Haber Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 00:12 Bu haber 243 kez okundu
 
HES projelerinden süratle vazgeçilmelidir
CHP Ordu İl Başkanı Av. Atila Şahin, “Yanlışa para kazandırmak ve doğayı katletmekten başka işe yaramayan HES projelerinden süratle vazgeçilmelidir” dedi.
SİYASET Haberi
HES projelerinden süratle vazgeçilmelidir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ordu İl Başkanı Av. Atila Şahin, dün parti il binasında Kabadüz ilçesine bağlı Akgüney Mahallesi’nde bulunan maden ocağıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Şahin, söz konusu madenden atık sızıntısı olduğunu iddia etti. Kuylu, Hacılar, Karaağaç ve Güzelyalı Mahalleri ile Melet Irmağı’na kadar olan bölgenin atık sızıntısından etkilendiğini kaydeden Şahin, sızıntının yer altı sularını ve ırmağa karışarak bölgedeki su havzalarını kirlettiğini ileri sürdü.

Bölgedeki vatandaşların şikayetlerini kendilerine ilettiklerini ifade eden Şahin, “Atık sızıntısının içme sularını ve doğayı kirlettiği için Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (OSKİ) Genel Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkililerine çağrı yapıyoruz; bölgede yaşayan insanların şikayetlerine lütfen kulaklarınızı tıkamayın. Bu bölgede bir araştırma yapılsın. Gerçekten o havzadan devam eden ve eğer Melet Irmağı’na atık sular karışıyor ise bu su Orduluların içme suyunu etkileyeceği için önemli bir konudur” diye konuştu.

“Topçam Barajı ile elektrik üretilmelidir”

Konuşmasının devamında Ordu’da kurulan ve kurulacak olan Hidroelektrik Santrallerinden vazgeçilmesi gerektiğine de değinen Şahin, “Melet Irmağı’nın üzerine kurulması planlanan HES’ler ile ruhsat verilen taş ocağı çalışmaları adeta bu bölgede doğa katliamına neden olmaktadır. Bölgemizde kurulan HES’lerden elde edilen elektrik enerjisi Topçam Barajı’nın faaliyete geçmesi durumunda elde edilecek elektrik enerjisinin neredeyse yarısı kadardır. Yani bütün tribünleri oluşturulmuş çok küçük bir yatırımla enerji üretebilecek olan bu baraj maalesef halen daha üretime bir türlü geçmedi. Burada yanlışa para kazandırmak ve doğayı katletmekten başka işe yaramayan HES projelerinden süratle vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

“Büyükşehir Belediyesi savurganlık yapıyor”

Yerel yönetimler tarafından vatandaşlarının paralarının çarçur edildiğini kaydeden Şahin, “Biz Büyükşehir Belediyesi uygulamalarını olabildiğince doru yapılanları desteklemeye çaba gösterdik ama artık uygulamalar can sıkmaya başladı. Özellikle mart ayından bu yana ülkemizin içerisinde bulunduğu pandemi nedeniyle Ordu’da bulunan bütün vatandaşımız, esnafımız artık para kazanamamakta ve ekonomik dar boğaza doğru gitmektedirler. Daha önceki günlerde bir çağrı yapmıştık; vatandaşlarımızın su paralarını hiç olmazsa üç ay ötelesinler demiştik. Böylelikle vatandaşlarımız bir nebzede olsa nefes alsınlar istedik. Fakat Büyükşehir Belediyesi adeta kulaklarını tıkadı, bununla ilgili herhangi bir çalışma yapmadı ama şehrimizin parası ne olduğu belli olmayan büstlere benziyor. Bunun adına tek bir şey söylenir, o da savurganlık. Yani paralarımız yerel yönetimler tarafından çarçur ediliyor” ifadelerinde bulundu.

“Esnafların iflasına neden olacaksınız”

Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: “Atatürk Bulvarı üzerindeki kafeteryaların bulunduğu alandan Fidangör’e doğru bir kaldırım çalışması yapılıyor. Zamanla bu kadar mı kötü olabilir? Zaten üç ay boyunca bu bölgede bulunan esnaflarımız pandemi nedeniyle iş yerlerini kapattılar, neredeyse iflas noktasına geldiler. Yeni yeni normalleşmeye başlandı, biraz para kazanacaklardı, iş yerlerinin önündeki esnafı kazıyarak müşterilerin orada oturmasını engelleyerek, bu bölgedeki esnafların iflas etmesine neden olacaksınız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: HES, projelerinden, süratle, vazgeçilmelidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı