit, kalkan gibi dip balıkları yemeyin” yada ayda en çok bir kez yiyin şeklindeki açıklamaları üzerine bu basın bildirisini yapma ihtiyacı duyulmuştur. Balık besleyici yönü yüksek olan ve vücudumuz için çok gerekli olan yağ asitlerini içermektedir. Omega-3 yağ asitleri, mineral ve vitamin yönünden oldukça zengin bir besin olan balık ve deniz ürünleri özellikle bebeklerin beyin gelişimi için oldukça faydalıdır. Ayrıca demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum açısından da oldukça zengindir. Balık eti, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, içerdiği yüksek orandaki kalsiyum, fosfor ve iyot ile vücudun mineral dengesinin korunmasına da yardımcı olmaktadır. Vücudun kış mevsiminde daha da artan A, B1, B2 ve D vitamini ihtiyacını da balık tüketimi ile karşılamak mümkündür. Kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker ve kolesterol gibi hastalıkların temelinde beslenme rejiminin önemi bilinmektedir. Dolayısıyla özellikle hamile kadınlar olmak üzere, çocuklar ve büyüklerin bolca tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır.

 

EKMEKTEN DAHA FAZLA DEĞİL

Son zamanlarda halkımızın arasında “dip balıkları yenmez” “hamile kadınlar balık yemesin” şeklinde hurafe söylentiler dolaşmaktadır. Bu söylentilerin sebebi de balıklarda ağır metallerin (cıva, kurşun, kadmiyum, alüminyum, arsenik vb.)  olduğu sanıldığından kaynaklanmaktadır. Bu konuda yapmış olduğum bilimsel çalışmalar sonucunda kesinlikle söyleyebilirim ki balıklardaki ağır metallerin seviyesi tüketilebilir düzeydedir. Yani balıklardaki ağır metal seviyesi ekmekte, meyvede, kırmızı ette veya sebzede hatta içtiğimiz sudan daha fazla değildir. Ayrıca ağır metal seviyesi en çok araştırılan besin de balıktır. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla balık tüketebiliriz.

 

KARADENİZ’DE YAŞLI BALIK YEMİYORUZ

 

Özellikle Karadeniz’deki balık türlerini (hamsi, istavrit, palamut, lüfer, mezgit, barbun ve diğerleri) neredeyse 1 yaşındayken, bilemedin 2 yaşındayken tüketmekteyiz. Biz bu balıkları 10 yaşında veya 20 yaşındayken yemiyoruz. Söylemek istediğim şey bu balıkların vücutlarında ağır metal biriktirme fırsatları olmadan tüketmekteyiz. Evet eğer tüketmiş olduğunuz balıklar 15-20 yaşında ise ağır metal biriktirme şansı olabilir. Dolayısıyla siz de 7-8 kiloluk kalkan yemeyin, evet onlar yaşlı balıklardır ve ağır metal biriktirmiş olabilirler. Bazen özellikle mezgit balığı dip balığı diye yemeyen kadınlarla karşılaşıyorum. Mezgit dip balığı değildir ve dipten beslenmez, hamsi ve çaça gibi balıkları yer. 

 

TÜRKİYE DAHA FAZLA BALIK TÜKETMELİ

 

Dünya kişi başı balık tüketimi ortalaması 16 kilo Avrupa ortalaması 25 kilo civarındadır. Üç tarafı denizlerde çevrili ve su kaynakları oldukça zengin olan ülkemizde ise kişi başı balık tüketimi yıllık 6-7 kilo kadardır. Bu oranı mutlaka 20 kilo civarlarına çıkarmak zorundayız. Bu oranı yakalayabilmemiz için, aylık tüketim oranımızı en az üç katına çıkarmalıyız.

 

 

HER BALIK TÜKETİLEBİLİR

Peki hangi balıkları tüketmeliyiz!!! Tüm balık türlerini tüketebiliriz. Bütçeniz hangisine yetiyorsa O balık türünü tüketin. Tüm türler sağlıklı ve besin açısından neredeyse aynıdır. Hatta kültür balıkları da dahil… Tabi bulabiliyorsanız doğal deniz balığı yiyin. Ama kültür balıkları da en az deniz balıkları kadar besin açısından değerlidir. Keşke ucuz bir besin kaynağı olsa da her gün yeme imkanı bulabilsek ama değil.

 

ŞİMDİLİK DİYORUM ÇÜNKÜ…

Sonuç olarak, sadece balık değil tüm deniz ürünleri, günümüzde bulabileceğimiz en sağlıklı gıda ürünüdür. Dolayısıyla şimdilik gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Şimdilik dedim çünkü, Karadeniz’deki altın madenciliği bu şekilde yayılmaya devam eder ve çevreye ağır metal saçmaya ve çevreyi kirletmeye devam ederse evet denizlerimiz kirlenecek ve dolayısıyla deniz ürünlerinde ağır metal çıkmaya başlayacak. Evet O zaman sizlere balık yemeyin diyeceğim.”

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Gönül, Rahatlığı, İçinde, Balık, Tüketebilirsiniz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X