Haber Detayı
30 Ağustos 2018 - Perşembe 23:41 Bu haber 6430 kez okundu
 
“Hayra alamet değil”
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık hasadında sona yaklaşılmasına rağmen TMO’nun suskunluğunu korumasının üretici adına hayra alamet olmadığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
“Hayra alamet değil”

Fındığın maliyetinin 13 liranın altına düşürülemeyeceğini belirten Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, fındık konusunda TMO’nun biran önce açıklama yapması gerektiğini belirterek, “Bunu ben bir ay önce de söyledim. TMO, 1 Ağustos itibariyle kapılarını açmalı ve fiyatını belirlemeli, hatta fiyatı da 15 liradan belirlemeliydi. Bir an önce açıklama yapmalı. Fiyatı 15 liradan belirleyerek kapıları açmalı. Fındık hasadında sona yaklaşılmasına rağmen TMO’nun suskunluğunu koruması üreticiler adına hayra alamet değil.” dedi.

Sarıkahraman, yıllardır aynı şeyleri konuşuyor olmalarının kendilerini üzdüğünü belirterek, “Geçen senelerde mitingler gündeme geldi. Mitingler olabilir mi olmaz mı? Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Üzerimizde oynanan çok ciddi oyunlar var. Her şeye rağmen ben bu koşullarda ülkemiz içerisinde kendi içimizde çok kavgadan yana değil uzlaşmadan yana olmamız lazım diye düşünüyorum. Buna da hükümetimizin yakın zamanda görmesini istiyoruz inşallah.” diye konuştu

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu’nun fındık konusunda yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Sarıkahraman, piyasada devlet tarafından müdahale alımı yapılacak pozisyon yok gibi söylemleri doğru bulmadığını, kendisinin de fabrika sahibi ya da borsa başkanı olması durumunda aynı şeyleri söyleyebileceğini belirtti.

 

 

Bölgemizde fındık hasadında sona yaklaşılırken TMO’un fındık konusundaki tutumu hakkında gazetemize özel açıklama yapan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “TMO’nun suskunluğu hayra alamet değil. Her ne olursa olsun devlet şefkat elini üreticinin üzerinden çekmemeli dedi.

-“13 liradan aşağıya maliyeti düşüremezsiniz”-

Fındığın maliyetinin 13 liranın altına düşürülemeyeceğini ifade eden Sarıkahraman, fındık konusunda TMO’nun biran önce açıklama yapması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Fındık hasadında sona yaklaşılmasına rağmen TMO’nun suskunluğunu koruması üreticiler adına hayra alamet değil. Bunu ben bir ay önce de söyledim. TMO, 1 Ağustos itibariyle kapılarını açmalı ve fiyatını belirlemeli hatta fiyatı da 15 liradan belirlemeliydi. Bir an önce açıklama yapmalı. Çünkü bu sene rekoltemiz çok düşük. Rekoltenin çok düşük olduğu yıllarda maliyet çok yüksek olur. Ne olursa olsun, kim hesaplarsa hesaplasın bu sene itibariyle söylüyorum 13 liradan aşağıya maliyeti düşüremezsiniz. Dolayısıyla serbest piyasada fındık 12 lira, 11.50 lira, efendim bu bizi ilgilendirmez. Biz, ‘fiyat açıklayıp ta piyasayı aşağıya düşürmek istemiyoruz’ diye açıklama yapan bazı arkadaşlarımızın söylemlerini de doğru bulmuyoruz. Devlet şefkatli elini üreticinin üzerinden çekmemeli. TMO, fiyatı 15 liradan belirleyerek kapıları açmalı. Piyasa ne yapar yapmaz. İsteyen devlete götürür fındığını, isteyen tüccara verir diye biz belirtmiştik. Biz yine aynı yerimizde duruyoruz. Aynı düşüncelerimizi savunuyoruz.”

-“Üzerimizde oynanan çok ciddi oyunlar var”-

Yıllardın aynı şeyleri konuşuyor olmalarının kendilerini üzdüğünü belirten Sarıkahraman, her şeye rağmen, dış güçlerin ülke üzerine oynadıkları oyuna karşı kendilerinin içeride kavga etmemeleri gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Geçen senelerde mitingler gündeme geldi. Mitingler olabilir mi olmaz mı? Ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Üzerimizde oynanan çok ciddi oyunlar var. Tekelci firmanın da ben bu oyunların bir parçası olduğunu düşünüyorum. Bu benim kişisel düşüncem. Ahmet katılır, Mehmet katılmaz bu beni çok ilgilendirmez. Biz bunların menşeinin neresi olduğunu zaten biliyoruz. Dolayısıyla Amerika’nın ya da başka devletlerin Avrupa’nın üzerimize acayip acayip bakışı var. O koşullar altında biz içeride birbirimiz ile savaş ve kavga etmemeliyiz. Dolayısıyla biz bunları paydaş olarak devlet ve hükümet yetkililerimizle oturarak halledilir noktaya geliriz, biz bunları yıllardır söylüyoruz zaten. Gele gele iş bugüne geldi. Bugün ağustos ayının sonu. Okullar açılacak, düğün mevsimleri başladı. Gurbetçilerimiz geriye dönüyor. Dolayısıyla aynı şeyleri konuşmak bizi üzüyor aslını sorarsanız. Her şeye rağmen ben bu koşullarda ülkemiz içerisinde kendi içimizde çok kavgadan yana değil uzlaşmadan yana olmamız lazım diye de düşünüyorum. Buna da hükümetimizin yakın zamanda görmesini istiyoruz inşallah.”

-“Burası bir muz ülkesi değil”-

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu’nun fındık konusunda yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Sarıkahraman, piyasada devlet tarafından müdahale alımı yapılacak pozisyon yok gibi söylemleri doğru bulmadığını, kendisinin de fabrika sahibi ya da borsa başkanı olması durumunda aynı şeyleri söyleyebileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Şimdi TMO’nun deposunda 70 bin ton gibi bir fındığın olduğu söyleniyor. Bu 70 bindir veya daha yukarıda ya da aşağıdadır. Onu bilemiyorum. 70 bin ton ya da bu sene alacak olduğu bir o kadar daha fındık devlete yük olamaz. Burası Türkiye Cumhuriyeti Devleti, burası bir muz ülkesi falan değil. Dolayısıyla müdahale alımları hep konuşulur, yapılır. Bu bir müdahale alımından daha öteye devletin fındığa bakışı olmalı. Fındık stratejik ürün. Fındık hem tarım ürünü hem sanayi ürünü. Burada piyasada devlet tarafından müdahale alımı yapılacak pozisyon yok demenin bize göre doğru olmadığını söylüyorum ama bende fabrika sahibi, bende borsa başkanı olsam belki bende aynısını söylerim. Son derece saygı duyduğum söylemler bunlar. Kesinlikle kimseyi de bu anlamada eleştirmiyorum. Ama biz üreticiler tarafından kabul ettiğimiz sözler ya da söylemler olarak görmüyoruz. Devlet 15 liradan kapısını açmalı, bugünde açmalı. Yarın rekolte yüksek olur, maliyet alçak olur, bu sefer 14 liradan açabilir. Oturur bir araya geliriz. Öbür gün başka türlü olur, başka türlü konuşuruz. Bunlar planlanarak yapılması gereken olaylar diye düşünüyorum.”

-“Devlet piyasada regüle görevi görmek durumunda”-

Devletin her zaman piyasada regüle görevi görmesi gerektiğini ifade eden Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Üreticimiz elindeki evraklarını bir başkasına kullandırmazsa geçte olsa TMO’nun piyasaya girmesi üreticimize yarayacaktır. Biz bunu üreticiye zaten sürekli eğitimler halinde söylemeye çalışıyoruz. Bizim bu sene altını çizdiğimiz rakam net rakamdır. Bunu çok ciddi söylüyorum. Hiçbir oda başkanı arkadaşımızla istişare yapmadan, bizim bunlar üreticilerimizle yapmış olduğumuz fiyatlardır. Bu sene fındığın maliyeti 13 liranın altında değil. Müsaade edilsinde herkes kilo başına 2 lirada evine ekmek götürsün. Dolayısıyla siz 15 liradan kapınızı açarsınız. Bu müdahale alımıdır ya da normal alımdır. Devlet bende burada varım der. Devlet piyasada regüle görevi görmek durumunda. Sizin yapmış olduğunuz her şey için gözüm üzerinde demesi gerekir diye düşünüyorum. Yoksa Ahmet’e ya da Mehmet’e yarayacak yönünden bakmıyoruz. Üreticinin lehine olacak olaylardır diye düşünüyorum.” dedi. 

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: “Hayra, alamet, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı