Haber Detayı
06 Mayıs 2018 - Pazar 22:35 Bu haber 3255 kez okundu
 
Hemşehrileriyle son defa...
İstanbul'dan Milletvekili Aday adaylığını açıklayan Kültür Bakanı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş, Hafta sonu Ünye'deydi. Seçim bölgesinde belki de son defa hafta sonunu geçiren Kurtulmuş, Ünye için birçok projenin müjdesini verdi.
- Haberi
Hemşehrileriyle son defa...

Kurtulmuş, Ordu Üniversitesi Ünye Yerleşkesi’nin temelinin 24 Haziran seçimlerinden sonra atılacağını söyledi. 

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’da bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ünye’de basın mensupları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıda ülke gündemi ve 24 Haziran seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurtulmuş, Ünye OSB, Üniversite Yerleşkesi, Ünye-Niksar Yolu, Kültür Sarayı başta olmak üzere Ünye’yle ilgili yapılan ve yapılması planlanan yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

-“OSB’deki çalışmayı süratle sürdüreceğiz”-

Ünye Organize Sanayi Bölgesi konusunda çalışmaların süratle devam ettiğini belirten Kurtulmuş, “1986 yılından bu yana konuşulan Ünye OSB’nin kurulmasında, 2017 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Ordu’ya önemli bir ayrıcalıkta bulunmuştur. Türkiye’deki 21 OSB’den 3 tanesini Ordu’ya yapma kararını açıklamıştır. Pazartesi günü geri döndüğümüzde Bakan beyle konuyu tekrar görüşeceğiz. Ünye OSB ile ilgili mahkemelerden de sonuçlar gelmeye başlayacak. Süratle OSB’nin kamulaştırma ile ilgili ödeneğimizi de çıkarttırdıktan sonra bu çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

-“24 Haziran seçiminden sonra fakülte bina temelleri atılacak”-

Ordu Üniversitesi Ünye Yerleşkesi’nde bulunan binaların temellerinin 24 Haziran seçimlerinden sonra atılacağını ifade eden Bakan Kurtulmuş, “Ordu Üniversitesi Ünye kampusu ile ilgili birinden değerli iki arazi tahsis edildi. Bunlardan bir tanesi şehrin doğusunda Orman Bakanlığımızdan tahsisli alan, diğeri ise Türk Hava Kurumu’ndan devraldığımız batı istikametinde ve sahile yakın, fevkalade bir alandır. Kısa süre içerisinde orada fakültelerin inşaatına başlayacağız. Ordu Üniversitesi Rektörü bir fakültenin temelini atma sözünü vermişti. Onun takipçisi olarak en kısa sürede yerine getirmesini sağlayacağız. Ünye’deki iş adamlarımız, elini taşın altına koyacak olan hayırseverlerimiz bir başka fakültenin temelinin atılması ve yapılması için söz vermişlerdi.  Seçim yaklaştığı için bu sürede yapmak pek mümkün olmayacağı için seçim sonrası hemen temel atma törenlerini yaparak Ünye’deki bu Üniversite yerleşke binasının ayağa kalkması için gayret sarf edeceğiz.” diye konuştu.

-“Kültür merkezi projesi hazır”-

Kültür merkezi projesinin de hazır olduğunu ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Ünye Kültür Merkezi ile ilgili proje tamamlanmıştır. Önümde kültür merkezinin projesi vardır. Gayet güzel nitelikli tip proje olmanın ötesinde Ünye’ye yakışacak itibarlı bir kültür merkezinin yapılmasını temin edeceğiz. Ayrıca Ünye’nin tarihi mekânlarının iyileştirilmesi, gün yüzüne çıkarılması için ben Bakan olmadan önce de yaptığımız girişimler neticesinde ciddi destek sağlanmıştı.” dedi.

-“Ünye eğitim ve sağlık alanında önemli bir noktaya geldi”-

Ünye’nin eğitim ve sağlıkta güzel yatırımlar aldığını belirten Kurtulmuş, “Ünye Devlet Hastanesi son derece nitelikle bir şehir hastanesi gibidir ve güzel hizmet veriyor. Bu hizmetlerin daha etkin bir şekilde sürdürüleceğini düşünüyoruz. Milli Eğitim Alanında ise fiziki alt yapı bakımından ciddi atılımların yapıldığı bir yıl oldu. Öğretmen kalitesi bakımından da Ünye ilçesi için çok fazla öğretmen ihtiyacımız çok. Oldukça kaliteli bir öğretmen kadrosu ile hareket ediyoruz. Sınıf başına düşen öğrenci sayısı ise 24’tür. Bu da Ünye’nin eğitim kalitesi bakımından önemli bir noktaya geldiğini gösteriyor” diye konuştu.

-“Ünye-Niksar Yolu, Ulaştırma Bakanlığı’nın gündeminde”-

Ünye Niksar Yolu’nun da Ulaştırma Bakanlığının gündeminde olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, “Ünye’de önemli projeler yerine geliyor ve şehrin niteliği değişmeye başlıyor. Ünye-Niksar Yolu her zaman gündeme gelen konulardan bir tanesi. Yolun geçmişte bir takım yapım sürecinden aksaklıkları var. Yeni yolun yapılması ile birlikte ki ondan önce şuanda kullandığımız yolun düzeltilerek açılmasıyla genişletilmesi Ulaştırma Bakanlığımızın gündeminde ve takip ettiği projelerden birisidir.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş konuşmasının sonunda kent kimliğinin ve Ünyelilik bilincinin yerleşmesi için devlet-millet kaynaşması içinde sadece kamu kurum ve kuruluşlarının değil sivil toplum kuruluşlarının da elini taşın altına koyması gerektiği vurgusu yaptı.

Toplantı; Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Ordu Valisi Seddar Yavuz, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver yılmaz, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, AK Parti Ordu il Başkanı Uğur Çelenk, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı, Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı ve Ünye KENT Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Öztürk,  basın mensupları ve STK temsilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hemşehrileriyle, son, defa...,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X